• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
zhh - напреднал
Здравейте,

Предстои ми изграждане на отоплителна система в нов апартамент и присъединяване към газоразпределителната мрежа. В момента съм на етап избор на газов котел. Кaто марка вече съм се спрял на Bosch, но имам колебания за модела. Опциите, които обмислям в момента са Condens 2300 и Condens 2500.

Трябва ми котел, който може да се използва за отопление и за топла вода. Доколкото разбирам за модел 2300, той се адаптира автоматично към необходимата топлинна мощност - някой може ли да ми обясни какво на практика означава това? Също какви са предимствата при едноконтурните и двуконтурните газови котли?

Ще се радвам някой да ми помогне да сравня двата модела. За момента се стремя да вляза в бюджет до около 2500лв., но ако някой има добри впечатления от котли на Bosch извън този диапазон, бих могъл да помисля. До момента не съм се отоплявал на газ и не знам кои функции на котлите са наистина полезни на ежедневна база.
vili - напреднал
Вкъщи сме с газов котел Bosch и мога да кажа, че за втора година го ползваме без да ни създава никакви проблеми.

Относно предимствата на едноконтурните и двуконтурните може би е добре да каже някой по-запознат. Доколкото помня, едноконтурният котел е само за отопление, а двуконтурният за отопление и топла вода. Така че в твоя случай, щом искаш да го ползваш и за двете, вероятно ще ти трябва двуконтурен вариант.

Другото, което сме гледали при избора на котела, беше да е компактен, така че да се побере в нишовото пространство, с което разполагахме и разбира се, мощността - т.е да е достатъчно ефективен за отопление на жилището спрямо броя и големината на помещенията. Колко помещения трябва да отопляваш? И приблизително каква е квадратурата на жилището?
Това и на мен ми е интересно. Ние сме с конвенционален котел 3000GAZ на Бош. Той си работи, но е в кухнята и ще правим ремонт, след което искам да го прибера в по-малък шкаф. Къщата е на един етаж, 95кв.м, но всички стаи са с по 2 външни стени и доста изстива...
Съседът ни е с кондензационен котел и ни посъветва да го сменим, защото чувствително се усеща на сметката.
:? :? :?
zhh - напреднал
Жилището ми е около 120 кв.м, общо отопляемите стаи са 4 на брой - 2 спални, хол и кухня или иначе казано - имаме голяма площ, за която трябва да се погрижим. :) Целта е да намерим решение, с което да постигаме приятна температура в помещенията през зимата и едновременно с това да разполагаме с достатъчно топла вода за битови нужди. Постижимо ли е обаче това с едноконтурен котел? Чувал съм, че е необходимо да се инсталира допълнителен бойлер, но не знам извън това неудобство, какви са предимствата на двуконтурния вариант?

i.nickolova17, вие спрели ли сте се на конкретен модел кондензационен котел и доволни ли сте от сегашния котел, който ползвате? :? И на едноконтурен или двуконтурен ще заложите? Иначе това, че е по-доброто решение пред конвенционалния и аз съм го чувал. Доколкото знам кондензационния котел е и по-лесен за инсталиране, но това вече ти ще потвърдиш, ако решите да смените стария.
pavlina_gg - напреднал
Привет, точно навреме ми идва тази тема :)

И вкъщи много сериозно обмисляме варианта за газов котел, особено след профилактиките със спиране на топла вода през лятото, които всяка година ни вкарват в приключение. Сигурно си има чар в това да топлиш вода за къпане в тенджери, но някакси предпочитам да подхождам скучно и стандартно с по-бързи и лесни начини. :-D

А знаете ли дали газовият котел може да играе ролята и на проточен бойлер? Това ли реално е единият "контур" при двуконтурните котли?
Ние сме супер доволни от нашия, нищо, че е от конвенционалните. Защо сме купили такъв, а не кондензния - не знам. На проточен принцип е и с него ползваме и топла вода. В Мадрид имаме един Junkers бойлер за вода само, 11 литра пише на него, но това какво означава - не знам, а и не ме интересува :)
Не искам честно казано да ставам експерт по отопление и топлотехника, ще се радвам да разбера кой от съвременните котли да вземем. Гледахме този Бош 2300, но и един черен 7000. Чисто рационално предпочитам 2300, но ако се окаже, че не ни върши работа - ще вземем по-голям и ще го сложим в мазето.
Имаме среща началото на другия месец със майстор, но той продава котли от много марки и честно казано не успя да ми каже на разбираем език какво да търся като характеристики и да сравнявам. Което малко ме съмнява. Той ще преправи инсталацията и ще полага и тръби, та не съм напълно убедена кое му е силна страна - техниката или копаенето :) :-D :-D

вт фев 05, 2019 4:45 pmzhh написа:
Жилището ми е около 120 кв.м, общо отопляемите стаи са 4 на брой - 2 спални, хол и кухня или иначе казано - имаме голяма площ, за която трябва да се погрижим. :) Целта е да намерим решение, с което да постигаме приятна температура в помещенията през зимата и едновременно с това да разполагаме с достатъчно топла вода за битови нужди. Постижимо ли е обаче това с едноконтурен котел? Чувал съм, че е необходимо да се инсталира допълнителен бойлер, но не знам извън това неудобство, какви са предимствата на двуконтурния вариант?

i.nickolova17, вие спрели ли сте се на конкретен модел кондензационен котел и доволни ли сте от сегашния котел, който ползвате? :? И на едноконтурен или двуконтурен ще заложите? Иначе това, че е по-доброто решение пред конвенционалния и аз съм го чувал. Доколкото знам кондензационния котел е и по-лесен за инсталиране, но това вече ти ще потвърдиш, ако решите да смените стария.
Smarin - специалист
Това, че кондензационните котли са по-добрия вариант и аз го твърдя, при това от личен опит. Преди бях с конвенционален и плащах понякога с до 100-120 лв повече в сравнение със сега. То и зимите бяха по-студени де :lol: Колкото до конкретния модел - определено препоръчвам 2300, има висока ефективност и работи доста тихо. При мен конкретно усвоява една изключително неудобна ниша между кухнята и коридора - така че и размера му определено е в плюс. :)

А майсторите не ги слушам за тия работи, трябва си специалист да каже - спрямо конкретните характеристики на жилището, изложението, това дали има изолация и да препоръча. Иначе можеш да си купиш котел, който принципно ще ти върши работа, но ще е над това, което ти е необходимо.
zhh - напреднал
ср фев 06, 2019 12:10 pmSmarin написа:
Това, че кондензационните котли са по-добрия вариант и аз го твърдя, при това от личен опит. Преди бях с конвенционален и плащах понякога с до 100-120 лв повече в сравнение със сега. То и зимите бяха по-студени де :lol: Колкото до конкретния модел - определено препоръчвам 2300, има висока ефективност и работи доста тихо. При мен конкретно усвоява една изключително неудобна ниша между кухнята и коридора - така че и размера му определено е в плюс. :)

А майсторите не ги слушам за тия работи, трябва си специалист да каже - спрямо конкретните характеристики на жилището, изложението, това дали има изолация и да препоръча. Иначе можеш да си купиш котел, който принципно ще ти върши работа, но ще е над това, което ти е необходимо.
A сега горе-долу колко плащаш на месец? То е ясно, че зависи от жилището и потреблението, но поне да се ориентирам…
Ами специалистът каза, че ни трябва двуконтурен, 22 - 24 за отопление, 28 за топла вода.
Но има много такива котли. Цените варират от 2000 до 3500, което за мен е сериозна разлика, затова искам да разбера какво друго да гледам.
Препоръчаха ни най-скъпия, разбира се, но нямам основанията зад този избор. :?:
ср фев 06, 2019 12:10 pmSmarin написа:
Това, че кондензационните котли са по-добрия вариант и аз го твърдя, при това от личен опит. Преди бях с конвенционален и плащах понякога с до 100-120 лв повече в сравнение със сега. То и зимите бяха по-студени де :lol: Колкото до конкретния модел - определено препоръчвам 2300, има висока ефективност и работи доста тихо. При мен конкретно усвоява една изключително неудобна ниша между кухнята и коридора - така че и размера му определено е в плюс. :)

А майсторите не ги слушам за тия работи, трябва си специалист да каже - спрямо конкретните характеристики на жилището, изложението, това дали има изолация и да препоръча. Иначе можеш да си купиш котел, който принципно ще ти върши работа, но ще е над това, което ти е необходимо.
Smarin - специалист
ср фев 06, 2019 2:09 pmzhh написа:
ср фев 06, 2019 12:10 pmSmarin написа:
Това, че кондензационните котли са по-добрия вариант и аз го твърдя, при това от личен опит. Преди бях с конвенционален и плащах понякога с до 100-120 лв повече в сравнение със сега. То и зимите бяха по-студени де :lol: Колкото до конкретния модел - определено препоръчвам 2300, има висока ефективност и работи доста тихо. При мен конкретно усвоява една изключително неудобна ниша между кухнята и коридора - така че и размера му определено е в плюс. :)

А майсторите не ги слушам за тия работи, трябва си специалист да каже - спрямо конкретните характеристики на жилището, изложението, това дали има изолация и да препоръча. Иначе можеш да си купиш котел, който принципно ще ти върши работа, но ще е над това, което ти е необходимо.
A сега горе-долу колко плащаш на месец? То е ясно, че зависи от жилището и потреблението, но поне да се ориентирам…
Сега плащам по около 110-140 лв, като в тази сметка включвай и топлата вода. :) Е, в най-студените месеци може и до към 180-190 да стигна, но то какъвто и метод на отопление да избереш, в тези периоди минимумът, който ще платиш, е толкова.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Избор на газов котел Bosch" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: