Димитър....... - специалист
ср яну 13, 2021 12:10 pmbialame4ka написа:
А не е ли проблем,че между тухлите няма спойващ материал?Ще стане ли само със замазка и изолация(стиропор 5см например)?Когато се прави замазката на тухлите не е ли по-добре да се сложи мрежа?
Измазвай и не се притеснявай,ще кара още сто години,тухлите са изронени защото не са печени-не им пречи.Върху измазаното след време изолация и спи.Тая мрежа дето питаш да сложиш-хубаво е,ама за какво ще я заковеш-тия тухли не може и да ги дупчиш че се разпадат.
Christo - майстор
Липсата на стряха е една от причините стените да са в такова състояние. Нов покрив със стрехи, както си му е редът и чак след това изолации. Мъчително "пъплим" от 3 към 5см дебелина. По света хората отдавна минаха 20см и вече 25-30см са нещо нормално. Освен това, стиропорът е най-евтиното нещо в процеса. Скъпи са другите материали и трудът.

Успех в начинанието!
bialame4ka - помощник
Благодаря за съветите,плана е да започна с покрива.Посъветваха ме да направя и бетонен пръстен върху стените за да е по-здрав покрива,но аз лично не виждам смисъла при положение,че стените са от суха зидария....
шоп - майстор
ср яну 13, 2021 2:31 pmbialame4ka написа:
Посъветваха ме да направя и бетонен пръстен върху стените за да е по-здрав покрива,но аз лично не виждам смисъла при положение,че стените са от суха зидария....
Задължителено ст. бетонен пояс. Той не само ще направи по-здрав покрива ами и къщата.
ky-kyy - майстор
Айдееее, всичката готова, та почнахте мазилките :?

Бетонния пояс добре, но помисли дали не е по-добре да излееш и някоя колонка и една плоча между етажите, щото тоя гредоред, ако го разкриеш, съм сигурен че ще ти стане тъжно, да не говорим, за флората и фауната, заселила се там...А и да си спестиш след година две темата- искам баня ама съм на гредоред...
Помисли и за водите, и тоците. Помисли и си избери с какво ще се отопляваш. Помисли къде шкафчета, къде бойлери, пак да си спестиш темата - искам да наредя секашета, ама стеничката паянтова...
Покрива, както ти е правоъгълна къщата, по мое мнение го направи двускатен с голям наклон. Комините да не забравиш, както и да пуснеш по едно ПВЦ за отдушници всякакви...

Общо взето, има за какво да мислиш тия няколко дни, докато времето позволи да се работи :)
shotik - майстор
ср яну 13, 2021 12:48 pmbulhomes2 написа:
За пръв път виждам у нас къща без каквато и да било стряха.
По- старите къщи при морето са с такива малки стрехи, но сега гледам в гугъл мапс, че това което е било в Поморие, Ахтопол и Несебър, вероятно не съществуват тези къщи и са застроени с нови блокове и хотели.
miliad - майстор
ср яну 13, 2021 1:08 pmSandman написа:
ср яну 13, 2021 12:48 pmbulhomes2 написа:
За пръв път виждам у нас къща без каквато и да било стряха.
Малко си гледал значи ;)
Такъв тип има доста, забелязах че по добричко са повече като ходихме натам. Заради по-ветровити райони може би са такива.
Има, има и в други райони. По-старо строителство са. По сложно се изпълнява зидарията към покрива за да се изнесе странично и да оформи стряха. Стряхата е тясна, но има.
И суха зидария с тухли няма. Особено пък и за жилищно.
Суха зидария търси по дуварите.
bialame4ka - помощник
ср яну 13, 2021 3:25 pmmiliad написа:
ср яну 13, 2021 1:08 pmSandman написа:
ср яну 13, 2021 12:48 pmbulhomes2 написа:
За пръв път виждам у нас къща без каквато и да било стряха.
Малко си гледал значи ;)
Такъв тип има доста, забелязах че по добричко са повече като ходихме натам. Заради по-ветровити райони може би са такива.
Има, има и в други райони. По-старо строителство са. По сложно се изпълнява зидарията към покрива за да се изнесе странично и да оформи стряха. Стряхата е тясна, но има.
И суха зидария с тухли няма. Особено пък и за жилищно.
Суха зидария търси по дуварите.
И аз така мисля,че няма да са строили къща със суха зидария,но никъде не виждам кал или хоросан...колкото и да се е измил с времето...поне на места трябваше да остане..
schuldiner - майстор
Ако е имало зидарски материал, след отмиването му тухлите слягат, а често направо падат. Тука няма такова нещо, вероятно наистина е оригинал суха зидария. Само веднъж съм виждал, в Созопол, буквално на 2 метра от прибоя. Не знам защо се прави така, може би при много влажен климат вътре да не спарва? Онова беше хижа за рибарски инвентар, който често се прибира влажен.
Има го из форума, ма да не ровиш: отвътре рабица, закована с гвоздеи 10 см между тухлите, измазване със силноциментов разтвор с пресят пясък, по възможност с помпа. ЦелИ се да проникне възможно по-дълбоко във фугите. Отвън няма практика да се слага метална мрежа, но ако е защитена от следващ слой топлоизолация и добра мазилка, не пречи. Ако не те притеснява цената, може да погледнеш машинното нанасяне на полиуреа. Вторият етаж направо си плаче за дървен сайдинг. С полиуреа и сайдинг ще заспи.
Камъкът е страхотен! Ако е както предполагам поне 10-15 см по-широк от тухления зид, ремонтът/обновяването на гредореда не са толкова невъзможни.
Покривът... този тухлен корниз е много характерен за конструкциите, в които ребрата се запъват в столицата над зида, а столиците образуват пояс, укрепен с хоризонтален гредоред. Т.е. никак не те съветвам да го променяш на двускатен. Не само защото е по-грозно, а и много по-нестабилно става, независимо от задължителният днес бетонов пояс над зидовете.
bialame4ka - помощник
ср яну 13, 2021 5:16 pmschuldiner написа:
Ако е имало зидарски материал, след отмиването му тухлите слягат, а често направо падат. Тука няма такова нещо, вероятно наистина е оригинал суха зидария. Само веднъж съм виждал, в Созопол, буквално на 2 метра от прибоя. Не знам защо се прави така, може би при много влажен климат вътре да не спарва? Онова беше хижа за рибарски инвентар, който често се прибира влажен.
Има го из форума, ма да не ровиш: отвътре рабица, закована с гвоздеи 10 см между тухлите, измазване със силноциментов разтвор с пресят пясък, по възможност с помпа. ЦелИ се да проникне възможно по-дълбоко във фугите. Отвън няма практика да се слага метална мрежа, но ако е защитена от следващ слой топлоизолация и добра мазилка, не пречи. Ако не те притеснява цената, може да погледнеш машинното нанасяне на полиуреа. Вторият етаж направо си плаче за дървен сайдинг. С полиуреа и сайдинг ще заспи.
Камъкът е страхотен! Ако е както предполагам поне 10-15 см по-широк от тухления зид, ремонтът/обновяването на гредореда не са толкова невъзможни.
Покривът... този тухлен корниз е много характерен за конструкциите, в които ребрата се запъват в столицата над зида, а столиците образуват пояс, укрепен с хоризонтален гредоред. Т.е. никак не те съветвам да го променяш на двускатен. Не само защото е по-грозно, а и много по-нестабилно става, независимо от задължителният днес бетонов пояс над зидовете.
Благодаря за съвета!И аз предпочитам да е четирискатен покрив.А за бетоновия пояс върху зидовете какво мислиш-да слагам ли ?Май ако ще правя новия покрив със стрехи няма как...

Тема "Реставрация на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: