Постно е. Сваляш прахоляка, грунд и латекс.
Тавана може и с пръстчето, щом шпакловане означава само с шпакла и маламашка.
Явно няма никой свободен, в селото, на когото да му му се пие само една бира?
пон окт 16, 2023 6:12 pmТрифон П.Трифонов написа:
Явно няма никой свободен, в селото, на когото да му му се пие само една бира?
Понеже има доста неща за ремонт по къщата, ми се ще да се науча сам на някои по-елементарни операции и да използвам опита за другите стаи:yawinkle:
И сам ще се научиш, няма страшно. Ще отнеме повече време, с повече грешни заучавания, но ще си сам.
Успех!
MamaMy - майстор
Възстановявах една такава мазилка. Нямах големи претенции защото лепих тапети отгоре, но все пак трябваше да е равно и здраво. Ъглите много ме дразнеха как са заоблени. Намерих специално ренде за мазилка точно за ъгли. Пукнатините ги разширих и после ги шпакловах само тях с помощта на специална самозалепваща мрежа на ролка като тиксо. Накрая с баданарката и дълбоко проникващ грунд на Боро. Розовия с пясък вътре. Получи се добре. Един приятел дори предложи да го шпакловам със сатен гипс, но реших, че за тапетите няма смисъл.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон окт 16, 2023 6:05 pmBaiS написа:
...

Измиване с гъбичка и вода и малко акрилец, с пръстче, по пукнатините. Ако, докато мие, не му пада мазилка по главата, скоро няма и да падне
Такова някакво решение би било идеално за мен.
Ще пробвам с гъбата пък каквото сабя покаже.
P.S.
Написал съм "шпакловане" защото предположих че няма да стане само с грунд и латекс. Варианта с миене въобще не ми е хрумвал(както казах съм пълен лаик в строителството).
[/quote]
По времето, когато се занимавах с такива неща, продаваха разни фини акрилни шпакловки в малки кофички - половин-едно кило. Почиства се фугата/пукнатината, измива се и се запълва. Изравнява се със шпакла, заглажда се с чиста, намокрена и изцедена гъба. Малко акъл, малко ръка и си става.
Кака, хахааа, ай да си лягами!

пп.Оффф, ш'гу туря отделно.
ппп.Стаа по голяма каша.
Цитирах какиното мнение, ама е манджа с грозде, дори в отделен пост.
torbalan - Дървен философ
Къщата цялата ли е твоя?
Над тавана, какво има? Достатъчно здраво ли е?
Аз, като купих моята - бяха едни изгнили греди, едва се крепяха.

Та ако гредите (предполагам са греди, а не плоча) над тавана са читави - аз бих подходил с гипсокартон.

За стените - ако мазилката е здрава, не е напукана и само боята е проблем - миене, миене, миене.
После грунд (в момента Витекс предлагат някакъв акрилен, за който търговците се кълнат че е почти вълшебен, но не съм го ползвал) и боядисване. Аз бих избрал някакъв производител. Харесвам Vitex (доволен клиент).
Те предлагат грундове и бои за различни основи. Разбира се, има и много други марки.

Не знам каква част от цветовете ще останат след миене, но ми се е случвало да минавам по пет - шест пъти с бяло, докато успея да скрия петна. Но мазни, а не от постна боя. И тогава модерните сега грундове ги нямаше.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон окт 16, 2023 9:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
Кака, хахааа, ай да си лягами!
Ай

п.п.п. тоа форум ептян се скапа
iliya_i - майстор
пон окт 16, 2023 1:36 pmn_a написа:
пон окт 16, 2023 11:47 amiliya_i написа:
Самата мазилка на тавана е доста компрометирана.
Да се разкъртят всички пукнатини. Което е отлепено да падне. И да се измажат наново.
В повечето случаи, с тези пукнатини може да си откара още десетина години, но на чужд *ъз и сто тавана са малко
Кака, може и да изкарат, ама аз за всики случай бих ги пробвал с чукчето. И то ще стане ясно дали 10 години или тази година.
пон окт 16, 2023 7:42 pmMamaMy написа:
Възстановявах една такава мазилка. Нямах големи претенции защото лепих тапети отгоре, но все пак трябваше да е равно и здраво. Ъглите много ме дразнеха как са заоблени. Намерих специално ренде за мазилка точно за ъгли. Пукнатините ги разширих и после ги шпакловах само тях с помощта на специална самозалепваща мрежа на ролка като тиксо. Накрая с баданарката и дълбоко проникващ грунд на Боро. Розовия с пясък вътре. Получи се добре. Един приятел дори предложи да го шпакловам със сатен гипс, но реших, че за тапетите няма смисъл.

Полезни съвети. Мерси!

Тема "Каква е тази стара мазилка и как да я ремонтирам?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: