• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
Здравейте колеги, искам да монтирам една люлка на тавана на терасата в панелен блок от 90-те години и се питам колко ли дълги анкери мога да вкарам в тавана за да е здраво и да не се покажат на терасата на комшията над мен :)
Руди - майстор
пет май 08, 2020 12:17 ambalin написа:
Здравейте колеги, искам да монтирам една люлка на тавана на терасата в панелен блок от 90-те години и се питам колко ли дълги анкери мога да вкарам в тавана за да е здраво и да не се покажат на терасата на комшията над мен :)
Подовите панели последно се правеха с дебелина 14 см.
В 70-те години са правени експерименти и с 10-12 см плочи,
но тук става дума за по-ново време.
Безопасно е да направиш отвор 10-12 см максимум. Понеже става дума
за динамичен товар - люлка е хубаво да използваш специални анкери и
лепило за бетон, примерно такова.
chapara - майстор
Най добре ще е ако намериш с металотърсач арматура, да пооголиш, да завариш куки и после надлежно да замажеш разкритата от теб арматура :wink: Знаеш ли колко е болезнено падане с хамак по гръб :shock:
kozl - майстор
пет май 08, 2020 12:02 pmchapara написа:
Най добре ще е ако намериш с металотърсач арматура, да пооголиш, да завариш куки и после надлежно да замажеш разкритата от теб арматура :wink: Знаеш ли колко е болезнено падане с хамак по гръб :shock:
Ми ако не мое да заварява :? Па и заварките се късат :shock:
Оно като набара арматура може да я обиколи с крътача и да я ползва за халка, ама да чекам и да видим Руди, ко шъ пише по въпроса :?
naster - майстор
Заварката няма ли да компрометира здравината на армировката?
Руди - майстор
Вариантът със заваряване се практикува, често съм срещал
варварски аматьорски изпълнения, не го препоръчвам.
При заваряване могат да се случат доста поразии:
Стоманата променя структурата си, разкалява се,
става крехка вместо пластична. Непочистеният нагар
от заварката предразполага към корозия. "Замазването"
обикновено е временно решение и скоро детайлът се оголва.
При малки диаметри има опасност да се прогори и да
се образува изтъняване - "шийка".
Да не говорим, че дърпайки армировката надолу може да
откъртим бетоновото покритие и желязото да увисне.
В плочата няма стремена, каквито имат гредите и колоните.
lov - майстор
Да не говорим че на терасата арматурата е в горната страна на плочата а не от долу. Някой май си няма на представа как и къде се полага при различните натоварвания. Сиреч в случая трябва да пробиеш почти цялата плоча за да стигнеш до арматурата.
kozl - майстор
пет май 08, 2020 4:35 pmlov написа:
Да не говорим че на терасата арматурата е в горната страна на плочата а не от долу. Някой май си няма на представа как и къде се полага при различните натоварвания. Сиреч в случая трябва да пробиеш почти цялата плоча за да стигнеш до арматурата.
Отгоре е носещата, а отдоле ако няма носеща требе да има конструктивно заложена. Когато аз учех за стр.конструкции конструктивната беше 5Ф6 през 20 см.
lov - майстор
Е и за нея ли трябва да се хване със заварка. :) А като знам че вероятно е била легнала на кофража при отливането и като я напънеш и ще се покаже цялата. Да не обсъждаме вероятността някой да си я е спестил. :проба:
  • 1
  • 2

Тема "Дебелина на тавана на терасата на панелен блок ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: