• 1
  • 2
Здравейте. В следващите няколко години за нещастие на съседите ми предстоят ремонти на апартамент (здраво ЕПК, 80те г. на 20в) и стара селска къща. В момента имам само акумулаторен винтоверт, но нищо за реално пробиване. Какво да избера в такъв случай? Предполагам, че доста хора са в подобно положение

Преди всичко ще кажа, знам, че сравнявам различни уреди и категории, както и за какво се ползват и дрелката, и перфоратора, как работят най-общо, кои са (уж) хубавите марки и че на практика търся нещо прекалено универсално. Има и подобни теми, но не и за такъв конкретен случай. Целта е да свърша работата за някакъв разумен бюджет и усилия.

Какво ще се дупчи:
-доста корав стар бетон в ЕПК блока. Средна ударна бормашина Raider с хубаво свредло въобще не се справяше. Ще има доста такива дупки
-може да се ползва и за някоя плочка в баня-теракот
-дърво, ПДЧ, МДФ-пак ще има повечко дупки
-метал-много рядко
-камък-много, много рядко
-газобетон (YTONG блокчета)-слагам го за пълнота на списъка, макар че той се пробива даже и с ножче :finga:
Функция за къртене ще е хубав бонус.

Уредът няма да се използва много, да речем до 200-300 дупки на година максимум

Какво да избера:
-евтина ударна бормашина с хубаво свредло тип Raider, Parkside и т.н. + перфоратор под наем.
-по-добра бормашина за около 100-200лв тип Bosch Professional GSB 550, Makita HP1640 и т.н. + перфоратор под наем ако трябва много да се пробива бетона
-евтин перфоратор за 100-150 лв- Raider, Parkside, Einhel, Steinhaus...
-хубав перфоратор среден клас с няколко функции, например Makita HR2470, Metabo, Bosch и др за до 300лв
-изцяло на машини под наем. Голям недостатък е, че ако ми потрябва дупка в бетона или съм забравил някоя, винаги трябва да ходя далеч, да губя време, а и не знам как ще стане за къщата
-хубав перфоратор среден клас втора ръка за около 200лв. (Как да различа ментетата?)

Ще съм благодарен за всяко мнение и помощ на по-препатилите в строителния бранш!
Последна промяна от Aimanan на съб юни 27, 2020 8:20 pm, променено общо 1 път.
Sandman - специалист
Аз лично ползвам един перфоратор бош (ментак от олх :-D ) за универсална употреба.
Къртих полочки, дупчих тухли, камъни, бетон, бърках лепило за изолацията и т.н.
Определено бих ти препоръчал такъв вариант пред бормашината.
Малко по-голям и по-скъп, но може да кърти и да пробива по-голям диаметър дупки, особено в панелката.
Andri01 - майстор
Последното от изброените. За мнения-хора които се занимават повечко с такива работи. Има и тука-Чапара,например.
Пак, извинявам се, че общо взето сравнявам спортна кола, джип и лимузина (образно казано), но ми трябва нещо по-универсално за слабо натоварване , т.е. Шкодата, която върви навсякъде :o а не съм сигурен кое е по-подходящото за този случай. Заради здравия бетон бормашината и аз мисля, че не е е опция и по-скоро търся перфоратор
zz_stefanov - майстор
-хубав перфоратор среденклас втора ръка за около 200лв. (Как да различа ментетата?)
това е отговора, но не втора ръка, примерно Makita HR2470 ,

а ментетата се различават при положение, че не се връзваш на 'неустоими' оферти в продавалници и на цигани на пазара.

Вчера една циганка ми предлагаше бормашина ДЕВАЛТ :)
kuger - майстор
Притежавам Бош Хамър, перфоратор. За мижавите 500 или 550W се справя изключително добре в бетон и камък. Изключвам къртенето на бетон, там е слабичък. Има си опция само чук, става и за сваляне на плочки. По-дребни работи като пробиване в дърво, в плочка, метал става и обикновена дрелка.
redbox - специалист
Инвестирай в Макита HR2470 и ще си доволен форевър😊
aroot - специалист
+1 за макита 2470
Машината е прекрасна за парите си, даже и повече. Хубави свредла + масалце т.е. грес или там както се води, за патронници от време на време, почистване след работа от прахоляка, интелигентно ползване и ще ти остане и за внуците..
съб юни 27, 2020 11:32 amzz_stefanov написа:
а ментетата се различават при положение, че не се връзваш на 'неустоими' оферти в продавалници и на цигани на пазара.

Вчера една циганка ми предлагаше бормашина ДЕВАЛТ :)
И аз имам склонност да инвестирам повече пари в хубава техника, така че явно ще е Макитата. В момента я има за около 260лв на няколко места, остава само да реша дали сега я взимам или ще търся по-добра промоция.

А за машините от циганите-там е на късмет и на познаване на уреда. Разказвали са ми от достоверен източник, че от някои фондации им дават ваучери. Те купуват някаква техника, после я препродават на по-ниска цена, за да вземат чисти пари. Бащата на приятелката ми си е взел така от манго професионален оригинален винтоверт Макита за стотина лв с битове (реална цена 200) и след цялостен ремонт на къща не е мръднал. Ако са ги откраднали, пак искат да се отърват и продават евтино. Ако обаче е менте като "хАйфон"-ите за 50лв на автогарата в София-лошо...
  • 1
  • 2

Тема "Ударна бормашина, перфоратор или уред под наем за вкъщи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: