Svetoslavoff1 - майстор
"...Вятъра и дъжда не прощават и калта на някои места я нямаше до средата на ширината на тухлата..."
Леко офф, но е пример как такава фасада, неизмазана, се оценява от друг ъгъл.
Имахме близък в София, покойник вече, работеше в БАН. По някакъв проект дошъл техен колега от САЩ, та във връзка с проекта, а и да му покажат туй-онуй, пообиколили страната. Той с учудване споделил:
- Май сте много богати, щом оставяте къщите си неизмазани, с тези фуги между тухлите стените са като радиатори.
Само споделям, не се наемам да коментирам доколко е вярно за топлотехническите параметри на такива сгради.
schuldiner - майстор
Този тип стреха си има приложение за нашия климат. Покривът по правило е с 30 градуса наклон, но последните две керемиди са с 15 градуса /прословутият аретир от кръстословиците/ - да спират свличането на мокър сняг и лед, а и да забавят водата да не прескача улука. Камъните от снимката на bialame4ka и те са затова там. Улуците също са интересно монтирани. Скобите са по-дълги и са захванати на хоризонталната греда /столицата/, като по този начин придържат тухлите от корниза. Дори да няма улук пак трябва да има тук-там куки за придържане.
При преустройство не е сложно да се монтира челна дъска плътно до най-външната тухла. Ако се удължава стрехата обаче, често има проблем - този корниз не е добре нивелиран, често 5-6 см разлика и при конструкция, стъпваща на нивелиран бетонов пояс тази разлика става видима отвън. Т.е. тогава е по-добре да се премахне корнизът. Още повече ако ще се прави топлоизолация, която и без това ще го скрие.

kuger, авторът на темата говори за реставрация, затова толкова подробно обяснявам. Но ако реши просто да ремонтира, твоят случай си е съвсем същият. След премахването на стария покрив, за бетонов пояс и нов "бюджетен", но приличен покрив с обшивки и улуци, без стрехата отдолу - като минимум 50 лв./м2 за материали. Горна граница няма, както и на труда.
ky-kyy - майстор
Той мечката, написал "реставрация", ама що ли си мисля, че става дума за ремонт и привеждане във удобен вид за обитаване. Щото ако става въпрос наистина за реставрация, всичко което му предлагаме, е все едно да смени рамката на Мона Лиза с алуминиева, щото дървената може да я изядат дървоядите...
Christo - майстор
Някак неусетно се приближаваме към дилемата:
1. Половинчати кръпки със съмнителен резултат и малка трайност или
2. Да се бутне това нещо и да се направи всичко като хората
Надали авторът на темата има няколко къщи и това да му е поредната, че да почне да се кахъри за автентичност и други такива работи. Смислено е да се наеме архитект и или строителен инженер и да се обсъдят нещата от техническа, финансова и естетическа страна. Нали искаме да живеем удобно и сигурно. Баня, тоалетна, отопление и т.н. Да не стане накрая, парите изхарчени, трудът положен, пък резултатът никакъв го няма, което за съжаление, често се получава.
Последна промяна от Christo на чет яну 14, 2021 5:45 pm, променено общо 1 път.
Руди - майстор
чет яну 14, 2021 9:40 amky-kyy написа:
...да смени рамката на Мона Лиза да не я изядат дървоядите...
Не че се заяждам, но Мона Лиза е нарисувана върху дъска от топола,
та проблемът с дървоядите си стои... Всъщност, заяждам се! :wink:
ky-kyy - майстор
чет яну 14, 2021 10:31 amРуди написа:

Не че се заяждам, но Мона Лиза е нарисувана върху дъска от топола,
та проблемът с дървоядите си стои... Всъщност, заяждам се! :wink:
То, няма лошо да се заяждате с Ку-куу, в някакъв форум...Обаче, ей така в шеги и закачки, не забравяйте, да се изразявате правилно. Да не стане като един заядливко, на който му предстояла имунизация, а той отишъл при доктора и му казал - "Дошъл съм при тебе, да ма кастрираш"
Димитър....... - специалист
чет яну 14, 2021 10:24 amChristo написа:
Някак неусетно се приближаваме към дилемата:
1. Половинчати кръпки със съмнителен резултат и малка трайност или
2. Да се бутне това нещо и да се направи всичко като хората
Надали авторът на темата има няколко къщи и това да му е поредната, че да почне да се какхъри за автентичност и други такива работи. Смислено е да се наеме архитект и или строителен инженер и да се обсъдят нещата от техническа, финансова и естетическа страна. Нали искаме да живеем удобно и сигурно. Баня, тоалетна, отопление и т.н. Да не стане накрая, парите изхарчени, трудът положен, пък резултатът никакъв го няма, което за съжаление, често се получава.
То лесно се бута,ама дали има финанси за нова къща,глупави хора няма-и всеки би искал да живее в нова къща и да кара чисто нова кола,ама живеем в България.Въпреки че съм наясно, че с постоянни ремонти накрая след години като теглиш чертата ти излиза като да си построил ново,но за съжаление нямаме паричките накуп и се принуждаваме да кърпим цял живот.И на мене ми идва да викна багера и да гътна всичко на село,и после да изградя на ново,ама нейсе.......
ky-kyy - майстор
чет яну 14, 2021 10:44 amДимитър....... написа:


То лесно се бута,ама дали има финанси за нова къща,глупави хора няма-и всеки би искал да живее в нова къща и да кара чисто нова кола,ама живеем в България.Въпреки че съм наясно, че с постоянни ремонти накрая след години като теглиш чертата ти излиза като да си построил ново,но за съжаление нямаме паричките накуп и се принуждаваме да кърпим цял живот.И на мене ми идва да викна багера и да гътна всичко на село,и после да изградя на ново,ама нейсе.......
Донякъде си прав...Но пък го има и другото, не достигат пари за ремонт на банята, но иначе с айфон за 2000 пари. Не може да си ремонтира покрива, но си купил СУВ за 15000 пари, и още 2000 да му сложи газова уредба.
Жив пример е съсед, който купува тютюн на баля- вари-суши-реже и свива цигари, ама като излезе някъде, си купува Собрание, дадоха му накуп десетина заплати, като се пенсионира и си купи Кайен, на който сложи ГУ. Телефон скъп някъв и огромен телевизор.Ся не може да му смени гумите поршето, данъка не е плащал, не може да мине и преглед..Ама вижте ме къв съм големец..
Димитър....... - специалист
чет яну 14, 2021 10:55 amky-kyy написа:
чет яну 14, 2021 10:44 amДимитър....... написа:


То лесно се бута,ама дали има финанси за нова къща,глупави хора няма-и всеки би искал да живее в нова къща и да кара чисто нова кола,ама живеем в България.Въпреки че съм наясно, че с постоянни ремонти накрая след години като теглиш чертата ти излиза като да си построил ново,но за съжаление нямаме паричките накуп и се принуждаваме да кърпим цял живот.И на мене ми идва да викна багера и да гътна всичко на село,и после да изградя на ново,ама нейсе.......
Донякъде си прав...Но пък го има и другото, не достигат пари за ремонт на банята, но иначе с айфон за 2000 пари. Не може да си ремонтира покрива, но си купил СУВ за 15000 пари, и още 2000 да му сложи газова уредба.
Жив пример е съсед, който купува тютюн на баля- вари-суши-реже и свива цигари, ама като излезе някъде, си купува Собрание, дадоха му накуп десетина заплати, като се пенсионира и си купи Кайен, на който сложи ГУ. Телефон скъп някъв и огромен телевизор.Ся не може да му смени гумите поршето, данъка не е плащал, не може да мине и преглед..Ама вижте ме къв съм големец..
А,да си дойдем на думата,примери колкото искаш и аз това не го одобрявам.С годините съм стигнал до извода,че българина не ремонтира и купува наспоред него си и джоба най вече,а за да го видят колко е велик-пък че няма гащи на задника си голяма работа-нали има телефон за две хилки и то на лизинг.Баба лека и пръст казваше-разпъвай си крачката Митко (аз)наспоред чергата,-който разбрал,разбрал.....
bulhomes2 - майстор
Ееее не са всички така. И аз имам познат, който тегли заем да си смени колата с голям джип, но общо взето малко от познатите ми го правят.

Абе, накъде отиде и тая тема...

Тема "Реставрация на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: