• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
Globe - специалист
Здравейте,
Скоро мисля да правя ремонт и да затворя и 2-рата тераса с дограма ,че ми писна да гледам как си тупат боклуците от горните етажи. Понеже при мен винаги е сложно с ремонтите, нормално и сега стана така. Имам няколко питания и търся съвет за това как да го направя най-добре. Блока е ЕПК.

1. Искам да изрежа/изкъртя частите отбелязани с Х ,за да може прозорците да са ми 1 идея по-високи. За това се чудя как да го направя най-добре? Има ли нещо с което мога леко да режа докато стигна арматура и нея вече с флекса? Челната стена на терасата е около 90 широка и по мой наблюдения се състой от 2 плочи залепени 1 за друга. Това се вижда и от горната тераса, където само предната част от челната плоча слиза като зъб надолу. Дали ще е трудно изравняването и само с къртач ли би станало?

2. С какво и как е най-добре да запълня полумесеца в дясно ? Или е възможно да направят дограма по тази извивка? Чудех се за дограмата ,но реално с дебелината на профилите би станало безмислено малък прозореца. Чудех се дали да не набия арматури надолу и напред (да не се свлича) и да го изградя с итонг ?.

3. Реално терасата е една голяма за двете стай ,но при мен вече е преградена ,защото едната стая е вътрешна. В ляво се вижда разликата между бетонените части и бялата стена ,която е преградна. С какво би било най-добре да изравня тази част с бетона ,където ще лежи дограмата? Около 4см трябва да е дебело и все пак на него странично ще е дограмата (макар ,че тя ще се държи горе и долу за бетона(от тази страна)

4. Челната стена на терасите отвътре ще бъде облечена с паркет до под прозореца, който ще е продължение на пода (трислоен Таркетт). Та за най-добра изолация и лесен монтаж се чудя дали да не залепя фибран 4см директно на стената и върху него да лепим после паркета? Дали би било най-удачно ,че в другата стая там ще има и легло почти плътно до стената.

5. Една от най-важните точки.. Както се вижда на снимката явно терасата отгоре пуска или е пускала от сифона.. Та... То е ясно ,че ще говоря с комшията да го оправим ,но как мога да елиминирам това като бъдещ проблем? Дали лепенето на нещо на тавана би помогнало? На тавана 100% ще има дебела изолация ,защото тази тераса отгоре е отворена (за разлика от тази в другата стая). Чудех се как би било най-удачно? Аквапанели на тавана и дограмата да е върху тях?

6. Монтажа на дограмата къде да лежи? Както се вижда горе има висящ зъб надолу (половината от челната стена).. Дали да е зад зъба плътно или да изкъртя зъба и да легне на 0? Ако е зад зъба предполагам ,че трябва да наддам долната челна част на терасата(което не знам дали не е добра идея като цяло) ,защото в право положение дограмата ще трябва да легне на 4см? Ако трябва да удебеля челната стена с какво да го направя най-удачно? Итонг или друго ?

7. Горе-долу колко трябва да е светлия отвор спрямо дограмата?

Общо взето това са въпросите който ме мъчат последните дни :)
Поздрави :)

Прикачен файл

272268516_299077685618545_1240645828838656115_n.jpg
Lutchezar - майстор
Преди да оправиш течовете от тавана изобщо не започвай. Хидроизолация на горната тераса. Без нея няма смисъл да затваряш твоята.
miliad - майстор
Сложно е когато не разбираш и се водиш по грешни преценки
1.Нищо няма да режеш и къртиш. Това са готови железобетонни елементи събрани чрез заварки една към друга.
Подпълваш си кривините с итонг.
2...........
3. Изравняваш с нещо дебело което да е с достатъчна здравина да укрепва дограмата и да направи връзка със съедната стена, и да има подходящи топлоизолационни свойства. Основната тежест на дограмата се поема от долната страна, и там рядко се анкерира. Не разчитай на горните дюбели, при такива тераси обикновенно се ползват котви горе, а те носят само на странично натоварване. Странично стените трябва да са здрави, за да поемат натоварването от дограмата
4. Трябва ти повече от 4см за топлоизолация
5. Вода се спира от горе, от към комшията.
6.Дограмата ще легне в равнината, в която и позволява горната тераса, а не твоята. Повтарям- нищо не може да къртиш
Най-точна информация ще получищ от дограмаджиите като дойдат на предварителен оглед
7......
Globe - специалист
вт фев 01, 2022 1:13 pmmiliad написа:
Защо не мога да ги изрежа в права линия и да си направя по-големи прозорците? реално това са по 30см настрани , те са доста ронливи с бая едри камънаци в бетона? В следващата поредица блокова като нашия видях така резната тераса и ми хареса идеята за по-дълъг прозорец. Не става дума да махам целия панел ,а просто да го изправя по средната извивка.
Водата от комшията е ясна.. ,но аз питам какво мога да направя допълнително за мен..
Дограмата ако легне горе на плочата т.е зад зъба означава ,че при мен ще легне на половината.. т.е на 4см..за това питах за удебеление при мен или бутане горе
Globe - специалист
Всъщност най-големите ми чудения са за челната плоча.. Много ми се иска да я изравня със средната част ,вместо да я надграждам там. Дали някой все пак е правил това? Дали не може и да пробвам с нещо да я режа за да стане равна? Ест. че като се стигне до арматура с флекса.. (имам и от големите)
joro_kem - специалист
отрежи я цялата, деб@ и челната плоча... после монтирай френски прозорец - феерия няква :lol:
Globe - специалист
Здравейте отново :)
Реших да дам обратна връзка ,че някой друг може да реши да прави същото и да не чете хранилката без почва. :)
Двата челни панела се отрязаха без никакъв проблем ,защото фабричните закрепващи планки са точно до нивото на рязане !!!!! Всичко над него т.е това което отрязахме не се държеше с нищо странично!!!... Даже е добре да се захванат допълнително челните панели ,защото фабричното закрепване е повече от смешно.. Реално тези челни панели са хванати в горните крайща на по 1 място и долу при плочата.. останалото е въздух. Ако някой реши да ги реже просто е добре да реже над смешното закрепване (при мен от едната страна бяха заварили пирон за закрепването). Също така бих посъветвал всеки който си прави подобен ремонт дори да не ги реже задължително да си ги хване допълнително !С няколко снимки ще покажа как изглежда фабричния захват и как съм ги захванал аз допълнително с анкери и усилени планки. Анкерите използвах усилени (бяха около 8 лева за брой) ,а планките са прилично здрави да издържат това. Ако се използват анкери задължително усилени иначе няма смисъл от тях. В снимките ще покажа и какво съм направил след това. Хубаво е закрепването да е 10-тина см. навътре в панела.
Прикачен файл:
20220625_14075777.jpg
Прикачен файл:
20220624_1838311.jpg
Прикачен файл:
20220625_1741077.jpg
Прикачен файл:
20220702_1352199.jpg
Прикачен файл:
20220705_1620188.jpg
agj - майстор
вт фев 01, 2022 9:35 amGlobe написа:

...
5. Една от най-важните точки.. Както се вижда на снимката явно терасата отгоре пуска или е пускала от сифона.. Та... То е ясно ,че ще говоря с комшията да го оправим ,но как мога да елиминирам това като бъдещ проблем? Дали лепенето на нещо на тавана би помогнало? На тавана 100% ще има дебела изолация ,защото тази тераса отгоре е отворена (за разлика от тази в другата стая). Чудех се как би било най-удачно? Аквапанели на тавана и дограмата да е върху тях?

....

Ако комшията ти над теб не си оправи терасата, тавана ще ти създава проблеми, и то големи!
Тоя филм съм го играл, а и продължавам да го играя! Така и не успях да склоня комшията отгоре да си оправи терасата. Всяка есен и зима ,когато има обилни валежи, тавана точно над прозорците ми таи от влагата която се просмуква от старите мозайкови плочки на комшйската тераса. Корнза ми ръждяса.Тази пролет го смених с пластмасов. Боята на тавана се подкожушва и се бели и всяко лято трябва да боядисвам....
Така че моето мнение е нищо да не правиш по тавана.Измажи го и му удари една боя за мокри помещения. Стените не ги прави с гипсова шпакловка а с обикновена. Гипсовата е хидросопчна и поема влагата.
krasi92 - майстор
Е това все пак са открити балкони а се опитваме да ги правиме на жилищни стаи. Нормално е там да има течове и комшията отгоре не е длъжен да инвестира в каквото и да е. Проблема с теча трябва да си оправи този които от апартамент с две стаи и балкон си прави апартамент с три стаи.
Globe - специалист
чет сеп 15, 2022 9:03 pmagj написа:

Уж е оправил тече ,но ще видим :) То тече между фугата на челния панел и пода.. РЕално подовете са мозайка и там много трудно може да протече, а и наклона е бая приличен. Тази зима ще наблюдавам и ще го правя на пролет :)
krasi92 написа:
Нали осъзнаваш това колко тъпо звучи? Това ,че си слагаш дограма не означава че го правиш стая на всяка цена.. То е забранено и да си тупаш боклуците през терасата ,но 3 пъти в седмица я чистя и винаги е мръсна и намирам всевъзможно неща в нея.. Преди 15 години и превръзка съм намирал....... Дали ти тече в банята ,стаята или балкона каква е разликата? Ти може да си ремонтираш и направиш супер яко отворената тераса и след година ремонта ти да стане на юфка.. Тогава какво правиш? Навеждаш нос и си я правиш на ново всяка година?? Не се заяждам, но е смешно :) Като имаш застраховка (както аз имам) и ги извикаш, дали ще мисли като теб и ще ми плащат всяка година :) :partyman: :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт и затваряне на тераси с дограма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: