• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
hammerhead - помощник
вт фев 12, 2019 3:13 pmAmt93 написа:
Здравейте. Аз съм с парно, но се оглеждам за алтернативи от доста време и газификацията е една от тях. Ако правилно разбирам, щом приоритета ми е да имам достатъчно топла вода, по-добре да сложа едноконтурен котел. Ако някой тук има такъв ще се радвам да ми каже - колко по-скъпо излиза този вариант спрямо поставянето на двуконтурен? :? Засега само се ориентирам за грубата сметка на начинанието с газификацията, не държа да ми давате точни цени до стотинка. :-D :-D :-D
Здравей,

цените на уреди и монтаж са различни, но имай предвид, че при варианта едноконтурен можеш да се спреш на котел с по-малка мощност, респективно по-ниска цена. Например 14 или 16 кВ. те са достатъчни за парното и повече от достатъчни за бойлера. Относно експлоатационните разходи разликата идва от топлозагубите на бойлера. Колкото и да му е добра изолацията, той губи топлина. Четох скоро че газа се фактурира в кВч и това може много добре да те ориентира. Реномираните (западни производители) дават за бойлерите загубите за денонощие в кВч, тоест взимаш показателя умножаваш по цената от фактурата и виждаш колко струва кефа да имаш винаги на разположение и изобилна топла вода.

П.С 14 или 16 кВ котел има по-ниска долна граница на мощност и с това в преходните сезони компенсира част от загубите на бойлера.

Успех с ориентирането и избора
Amt93 - помощник
А можете ли да ме насочите към конкретен модел едноконтурен котел? 8-[ 8-[ Искам да се ориентирам горе-долу какви функции трябва да има и като цени как вървят? И може ли да се купят заедно - котел и бойлер примерно на една марка, като комплект? Има ли някакви изисквания, на които бойлера трябва да отговаря спрямо това какъв е котела? 8-[
Mascar - специалист
ср фев 13, 2019 11:41 amAmt93 написа:
А можете ли да ме насочите към конкретен модел едноконтурен котел? 8-[ 8-[ Искам да се ориентирам горе-долу какви функции трябва да има и като цени как вървят? И може ли да се купят заедно - котел и бойлер примерно на една марка, като комплект? Има ли някакви изисквания, на които бойлера трябва да отговаря спрямо това какъв е котела? 8-[
Ценови диапазон мога да ти кажа по спомен - едноконтурните на Bosch бяха към 2300 - 2600 лв преди. Сега не знам точно колко са, но едва ли цените са се променили драстично, има хора, които са си привърженици на едноконтурните котли и толкова. Комплект котел + бойлер аз лично не съм срещал, но пък и не съм търсил подобно нещо, така че може и да има… Някой по-запознат да каже.
zhh - напреднал
ср фев 13, 2019 11:41 amAmt93 написа:
А можете ли да ме насочите към конкретен модел едноконтурен котел? 8-[ 8-[ Искам да се ориентирам горе-долу какви функции трябва да има и като цени как вървят? И може ли да се купят заедно - котел и бойлер примерно на една марка, като комплект? Има ли някакви изисквания, на които бойлера трябва да отговаря спрямо това какъв е котела? 8-[
Мисля, че condens 2500 има едноконтурен вариант. Бях му хвърлил око преди да публикувам темата тук и да се ориентирам към двуконтурен :) Все пак ще е хубаво, ако някой сподели специфичните предимства на този котел, независимо дали се касае до едноконтурния или двуконтурния му вариант.
deyada - напреднал
Аз искам да попитам “сезонна отоплителна енергийна ефективност” (за модел 2300 тя е 94%) и “сезонен коефициент на полезно действие” (за модел 2500 тя е 93%) едно и също нещо ли са? Говоря за двуконтурни котли, информацията е от сайта на Bosch. :?
Mascar - специалист
чет фев 14, 2019 9:50 amdeyada написа:
Аз искам да попитам “сезонна отоплителна енергийна ефективност” (за модел 2300 тя е 94%) и “сезонен коефициент на полезно действие” (за модел 2500 тя е 93%) едно и също нещо ли са? Говоря за двуконтурни котли, информацията е от сайта на Bosch. :?
По принцип могат и да не са едно и също нещо, но в този конкретен пример предполагам, че това се има предвид. Може би ако дадеш линк към източникa на информация, ще мога да ти кажа повече.
Smarin - специалист
Само не знам какво се вгледахте на този 1% разлика в двата модела :lol: Реално и трите котли - 2300, 2500 и 7000 са добри. :roll: Кой ще избереш - зависи от бюджета ти и допълнителните екстри, които искаш.
Mascar - специалист
Не съществува уред, който да е “perpetuum mobile” или с други думи да има КПД = 100%. В това отношение газовите котли на Bosch са може би първенци по ефективност, защото КПД им е доста високо, да не кажа че и максималното възможно - 93-94%. Ако някой ти каже, че уред има с КПД 99-100%, значи те лъже. [-X
vili - напреднал
ср фев 13, 2019 11:41 amAmt93 написа:
А можете ли да ме насочите към конкретен модел едноконтурен котел? 8-[ 8-[ Искам да се ориентирам горе-долу какви функции трябва да има и като цени как вървят? И може ли да се купят заедно - котел и бойлер примерно на една марка, като комплект? Има ли някакви изисквания, на които бойлера трябва да отговаря спрямо това какъв е котела? 8-[
3000 също има едноконтурен вариант. :wink: За 2500 не знам, но предимствата на 3000 мога да ти ги кажа от личен опит:
- компактност - не е нужно да се чудиш какво разместване да правиш, така че котелът да се побере там, където си решил да го сложиш
- с мощността на едноконтурния не съм запознат, но предполагам, че съвсем спокойно ще ти върши работа за отопление, поне съдейки по възможностите на нашия котел (той е двуконтурния вариант). Ти къща или апартамент смяташ да отопляваш?
- работи изключително тихо! Това за мен е огромен плюс, особено ако вкъщи имаш малки деца и всякакъв тип бучене създава неудобства на домакинството.
Smarin - специалист
ср фев 13, 2019 11:41 amAmt93 написа:
А можете ли да ме насочите към конкретен модел едноконтурен котел? 8-[ 8-[ Искам да се ориентирам горе-долу какви функции трябва да има и като цени как вървят? И може ли да се купят заедно - котел и бойлер примерно на една марка, като комплект? Има ли някакви изисквания, на които бойлера трябва да отговаря спрямо това какъв е котела? 8-[
За едноконтурен котел гледаш същите неща, които и за двуконтурен - да е малък, да е тих и най-вече да е ефективен, т.е да прецениш каква мощност ти трябва за отоплението на твоя дом. Комплект бойлер и едноконтурен котел няма, защото не на всеки му трябват и двата уреда. Принципно Bosch имат и бойлери, да. :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Избор на газов котел Bosch" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: