• 1
  • 2
brick - специалист
Щом е фасаден панел, проблемът е наистина сериозен. Задължително обследване от специалисти! Те ще ви кажат какво да правите нататък, но разходите по укрепването трябва да ги поеме цялата етажна собственост, защото става дума за конструкцията на сградата.

Поредния камък в градината на прехваленото ЕПК строителство...
kozl - майстор
пет май 07, 2021 9:22 amskooker написа:
Блокът е ЕПК ,апартамента е на 9 етаж от 16.Незнам дали има паспорт ,поне аз нямам такъв в мен.
Майстора,който ми каза за заварките се занимава с вътрешни ремонти и с удари по стената установи,че "бие" на скъсано от едната страна.
Незнам дали стената е една или има външна ,а този клатещия панел не е допълнителен.
Казаха ми,че трябв да се направи обследване на сградата с разрешение от входа и от общината и че най-вероятно ще трябва да се кърти в комшиите отдолу и отгоре,за да се стигне до заварките. :shock:
И аз така си помислих (ЕПК), че панелките масово са до 10 етажа. Преди няколко месеца имаше репортаж за паднала такава стена от Н-тия етаж в-у кола паркирана пред сградата.
Стената може да се укрепи и по друг начин към стоманобетоновата к-ция, но пак препоръчвам конструктор, който да пресметне и предпише укрепването.
Понеже стената е фасадна и става въпрос за саниране на сградата, следва разходите да се поемат от ЕС (етажната собственост).
Сградата може би няма ТП (технически паспорт), защото по-старите изградени преди да се приеме в закона задължението за паспорт - нямат. Сега чепкат прилагането на закона, като последно удължиха срока до края на 2022 г.
  • 1
  • 2

Тема "Как да шпакловам ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: