• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
Привет привет!
Доста се рових в интернет, и намирам огледални казуси на моя, но специално за този казус не мога да намеря информация.

Моля ви дайте акъл за следното:

В период на огледи съм, и един апартамент ми хвана окото. Сградата е стара тухлена, може би 80-те години. Не изглежда много зле отвън и отговаря на изискванията ми. Тук идва следният въпрос:

Апартамента е последен етаж с около 60-70 см въздушна възглавница отгоре между плочата и покрива.
Минал собственик който не познавам и нямам досег до него (не е живяно в апартамента доста години) е направил нещо интересно. Към терасата която е била стандартна за старо строителство е приобщил около метър от холното пространство за да я направи по-дълбока един вид. Трегерите (носещите колони) си стоят на мястото в целия апартамент което ме навежда на мисълта, че тях не ги е бутал слава богу.На терасата ясно се виждат от ляво и дясно носещите колони, та си представям че просто е бутнал вътрешната стена (от където се е излизало на терасата) и е изградил от итонг или някаква друга тухла една преградна стена малко по-назад и е сложил дограма като по този начин е свил част от хола за сметка на една идея по-дълбока тераса. Терасата или Балкон (не съм много сигурен) представлява едно затворено помещение от около 6-8 кв.м2 с отворена дупка по средата (около 2-3 метра широка) която предполагам е предназначена за прозорци, но реално понеже си има врата към терасата с дограма, може и замисълът да е бил да няма прозорци.
Общо взето ако си го представите си е стая без прозорци просто..
До колкото виждам и смятам на око, това нещо влиза като квадратура в нотариалния акт.

Отпред като погледнах блока, нищо не е издадено или удължавано навън и долните етажи си имат и те тераси - някой я с винкели от старите а някой направо са си приобщили (иззидали) терасите с блокчета като конструкция. Абе старо строителство, може да си представите всеки какво е правил на младини :rolleyes: :partyman:

Питанката ми е следната:

Трябва ли това да ме притеснява евентуално чисто от документална гледна точка? Знам, че пристройки и подобни са недопустими, тъй като застрашават конструкцията на блока, но тук ми се вижда, че по-скоро са избивани вътрешни стени и вдигани нови а носещите колони са непокътнати.

По принцип наблюденията са ми, че хората приобщават терасите вместо да ги правят правят по-големи, но явно и на това си има фенове :))

Поздрави и мерси предварително.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Балкон отворен само отпред се нарича лоджия
По сегашните стандарти балконите са си част от квадратурата
Ние представа си нямаме какви са документите, та няма как да ви отговорим на питанката
пон май 09, 2022 8:51 pmn_a написа:
Балкон отворен само отпред се нарича лоджия
По сегашните стандарти балконите са си част от квадратурата
Ние представа си нямаме какви са документите, та няма как да ви отговорим на питанката
Моя грешка значи. Не е тераса, а балкон. Към апартамента си е. Мисълта ми беше, дали попринцип се изисква разрешение за такъв тип промяна.
Благодаря за отговора.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 09, 2022 9:00 pmgecata_k написа:
пон май 09, 2022 8:51 pmn_a написа:
Балкон отворен само отпред се нарича лоджия
По сегашните стандарти балконите са си част от квадратурата
Ние представа си нямаме какви са документите, та няма как да ви отговорим на питанката
Моя грешка значи. Не е тераса, а балкон. Към апартамента си е. Мисълта ми беше, дали попринцип се изисква разрешение за такъв тип промяна.
Благодаря за отговора.
Иска се, естествено. Но все пак, какво пише в документите...
пон май 09, 2022 10:13 pmn_a написа:
пон май 09, 2022 9:00 pmgecata_k написа:
пон май 09, 2022 8:51 pmn_a написа:
Балкон отворен само отпред се нарича лоджия
По сегашните стандарти балконите са си част от квадратурата
Ние представа си нямаме какви са документите, та няма как да ви отговорим на питанката
Моя грешка значи. Не е тераса, а балкон. Към апартамента си е. Мисълта ми беше, дали попринцип се изисква разрешение за такъв тип промяна.
Благодаря за отговора.
Иска се, естествено. Но все пак, какво пише в документите...
Там е въпроса, че брокерите не знаят за никакви документи относно този ремонт. Правен е бил преди повече от 20 години и никой не може да ми намери нито собственика който го е правил, нито някакви документи относно това. Реално отвън не се различава по нищо апартамента от другите, разликата е чисто вътрешна, а като гледам съседните фасади и тераси - всеки е правил каквото си знае от към цветове и тип на "остъкляване"
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ДОКУМЕНТИТЕ НА АПАРТАМЕНТА! какво пише в тях, какво има на скица, какво има в общината
пон май 09, 2022 11:11 pmn_a написа:
ДОКУМЕНТИТЕ НА АПАРТАМЕНТА! какво пише в тях, какво има на скица, какво има в общината
Ами получих копие на скица и нотариален акт. В скицата е отбелязан имота (по това което виждам от фигурата на апартамента балкона си влиза), а в нотариалният акт не е отбелязан балкона. Площ ... състоящ се от две стаи, дневна, трапезария, кухля, сервизни помещения и % от идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото.

За жалост не видях никъде чертеж на самия апартамент, но за блок на близо 45 години не съм сигурен че се намират въобще и към кого трябва да се обърне човек...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт май 10, 2022 12:00 amgecata_k написа:
...
За жалост не видях никъде чертеж на самия апартамент, но за блок на близо 45 години не съм сигурен че се намират въобще ...
И какво, всъщност питаш?
Lutchezar - майстор
вт май 10, 2022 12:00 amgecata_k написа:

....
за блок на близо 45 години не съм сигурен че се намират въобще

....
Тук си в грешка. Не знаеш къде да търсиш или не ти се занимава.
stefanjor - специалист
вт май 10, 2022 9:57 amLutchezar написа:
вт май 10, 2022 12:00 amgecata_k написа:

....
за блок на близо 45 години не съм сигурен че се намират въобще

....
Тук си в грешка. Не знаеш къде да търсиш или не ти се занимава.
+1
Чертежи се намират стига да му се търси на човек... и да има малко късмет :cool:
За кой град става въпрос?
  • 1
  • 2

Тема "Издължена тераса за сметка на холно пространство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: