• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,много въпроси имам незнам от къде да започна.Вече съм с въпросният котел,към който са свързани -
4 панелни 1600\500
2 панешни 1000\500
1 панелен 600\600
1 лира и бойлер който е завъртян и не се използва.къщата е на два етажа със стълбище.Изложение с прозорци Изток/Юг.Общата квадратура е 110кв на всички радиатори има термоглави.Сменена дограма без изолация с изключение на бебешката стая.Такааа настойката на котела е:
Пълни 1-6 сек
Пауза 53-53
Зона рег.10градуса
35-50 гр.е водата засега
Вент 40-60
Обмислям турболатор,който да си направя сам, но кой вид е по ефективен ? Първият ми въпрос е за термо главите,ако в стаята температурата е изравнена с темп.на която съм оставил термоглавата възможно ли за това в радиатора да не влиза топла вода.
пон ное 25, 2019 7:04 pmBogdanKz написа:
Чети в тема Дакон с горелка GP за турбулаторите.
viewtopic.php?f=10&t=49704&hilit=%D0%BA ... 0%BA%D0%B0
Главата е затворила точно защото е постигната температурата.
пон ное 25, 2019 7:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон ное 25, 2019 7:04 pmBogdanKz написа:
Чети в тема Дакон с горелка GP за турбулаторите.
viewtopic.php?f=10&t=49704&hilit=%D0%BA ... 0%BA%D0%B0
Главата е затворила точно защото е постигната температурата.
Достигнала темп.на водата или стаята?
пон ное 25, 2019 7:11 pmBogdanKz написа:
Достигнала темп.на водата или стаята?
Е стаята де, кви въпроси задаваш?!!
пон ное 25, 2019 7:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон ное 25, 2019 7:11 pmBogdanKz написа:
Достигнала темп.на водата или стаята?
Е стаята де, кви въпроси задаваш?!!
Е как какви на новобранка )))) Доста четох различни настройки на котли но никъде не видях такива като моите, дали са ориентировъчно правилни или ...
пон ное 25, 2019 7:20 pmBogdanKz написа:
... Доста четох различни настройки на котли но никъде не видях такива като моите, дали са ориентировъчно правилни или ...
Този контролер не ми е познат, но като имам в предвид, че е поморийски, не би трябвало да има проблем с настройването. То зависи от опита на настройчика- в случая това си ти и отделно от къщата, инсталацията и изискванията на обитателите.
Имам тяхно изделие, на Интиел и скоро попрегледах набързо точно за твоя котел.
Ей сега ше повикаме Морфина на помощ.
morfei1 - специалист
Първо, твоята горелка от кой модел е? Може би по-новият, който има отделно копче за изключване на панела? Не, че е много по различен от моят, по старият rev.3.1, но има малко повече опции.

Второ, тези паузи 53сек. с това зареждане ми се струват супер оптимистични поне за мен, особено ако дебита на шнека е близък до моя - 15кг. на час, или 1,5кг за 6мин. с зареждане 1сек, което реално е 2сек. Знам ли твоя може да хвърля по 30кг на час, дори повече.

Аз храня в момента 2ет. по 70кв.м

Т22
1x600/1400
1x600/1600
2x600/2000
1x600/800
3x Лири за баня
1x500/1400
1x500/1600
1x500/800
1x900/800
1x бойлер 80л.

Дебит на шнека 4 - 4,3гр. в секунда
Зареждане 1 - 4 сек (за момента)
Пауза 22 - 22сек (за момента)
Вентилатори 30 - 40%
Което като зареждан на пелети по мой сметки отговаря на 5.5 - 12kw. ( За сега стигат)
Температура макс 65C (ако не стига ще вдигам)
Зона на регулиране 9C (модулация)
Помпата включва на 50C.

Наблюдавал съм доста котела при студен старт и не мисля, че гори добре с температури под 50C, поне моят Bisolid Saver C 35kw. Според мен разумен минимум за включване на помпата е 50C, а горелката да моулира между минимум 55-65C. Все пак това е котел. Тва е мое мнение, не твърдя че съм прав. Всеки си преценя

Оптимизирал съм предварителния подгрев от 160 на 120 сек.
Първоначалното зареждане от 60 на 38сек (в момента).
Времето за догаряне на последна доза от 180 сек на 60сек. вентилация от 120 сек на 60сек. . Реално, след достигане на 66C изчаква общо 240сек. След което вентилира/почиства 690сек. и ако темп не е паднала под 66C за близо 15мин процес по гасене - общо, гаси вентилатора и чака да свали градуса до 56C където пали и започва наново да попми темп.

Абсолютно всички глави са Ел. и работят по график, за да се натоварва равномерно горелката/котела. Когато работи да има за какво, когато почива да си почива стабилно, като си поддържа температурата в системата.

Моите настройки едва ли ще работят добре при теб, затова не ги пробвай, а ги ползвай като сверка за да напипаш къде са твоите най-добри. Bisolid макар и евтини и странни за настройване са ОК, хванеш ли логиката на горелката. Почвам 4-ти сезон и досега магарии не е правила. Аз съм доволен.

Подготви се да инвестираш страшно много време в наблюдения, анализи и проби. Не става от раз. Докато усетиш как работи твоята система и колко мощност иска за да сгрее и поддържа температурата.

Както писах по рано, замерване на дебита на шнека е добро начало, ако си решил да я разцъкваш.

Внимавай, че хване ли те крастата умиране има отърване няма :lol:
Ето го....Морфинъть!!! Подробно и изчерпателно.
Досега не бях чел за настройване на тия горелки.
morfei1 - специалист
Обмислям турболатор,който да си направя сам, но кой вид е по ефективен ? Първият ми въпрос е за термо главите,ако в стаята температурата е изравнена с темп.на която съм оставил термоглавата възможно ли за това в радиатора да не влиза топла вода
БТВ, вместо да си правиш турболатори, пробвай дали можеш да смъкнеш вентилатора. Според мен с мин. зареждане 1сек 40% за вента си е силничко, но зависи от много неща. Прави проби с малки стъпки. Това че нещо работи при мен, не значи че и при теб е така.

Ако в стаята е постигната темп., на която е оставена главата е напълно нормално, радиатора да е ледено студен. Започне ли да пада темп в стаята, главата отваря и лека полека радиатора се затопля. Тоест, работи напълно нормално, по начина който го описваш. Колкото повече загуби, толкова по често ще отваря, ако въобще остане време да затвори напълно.
За тоя котел, чел съм че не усвоява много добре, въпреки че е даконоподобен.
Не го твърдя.
След добавянето на турболатори, на моят Бош, който си е Дакон, нещата са коренно различни.
Нека опита!
  • 1
  • 2

Тема "Котел Bisolid 25 с горелка gp" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: