• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Smarin - специалист
пет фев 08, 2019 10:38 amMascar написа:
чет фев 07, 2019 3:52 pmdeyada написа:
чет фев 07, 2019 3:46 pmMascar написа:



Не съм експерт по газовите котли, имам знания относно принципа им на работа, защото преди време ми се наложи да избера такъв.

Аз заложих на по-скъп вариант, но не съжалявам изобщо, дори напротив - препоръчвам го, защото във времето комфорта се изплаща многократно!
И добре, какъв котел си избрал в крайна сметка? И аз се интересувам от информация за тези три модела, изброени от i.nickolova. Надявам се някой да се включи с препоръка! 8-[
7000W. Излезе ми почти 4000 лв само котела, но ме спечели с висока мощност, която за мен е ключова, по-голям дебит за топла вода и много по-тиха работа в сравнение с другите модели.
Tой хубаво те е спечелил с висока мощност, но не ти ли излиза и по-солено на сметката в края на месеца? :shock:
vili - напреднал
чет фев 07, 2019 4:42 pmpavlina_gg написа:
чет фев 07, 2019 2:33 pmMascar написа:

Двуконтурният е направен така, че вече работи с отделен газов бойлер, затова реално с него можеш да имаш и двете - и отопление, и топла вода за битови нужди, без да купуваш и връзваш нищо повече към съществуващата система. За целта съответно трябва и повече мощност.
Привет, да се включа и аз с въпрос за двуконтурните, че май и аз към такъв се насочвам като чета мненията:

След като работят с отделен газов бойлер, това означава ли, че той може да бъде инсталиран на отделно от основния котел място? Или двете задължително трябва да са заедно? Голямо предизвикателство ми е с пространствата вкъщи... :-D

Иначе се ориентирам към кондензния на Bosch 2 500 W - доколкото рабрах използва и соларната енергия в комбинация с кондензната.
Двуконтурният газов котел е едно отолително тяло. Т.е не виждам как ще монтираш газов бойлер отделно. Котелът се предлага в достатъчно компактни размери.
Mascar - специалист
пет фев 08, 2019 1:13 pmSmarin написа:
пет фев 08, 2019 10:38 amMascar написа:
чет фев 07, 2019 3:52 pmdeyada написа:


И добре, какъв котел си избрал в крайна сметка? И аз се интересувам от информация за тези три модела, изброени от i.nickolova. Надявам се някой да се включи с препоръка! 8-[
7000W. Излезе ми почти 4000 лв само котела, но ме спечели с висока мощност, която за мен е ключова, по-голям дебит за топла вода и много по-тиха работа в сравнение с другите модели.
Tой хубаво те е спечелил с висока мощност, но не ти ли излиза и по-солено на сметката в края на месеца? :shock:
По-скъпо излиза, няма какво да се лъжем. Но с удобството вкъщи аз компромиси не правя. [-X
pavlina_gg - напреднал
пет фев 08, 2019 1:50 pmvili написа:
чет фев 07, 2019 4:42 pmpavlina_gg написа:
чет фев 07, 2019 2:33 pmMascar написа:

Двуконтурният е направен така, че вече работи с отделен газов бойлер, затова реално с него можеш да имаш и двете - и отопление, и топла вода за битови нужди, без да купуваш и връзваш нищо повече към съществуващата система. За целта съответно трябва и повече мощност.
Привет, да се включа и аз с въпрос за двуконтурните, че май и аз към такъв се насочвам като чета мненията:

След като работят с отделен газов бойлер, това означава ли, че той може да бъде инсталиран на отделно от основния котел място? Или двете задължително трябва да са заедно? Голямо предизвикателство ми е с пространствата вкъщи... :-D

Иначе се ориентирам към кондензния на Bosch 2 500 W - доколкото рабрах използва и соларната енергия в комбинация с кондензната.
Двуконтурният газов котел е едно отолително тяло. Т.е не виждам как ще монтираш газов бойлер отделно. Котелът се предлага в достатъчно компактни размери.
Останах с впечатление, че газовият бойлер е отделно, затова. :) А явно се оказва, че газовият котел си играе ролята на отоплителен уред, който в същото време загрява и вода. Което идеално ме устройва! :)
hammerhead - помощник
чет фев 07, 2019 2:33 pmMascar написа:
чет фев 07, 2019 10:54 amdeyada написа:
И аз имам една питанка: мощността има ли общо с това дали котелът е едноконтурен или двуконтурен? :? Или това се отнася само до метода на работа? :?:
Донякъде. Едноконтурният се ползва само за отопление. Той работи с проточен топлообменник и е предназначен само за подаване на топлина към отоплителна водна система - т.е радиатори, подово и подобни. Така че ако решиш в бъдеще, че искаш да го ползваш и за топла вода, ще ти трябва отделен газов бойлер.

Двуконтурният е направен така, че вече работи с отделен газов бойлер, затова реално с него можеш да имаш и двете - и отопление, и топла вода за битови нужди, без да купуваш и връзваш нищо повече към съществуващата система. За целта съответно трябва и повече мощност.
Здравейте, не разбирам за какъв газов бойлер говорите. Като цяло:
- едноконтурен (един топлообменник): за парно, топла вода се произвежда с присъединяване на серпентинен бойлер
- двуконтурен (два топлообменника): за парно и топла вода. Водата се произвежда на проточен принцип.
Smarin - специалист
пет фев 08, 2019 3:20 pmMascar написа:
пет фев 08, 2019 1:13 pmSmarin написа:
пет фев 08, 2019 10:38 amMascar написа:


7000W. Излезе ми почти 4000 лв само котела, но ме спечели с висока мощност, която за мен е ключова, по-голям дебит за топла вода и много по-тиха работа в сравнение с другите модели.
Tой хубаво те е спечелил с висока мощност, но не ти ли излиза и по-солено на сметката в края на месеца? :shock:
По-скъпо излиза, няма какво да се лъжем. Но с удобството вкъщи аз компромиси не правя. [-X
То не е въпроса в компромиса. А защо да плащаш за повече, като реално ти трябва по-малко? Този преразход ми се струва излишен.
Mascar - специалист
съб фев 09, 2019 3:43 pmSmarin написа:
пет фев 08, 2019 3:20 pmMascar написа:
пет фев 08, 2019 1:13 pmSmarin написа:


Tой хубаво те е спечелил с висока мощност, но не ти ли излиза и по-солено на сметката в края на месеца? :shock:
По-скъпо излиза, няма какво да се лъжем. Но с удобството вкъщи аз компромиси не правя. [-X
То не е въпроса в компромиса. А защо да плащаш за повече, като реално ти трябва по-малко? Този преразход ми се струва излишен.
Зависи от нуждите на домакинството и предпочитанията ти. Аз не бих казал, че плащам повече, отколкото реално ми трябва. Просто плащам за удобството за това да разполагам с достатъчно топла вода, когато ми потрябва - дори когато едновременно се ползват вана и две чешми на максимална температура водата от всичките е наистина топла.
zhh - напреднал
съб фев 09, 2019 5:54 amhammerhead написа:
Здравейте, не разбирам за какъв газов бойлер говорите. Като цяло:
- едноконтурен (един топлообменник): за парно, топла вода се произвежда с присъединяване на серпентинен бойлер
- двуконтурен (два топлообменника): за парно и топла вода. Водата се произвежда на проточен принцип.
А при кой от двата типа котли има по-малък риск от подобен преразход на енергия? След като двуконтурният е по-съвременен вариант, то той има ли някакви възможности за регулиране на топлоподаването или подгряването само на водата?
hammerhead - помощник
съб фев 09, 2019 4:08 pmzhh написа:
съб фев 09, 2019 5:54 amhammerhead написа:
Здравейте, не разбирам за какъв газов бойлер говорите. Като цяло:
- едноконтурен (един топлообменник): за парно, топла вода се произвежда с присъединяване на серпентинен бойлер
- двуконтурен (два топлообменника): за парно и топла вода. Водата се произвежда на проточен принцип.
А при кой от двата типа котли има по-малък риск от подобен преразход на енергия? След като двуконтурният е по-съвременен вариант, то той има ли някакви възможности за регулиране на топлоподаването или подгряването само на водата?
Зависи какво искаш. Едноконтурния осигурява по-голям дебит на топла вода през бойлера, но има топлозагуби. Двуконтурния няма подобни загуби но дебита е ограничен от максималната мощност. Тоест ако искаш комфорт - едноконтурен, ефективност - двуконтурен.
deyada - напреднал
Това, че водата се затопля на проточен принцип ме притеснява. Достига ли тя със сигурност необходимата температура за битови нужди? И когато ползвам битова топла вода, спира ли се топлоподаването към отоплителната система? :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Избор на газов котел Bosch" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: