Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivec - специалист
Здравейте,
За мое огромно съжаление и аз ще се присъединя към разочарованите от газовата им инсталация.
Най-напред малко данни: Еднофамилна къща на 2 етажа по 71 м2 всеки. Няма външна изолация, всички стени, на които са разположени радиаторите са с вътрешна изолация фибран. PVC дограма навсякъде. Мазе, почти изцяло в земята /дори при -20 оС температурата е +5, 6 градуса/. Подпокривно пространство, затворено, половината под е изолиран с перлитна замазка 50 мм, другата половина с фибран, също 50 мм.
Отоплявани помещения:
1-ви етаж, кухня 16 м2, панелен радиатор тип 22, двоен конвектор/ за по-кратко ще го означавам ПР22ДК/ 2400 х 500. Коридор 10 м2, ПР22ДК 1200 х 600.
Хол 28 м2, 2 ПР22ДК 1600 х 600 и 1400 х 600. Баня 3 м2, лира 1100 х 500.
2-ри етаж, кухня 16 м2, алуминиев радиатор 22 глидера Н500. Хол 16 м2 АР 20 глидера Н500. Спалня АР 15 глидера Н500. Коридор 6 м2 АП22ДК 1000 х 600. Всички радиатори на двата етажа са с термоглави.
Котел Immergas Victrix Tera 32, максимална мощност на отопление 28 kW, минимална 4,9 kW. Стаен термостат Tybox 137.
Тръбите от котела до радиаторите на първия етаж са ф 32, оттам нагоре са ф 25.
При отворени на max термоглави на всички радиатори, разхода е около 1,5 м3/h. Днес съм спрял този в долната кухня и в долния хол, този с размер 1600 х 600, разхода е около 1,1 на час, което по каталога на котела отговаря, че работи на 10 kW мощност. Настроил съм котела на 55 градуса, но на тази температура, мисля че няма никакъв шанс да достигне зададените 22 на термостата. В стаите е около 17 градуса, при положение, че навън бе 15, а сега е 10 градуса. Не ми се мисли какво ще се случи при -10 примерно. Иначе котелът се кротнал на най-ниската степен, но не ще явно да работи на минимална мощност.
Вариантите според мен са:
1. Слаби са ми радиаторите.
2. Аз не мога да се оправя с настройката на котела.
3. Горните 2 точки взети заедно.
Спирам, че се получи доста дълго изложение.
Благодаря предварително на всички отзовали се.
LazarGanev - "Велик майстор"
Колко часа е работил котела? Добре де, извинявам се, въпросът ми е ироничен!
Хора, спрете да засичате часовия разход, не е важен и дневния разход! Важен е месечният, а по-важен е годишния разход. Естествено е, че първите няколко дникъщата ще се климатизира и ще дръпне повече топлина, докато се получи насищане. Радиаторите изобщо не са малки, много са добре. Не знам защое тоя афинитет към големи котли :?
ivec - специалист
Не съм избрал аз котела, "специалистите" решиха така! Ако разбирах нямаше да се занимавам с тях.
Относно работата на котела си прав, днес го пускам за 1-ви път да работи продължително!
нед ное 17, 2019 7:46 pmivec написа:
...
Относно работата на котела си прав, днес го пускам за 1-ви път да работи продължително!
Ох лелееее.....!!!! Чакай, полека, не бързай!
И не са притеснявай!
ivec - специалист
Здравейте,

Може ли да се приеме за вярна с известно приближение, следната сметка: Ако мощността на един радиатор е 3 kW при 90/70/20, при
55 оС да е 3*55/90 = 1,8 kW?
Предварително се извинявам, ако въпросът ми е предизвикал усмивки във вас! :partyman:
speka_rs - майстор
пет ное 22, 2019 10:03 amivec написа:
Здравейте,

Може ли да се приеме за вярна с известно приближение, следната сметка: Ако мощността на един радиатор е 3 kW при 90/70/20, при
55 оС да е 3*55/90 = 1,8 kW?
Предварително се извинявам, ако въпросът ми е предизвикал усмивки във вас! :partyman:
Колега, има си таблици гледаш тях и си смяташ. Общо взето ако 2,5 kW е радиатор тип 22 на 1200х600 при 90/70/20 ти при 55/45/22 E 0.95 kW.
пет ное 22, 2019 10:03 amivec написа:
Здравейте,

Може ли да се приеме за вярна с известно приближение, следната сметка: Ако мощността на един радиатор е 3 kW при 90/70/20, при
55 оС да е 3*55/90 = 1,8 kW?
Предварително се извинявам, ако въпросът ми е предизвикал усмивки във вас! :partyman:
Сметката не е така, но радиатора ще е малко под 1200 вата.
Шпека е прав, че по лесно е с таблици.

Хм, кви усмиФки бе?!! Заблуди ме, щото смяташ малко наопаки и вкарваш само подаващата. Т на стаята приемаме за 20, връщащата няма как да е 35, но сметката ти е Вярна.

Принципно, делиш новата Делта на обявената Делта и умножаваш по обявената Мощност при обявената Делта.

Д е средната температура на радиатора минус Т на стаята.
Kondor1 - специалист
Какво става, ако тръбата за газ извън сградата се пробие и започне теч? Предполагам се подразбира, че абонатът плаща малка или стабилна сума за разхода, щом течът е след брояча (тръбата се води собственост на абоната). По-важният въпрос е доколко може да се случи и се е случвало такова нещо? Сигурно може да изтече сериозен обем газ и да се навъртят крайно неприятни пари. Знам за случай с теч от ВиК и стабилна сметка за вода.
zhzh - напреднал
Ако теча е след брояча е за твоя сметка. Плащаш всичко, което е изхвърляно в атмосферата.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт ное 26, 2019 1:50 pmKondor1 написа:
Какво става, ако тръбата за газ извън сградата се пробие и започне теч?
Как се пробива сама метална тръба? :cool:

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: