• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
шоп - майстор
Найлона се слага ПОД ватата, защото влагата може да дойде от долните помещения в които се живее.

Върху ватата може и нищо да не слагаш ако си сигурен в покрива, че няма да протече. Обаче от опит знам, че рано или късно покрив протича и затова върху ватата може да сложиш паропропусклива мембрана. Тя е от типа, която се слага на покривите. Има посока на слагане. В едната посока тя не пропуска вода, а в другата ако случайно има влага във ватата мембраната ще пропусне влагата.


Цялата тази операция е необходимо, защото единствено сухата вата е изолатор.


П.П. ако мислиш, че 15 см вата ти е малко, върху сегашните греди може да наковеш още едни гредички 5 или 10 см и общият слой изолация да стане 20 или 25 см.. Може и на кръст да ги монтираш...варианти много.
Lutchezar - майстор
Не си казала материал и дебелина на пода който ще изолираш, също така как е изолирана останалата част от къщата, така се определят коефициентите на топлозагуби, обикновено най-големите са нагоре, при пасивните къщи при изолация на стени беше 30 см, а на покрив 50 см, та пропорционално стоят нещата, смятат се.
Hursa - майстор
Ако действително наковете на кръст над гредите допълнително греди - така че да се получи втори пласт изолация - 15+5 например, ще получите доста по-ефективна топлоизолация. Така ще топлоизолирате и над гредите, като практически ще изключите вероятността за поява евентуално на конденз под паропреградата, която ги покрива (макар, че появата му е малко вероятна, според мен, дори ако се получава силно течение в това подпокривно пространство). Но пък ще излезе по-скъпо. Ако отгоре ще ковете дъски за да се ползва пространството може да не се слага паропропускливо фолио върху топлоизолацията. То не само пази от евентуално попадане на вода, ако прокапе покрива, но и оформя повърхността на топлоизолацията, която при ватата е силно газопропусклива - и така се подобрява ефективността на слоя (от вата), като цяло. (Пази и от запрашаване, и проникване на боклуци в слоя вата с времето). Отделете повече внимание на полагането по периферията, където са стрехите, там може да положите и повече, ако се събира, да се запълни, дори ако е извън периферията на външните стени. И да е повече топлоизолацията на тавана, значително повече, отколкото на стените например - като външна за помещенията топлоизолация, пак е по-добре.
astala - помощник
Наилона който се слага под ватата и покрива гредите ,как се закрепя.Да го кова с такера за гредите или да го лепя? Също как да го захвана за стените на тавана че да не влиза въздух под него.
Ако използвам вата с алуминиева фолио мога ли да не слагам наилон или пак е по добре да го има ?
шоп - майстор
нед дек 11, 2022 11:28 amastala написа:
Ако използвам вата с алуминиева фолио мога ли да не слагам наилон или пак е по добре да го има ?
А как ще облепиш с ал.лепенка стиковете на ватата?

Такава вата се монтира на таван, за да има достъп до фугите и с ал. лепенка да може да се херметизира всичко.
nelina_london - специалист
И аз харесвам ватата ,но положена на таван ,между гредите ,и найлонът на равната част ,а не обикаляйки гредите .
В случая ,фибран изрязан между гредите на пода + още един слой отгоре ,върху тях ,ми се струва по-разумно .По-скъпо ще е ,но няма да има проблем с намокряне .
шоп - майстор
Може и с фибран разбира се, но има два големи проблема.
1 Пожароопасен е
2 Проблеми при уплътняване между гредите. Запенването само частично решава проблема.

Ако някой не се притеснява от точка 1, може да помисли за безшевна пръскана полиуретанова изолация.
nelina_london - специалист
Да ,никога не мисля за ПБ ...Даже не включвам запенване. Просто по- плътно влизащ в гредите и отгоре още едни 10 см .Но,аз също съм максималист в изолацията .Ясно ,че ще има неуплътнени фуги ,затова е втория слой .
kr1100 - майстор
нед дек 11, 2022 1:46 pmшоп написа:
Може и с фибран разбира се, но има два големи проблема.
1 Пожароопасен е
И черен отровен дим. Пожарникарите в такива случаи работят с кисородни мапарати и бутилки на гърба.
Hursa - майстор
В случая ватата е по-подходяща (и според мен). Много по-лесно ще се постави (разстели) и много по-добре ще изолира поставена между гредите. (С фибрана, трябва да се реже, да се запълват фуги, да се отчита всяко отклонение. А и ако тавана не е вентилируем, лятото ще се нагрява доста.) Мокренето и едва ли ще е проблем, все пак е таван, не основи - евентуално ще бъде само при инцидент и ще си изсъхне. Паропреграда само между гредите, дали ще е достатъчна - може би. А и доста неудобно ще е поставянето и така, че да обхване тези тесни, но "високи" греди.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Всичко за усвояването на подпокривното пространство - идеи, методи, материали" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: