Всичко за вашата тераса или балкон
Yozko - напреднал
Здравейте.
Предстои ми подмяна на дограмата на терасата. На пръв поглед нищо работа, но в моя случай не е така. Майсторите при строежа на сградата решили моята плоча на терасата която се пада на последен 4-ти етаж да я излеят на криво и не съвпада с парапета отдолу. При сегашното остъкление са пригодили нещо с ламарина между плочата и стъклата, но за PVC дограма нама как да стане и се чудя сега как да действам.
Измислих един вариант който включва разпробиване на отвори по средата на плочата, забиване на арматура 12мм в отворите, захващане перпендикулярно на по тънка арматура с тел. След това мисля ламарината която се вижда под плочата да я оставя там и да налея бетон върху нея. Ще направя някакъв кофраж и ще запълня липсващото парче плоча. Отгоре ще сложа осб под наклон и някакво покривно покритие.
Моля за съвети и мнения
Благодаря на отзовалите се
Прикачен файл:
20210725_180336-1.jpg
Прикачен файл:
20210725_141100.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Козирка
Няма смисъл и нужда да се заиграваш с бетон. Пусни отдолу удължение на козирката от подходящ хидро и термо изолиран материал. На конструкция. Или дограмата в горната част да е под наклон и да влиза под съществуващата козирка

Изображение

Изображение
Yozko - напреднал
Не знам защо, но ми се струва че ако поправя плочата ще имам по-малко главоболия след това. А и по-евтино ми се струва че ще излезе. С тия конструкции не съм много наясно. Единствено ме мъчи мисълта да не стане така да увисне парчето плоча което ще се прави.
brick - специалист
Т.е. искате да дупчите челото на тънка над 50-годишна бетонна козирка, незнайно как армирана, и да набиете шишове, на които конзолно да виси новоизлято бетонно удължение?
:prayer:
нед юли 25, 2021 11:16 pmYozko написа:
Не знам защо, но ми се струва че ако поправя плочата ще имам по-малко главоболия след това. А и по-евтино ми се струва че ще излезе... Единствено ме мъчи мисълта да не стане така да увисне парчето плоча което ще се прави.
Ако ви падне новият бетон върху главата, преди да сте успели да го подпрете отдолу с новата дограма, ще ви отърве от главоболия веднъж завинаги.
Yozko - напреднал
пон юли 26, 2021 10:55 ambrick написа:
Т.е. искате да дупчите челото на тънка над 50-годишна бетонна козирка, незнайно как армирана, и да набиете шишове, на които конзолно да виси новоизлято бетонно удължение?
:prayer:
нед юли 25, 2021 11:16 pmYozko написа:
Не знам защо, но ми се струва че ако поправя плочата ще имам по-малко главоболия след това. А и по-евтино ми се струва че ще излезе... Единствено ме мъчи мисълта да не стане така да увисне парчето плоча което ще се прави.
Ако ви падне новият бетон върху главата, преди да сте успели да го подпрете отдолу с новата дограма, ще ви отърве от главоболия веднъж завинаги.
Ами ако на шишовете нанижа тухли Ytong, съответно и с лепило да ги захвана и за плочата. След това ще ги измажа. Така или иначе отгоре ще има покривче и няма да се мокрят и ще бъде лека конструкцията. Не знам дали споменах че ламарината дето се вижда мисля да не я махам за по-здраво.
Този вариант как ви се струва?
Lutchezar - майстор
Тази плоча доста е изстрадала, поне от снимката. Ако искате да го правите както трябва я почистете, минете с някаква течна хидроизолация, отгоре сложете едни 10 см фибран, после се занимавате с дограмата, аз бих сложил нещо като козирка от термопанел или в този дух. Все пак идеята е терасата да е усвоена или я ползвате за складово помещение?
Yozko - напреднал
пон юли 26, 2021 6:30 pmLutchezar написа:
Тази плоча доста е изстрадала, поне от снимката. Ако искате да го правите както трябва я почистете, минете с някаква течна хидроизолация, отгоре сложете едни 10 см фибран, после се занимавате с дограмата, аз бих сложил нещо като козирка от термопанел или в този дух. Все пак идеята е терасата да е усвоена или я ползвате за складово помещение?
Не е склад, но няма и да се усвоява. Отгоре ще сложа термопанел или метални керемиди, идеята ми е как да направя плочата права че да се затвори пространството над дограмата и да сложа покрив отгоре.
шоп - майстор
пон юли 26, 2021 8:11 pmYozko написа:
идеята ми е как да направя плочата права че да се затвори пространството над дограмата и да сложа покрив отгоре.
Може да направиш нещо като окачен таван от гипс фазер или циментови плоскости. Отгоре термопанел или метални керемиди както искаш. Сложи и изолация, че утре ще ти хрумне да приобщаваш помешението.
Леко и право ще се получи.
Yozko - напреднал
В крайна сметка след много мислине реших да направя дограмата под ъгъл да влиза под плочата. Отвътре ще налепя стиропор по тавана и ще шпакловам с мрежа, а отгоре термопанели с дървена конструкция. Ще гледам да изнеса покривчето максимално за да не влиза вода при силен дъжд.
kozl - майстор
Заглавието е подвеждащо.
Това че стаманобетоновата козирка не покрива по проекция площта на балкона не означава, че е крива.
Козирката може да се удължи с ребра, анкерирани в стоманабетоновата козирка. С ребрата, чрез подложки да се създаде наклон. М-у ребрата топлоизолация, в-у тях кофр.шперплат или OSB и хидроизолация. Към ребрата може да се монтира челна дъска и улук ако има в близост водосточни тръби за отвеждане на дъжд.води.
Под ребрата в зоната извън стоманобетоновата козирка пак дървена обшивка, нивелирана спрямо нивото на тавана.

Тема "Крива плоча на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: