Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
[quote=preslav
Догодина почти всичко ще е под мулч - това е извода от тази година.
[/quote]
:-D :? :-D . Дойде ти музата. Аз отдавна съм така, тази година дори бамя, боб, червени цвекло ,чушки бяха засети в мулч.За есента догодина се каня и салатките в оранжерията да са в мулч.
Вчера идеално време без вятър и успях да напръскам дърветата с Бордомикс+Акарзин. Остана ли р-р и опръсках и асмите да не стане зян.
vlax - майстор
пет дек 06, 2019 10:55 amkr1100 написа:
preslav написа:

Догодина почти всичко ще е под мулч - това е извода от тази година.
:-D :? :-D . Дойде ти музата. Аз отдавна съм така, тази година дори бамя, боб, червени цвекло ,чушки бяха засети в мулч.За есента догодина се каня и салатките в оранжерията да са в мулч.
Вчера идеално време без вятър и успях да напръскам дърветата с Бордомикс+Акарзин. Остана ли р-р и опръсках и асмите да не стане зян.
Тя музата отдавна му е дошла :) ,даже е по-напред от нас,до колкото си спомням тази година за първи път мулчира и лозето,мисля че това е имал в предвид,да ме поправи ако бъркам.
пет дек 06, 2019 10:55 amkr1100 написа:
Вчера идеално време без вятър и успях да напръскам дърветата с Бордомикс+Акарзин. Остана ли р-р и опръсках и асмите да не стане зян.
За асмите добре,но и семковите ли дръвчета напръска с Бордомикс? За Акарзин-на пръскането сега е слабо ефективно,безпредметно,акарите вече спят зимен сън.

[Зимното пръскане за акари да се извършва колкото се може по-късно след преминаването на зимните студове, непосредствено преди набъбване на пъпките. ]
:partyman:
vlax - майстор
Относно мулчирането се замислям за догодина дали да не го направя както една "колежка" от Видин от един друг форум.Снимката е нейна

Изображение

Така ще ми спести няколко операции по оформянето на лехите по-малко,няма да се купува всяка година от тънкия еднократен мулч,няма да се коси между редовете и др.
:partyman:
preslav - майстор
пет дек 06, 2019 12:50 pmvlax написа:
Относно мулчирането се замислям за догодина дали да не го направя както една "колежка" от Видин от един друг форум.Снимката е нейна

Изображение

Така ще ми спести няколко операции по оформянето на лехите по-малко,няма да се купува всяка година от тънкия еднократен мулч,няма да се коси между редовете и др.
:partyman:
Този мулч на колежката ти много прилича на това, с което мулчирах лозето - наблюденията ми от това лято са, че върши идеална работа, но е скъп и неудобен за едногодишни растения. Говорейки за мулчиране имах предвид полиетиленовия мулч, който тази година беше само за чушковите, но догодина ще го ползвам и за домати, краставици, боб. Най-после се наканих и купих агрил (покривало против слана), салатките вече са завити, вероятно с него ще направя и тунелите за разсада, но ще ползвам с по-голяма ширина, че 1.60 не стигат за наличните обръчи от арматура.
Иначе започнах да се настройвам за Коледа и НГ, зелето и виното са почти готови, времето обаче е все още топло и влажно за филета и риба.
vlax - майстор
пет дек 06, 2019 1:46 pmpreslav написа:
.... и неудобен за едногодишни растения.
Я кажи защо малко по-подробно.
:partyman:
Andri01 - майстор
Няма проблем и за едногодишни. Ползвам го от 3г. Между лехите,пътеки по 60 см.,само между растенията в реда се появява трева. Даже тази година смятам да прекопая само редовете,не мястото ,където ще има мулч.
preslav - майстор
пет дек 06, 2019 2:01 pmvlax написа:
пет дек 06, 2019 1:46 pmpreslav написа:
.... и неудобен за едногодишни растения.
Я кажи защо малко по-подробно.
:partyman:
Това, което виждам на снимката на колежката коментирам, а не начинът, по който го прави Андри. "Цепките", през които са бучнати доматите трябва да се направят с поялник иначе тази материя се нищи - да кажем това е малкият проблем, ще го направиш веднъж, но после всяка година в една и съща дупка... не ми допада като идея. Въпреки, че този мулч пропуска дъждовната вода, все пак без поливка няма да се мине, вярно, че и лентово капково може да се сложи, ама пак е занимавка. Това, което най-много ме притеснява е, че почвата няма да се обработва, ако това не е проблем за лози и дръвчета, не знам доколко няма да е проблем за растения с миниатюрна коренова система. И последното, за което се сещам в момента - цената (ако не ме лъже паметта) за 1.25Х10 м. е 28 лв. найлоновия мулч също не го помня като цена, но ми се въртят някакви 3-4 лв. за същите размери. Ако се внимава по найлона също може да се ходи, издържа 2-3 години, няма специални скоби за прикрепване към почвата, реже се с обикновен нож или ножичка, предлага се и с предварително направени отвори - с две думи всяко нещо да си се ползва по предназначение, поне така мисля аз.
hidrazin - майстор
Това с мълча е излишна хамалогия. За пари не говоря.
Райграс му е майката. И бащата.
Кося и разсилам на слой по лехите с домати, пипер.
Трева почти не никне (зависи от дебелината и плътността на слоя).
Екологично, няма семена с които да си засееш мястото, до есента е почти изгнил.
После направо го наораваш и все едно си торил с компост. :-D
Така и не се чудиш де да хвърляш окосеното.
Мързела е двигател на прогреса!!!
:partyman:
съб дек 07, 2019 8:29 pmhidrazin написа:
Това с мълча е излишна хамалогия. За пари не говоря.
Райграс му е майката. И бащата.
...
Мързела е двигател на прогреса!!!
:partyman:
То ако има кой да ми го даде, че и донесе, че докат си го отгледам и окося, се ши стани дума за пари. Дажи и ши искат да ми земат пари, ако си нямам мой, а ми са приискй чужд. Чел съм, дето тая трева са гледала по трудно от пипер и доматки, даже и по бабиния метод. Пазар, да го...
...и престъпленията движи.
Andri01 - майстор
За трудното гледане на тревата/ хубавата !!!!/ питай патило,не старило ! :? :partyman:

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: