Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
wpw - специалист
ср ное 27, 2019 7:06 pmzz_stefanov написа:
wpw, като гледам скицата, мисля че имаш еднакво излъчване на влага от пода и стените на всички помещения, но понеже проблемното помещение е с най слаба вентилация, там се усеща влагата. И аз ще ти препоръчам дренаж, отвеждане на дъждовните води, хидроизолация, изолация на пода.... .
Проблема ти е че, част от стените са ти недостъпни отвън. Виж дали отвътре на мазите и котелното покрай външните стени не може да се направи вътрешен дренаж и да се постави това : viewtopic.php?f=20&t=51805&hilit=%D0%91 ... 0%BE%D0%BD . Ако можеш да го изпразваш по гравитачен път, най добре, че иначе си иска помпа.
Благодаря за съветите колега. След премахването на стария под смятам, че по голямата част от влагата е била капилярна. Но и ти си много прав за трудното проветряване. Поради тази причина вратата на спалнята се затваря само когато се налага. Прочетох всичко по темата за дренажа с бидон. Явно е работещ начин. В котелното няма да мога да направя подобна система, но във вътрешната (втората) маза и то в ъгъла към котелното и спалнята, която сега ремонтирам мисля, че може да се направи. Първо ще направя тази спалня, която съм започнал и ще искам да видя какъв ще е ефекта и тогава ще помисля за предложения дренаж. Много благодаря за съвета. Никой нищо не каза за този чакъл отдолу под плочата и найлона, какво му е предмазначението? И втори въпрос изниква - да слагам ли в бетона добавка за водоплътност?
zz_stefanov - майстор
чет ное 28, 2019 4:19 pmwpw написа:
ср ное 27, 2019 7:06 pmzz_stefanov написа:
wpw, като гледам скицата, мисля че имаш еднакво излъчване на влага от пода и стените на всички помещения, но понеже проблемното помещение е с най слаба вентилация, там се усеща влагата. И аз ще ти препоръчам дренаж, отвеждане на дъждовните води, хидроизолация, изолация на пода.... .
Проблема ти е че, част от стените са ти недостъпни отвън. Виж дали отвътре на мазите и котелното покрай външните стени не може да се направи вътрешен дренаж и да се постави това : viewtopic.php?f=20&t=51805&hilit=%D0%91 ... 0%BE%D0%BD . Ако можеш да го изпразваш по гравитачен път, най добре, че иначе си иска помпа.
Благодаря за съветите колега. След премахването на стария под смятам, че по голямата част от влагата е била капилярна. Но и ти си много прав за трудното проветряване. Поради тази причина вратата на спалнята се затваря само когато се налага. Прочетох всичко по темата за дренажа с бидон. Явно е работещ начин. В котелното няма да мога да направя подобна система, но във вътрешната (втората) маза и то в ъгъла към котелното и спалнята, която сега ремонтирам мисля, че може да се направи. Първо ще направя тази спалня, която съм започнал и ще искам да видя какъв ще е ефекта и тогава ще помисля за предложения дренаж. Много благодаря за съвета. Никой нищо не каза за този чакъл отдолу под плочата и найлона, какво му е предмазначението? И втори въпрос изниква - да слагам ли в бетона добавка за водоплътност?
Не знам каква ти е денивелацията, може да не е бидон, а само дренажни тръби, които да извеждат влагата навън. От тях може никога нищо да не протече, но ако си направиш дренажа да е вентилиран (в горния край изведен на високото отдушник) също ще осушава пръста. Имам точно такъв дренаж около къщата, никога не е текло нищо от него, а от отдушника дълго време лъхаше силно влажен въздух, после постепенно изсъхна. Дори и дренажа да е успешен, няма моментален ефект от него, иска време да изсъхне.
Даже ми се струва, че при теб вентилирания дренаж е по удачен. Защото нека си представим, че в този бидон не се събира изобщо вода, няма да имаш какво да източваш и съответно изобщо няма да се осуши, а вентилирания дренаж дори и нищо да не текне от него, осушава пръста.
Трябва да прецениш много добре всичко намясто, няма кой друг да оцени какво точно трябва да се направи при теб.
Последна промяна от zz_stefanov на чет ное 28, 2019 5:24 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
чет ное 28, 2019 4:19 pmwpw написа:
Никой нищо не каза за този чакъл отдолу под плочата и найлона, какво му е предмазначението?

Какво да ти кажа?
За мен това е безсмислено и ненужно. Трябва да изхвърлиш 10 см грунт на ръка и пак на ръка да вкараш тези 10 см чакъл + трябва и да си го платиш чакъла.

Аз си свалих нивото, колкото ми бе нужно и само с 1-2 см пясък подравних под мастар. Отгоре хубаво трамбовах с виброплоча и сложих найлон 200 микрона + 14см фибран + между 8 и 10 см армирана замазка с водно подово + пластификатор.

Ако се разровиш назад в тази тема съм прилагал снимки.
wpw - специалист
Споделям докъде я докарах. Изчистено е на дълбочина с предвидени около 10-до 15 см. бетон, три сантиметра фибран и 1 см. ламинат. Постлан е дебел найлон, поставена е скара (армировка) 4 мм. Такава само имаше в склада до нас. Направих майки от ЦД профили, които захванах с бетон на три места. Смятам да си останат в бетона. Между другото сложих за един ден вътре влагомера и при затворена врата и прозорец ми показа 57% влажност на въздуха, което е следствие само на постлания найлон. Май ще излезе, че основно капилярна е била влагата. Остана само да намеря време да излея бетона, че то и време за съхнене ще трябва....
Хубави предстоящи празници на всички!

Прикачен файл

IMG_20191201_173708.jpg
IMG_20191201_173708.jpg (96.63 KиБ) Видяна 2153 пъти
шоп - майстор
ср дек 04, 2019 2:48 pmwpw написа:
Изчистено е на дълбочина с предвидени около 10-до 15 см. бетон, три сантиметра фибран и 1 см. ламинат.
Аз бих намалил замазката до 6-7 см и бих увеличил фибрана до 5-7 и повече см.
nikolov333 - майстор
Ако влагата е капилярна и не се проветрява под замазката,има голям шанс да започне да се просмуква в стените.. Имай пред вид, че при температури около и под нулата, околния въздух намалява влажността си.. :idea:
wpw - специалист
ср дек 04, 2019 8:13 pmnikolov333 написа:
Ако влагата е капилярна и не се проветрява под замазката,има голям шанс да започне да се просмуква в стените.. Имай пред вид, че при температури около и под нулата, околния въздух намалява влажността си.. :idea:
Температурата в стаята вчера беше 15 гр. по Целзий без никакво отопление от началото на сезона. Тогава мерих и влажността. Как да проветрявам ПОД замазката? Нали затова сложих найлон!Пишете какво имате в предвид, докато не съм излял бетона.
Благодаря!
BLUEPUPIL-2 - специалист
:idea: Малко размисли за водните пари в къщите, идващи от терена под самите сгради.

За нови строежи:
1..Паропреграда на пода.
2..Под бетона (замазката) задължително слой чакъл.
3..Ако той (чакъла) е само 10-15см, а основите, да речем са 80-90см, то процент от влагата в пръстта, преминава странично в основите и навлиза в стените, а оттам в помещенията.
3..За да се спре капилярното покачване през бетонните основи:
А..Обратното засипване е изцяло от чакъл с височина равна на основите. Икономичното решение е ивици от чакъл покрай фундаментите с ширина 0.5м и дълбочина до основната фуга, плюс вертикална геомембрана, да не допуска пръст в чакъла.
В..При основи с височина от около 1 метър, изпълнени от водоплътни бетони, дори и след появата на експлоатационни пукнатини, количеството влага, което навлиза е съвсем малко. Ако между зидариите и основите се постави хоризонтална мембрана (свързана с подовата), влагата се редуцира още.

При стари къщи, пътят за решаване на проблема, ако няма мазе под цялата къща би бил:

1..Чакъл, покрай основите (виж по-горе) и на пода.
2..Подова мембрана защитена двустранно от XPS.
3..Покрай стените вътре в сградата, полагане на мембрана с височина мин. 1 метър. Поради голямата порьозност на тухлите, улесняваща капилярното покачване, бих го вдигнал на 1.5м. (Важи за стари неводоплътни бетони с малка якост, които по традиция не са добре уплътнени. И имат голямо количество микропукнатини, наподобяващи ефекта на гъбата). За вътрешните стени- двустранно, за външните само от вътре.

:arrow: На пазара има много мазила, мазилки и прочие за справяне с влага идваща от основите, но те атакуват проблема „повърхностно“.
nikolov333 - майстор
чет дек 05, 2019 11:48 amwpw написа:
ср дек 04, 2019 8:13 pmnikolov333 написа:
Ако влагата е капилярна и не се проветрява под замазката,има голям шанс да започне да се просмуква в стените.. Имай пред вид, че при температури около и под нулата, околния въздух намалява влажността си.. :idea:
Температурата в стаята вчера беше 15 гр. по Целзий без никакво отопление от началото на сезона. Тогава мерих и влажността. Как да проветрявам ПОД замазката? Нали затова сложих найлон!Пишете какво имате в предвид, докато не съм излял бетона.
Благодаря!
Температурата в помещението през зимата не влияе толкова на влажността на въздуха, колкото външния сух въздух, който се инфилтрира в помещението от вън, така че за мен намалената влажност на въздуха е от понижените външни температури..
За проветряването, BLUEPUPIL-2 вече ти е обяснил.. :partyman:
wpw - специалист
Здравейте.
Успешна Нова Година на всички колеги!
След няколко дни ще стане месец, откакто излях бетона. Последните 20 дни има сложен домашен влагоабсорбатор, който отначало събираше по 2 литра вода на ден, а последната седмица не може да събере това количевство за три -четири дни. Държа го настроен на 50 процента влажност. Моля, кажете според вас дали е достатъчно или да изчакам още преди да продължа с фибрана и ламината?

Тема "Варианти за намаляване на влагата в помещение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: