• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kGitsov - специалист
Здравейте,
изградил съм в един от ъглите на терасата една импровизирана оранжерия, в която съм набутал всички цитруси (лимони, мандарини и маслини)
Кутията е с обем около 780л (120х50х130см) и граничи с две отопляеми стени на апартамента. изградена е от нерендосани дървени профили 24х48мм и 4 мм поликарбонат за частта която излиза над перваза на терасата.

Решението е временно, само за този сезон.
при външна -7 градуса вътре в кутията падна на 2-3 градуса - т.е. държи около 9-10 градуса разлика.
Но се притеснявам, че при тежки зимни условия (януари и февруари), когато падат температурите до -15-20 градуса, може да има поражения върху растенията.

Затова съм замислил да измайсторя един "реотан" от 50х50 см термо фолио ("Excel” - EX 205 - Power consumption - 70 ÷ 100 W per m² / h ), което ми е останало от подовото отопление и да го вържа да нагрява плитък съд с вода, който да е под растенията.
Сега въпросът е дали е ок да го пусна на 100% винаги включено към мрежата или е добре да го пусна с механичен таймер, който да регулира работата му?
Според мен фолиото няма да се нагрява безкрайно и да "прегрее", и вероятно има капацитет, който като го достигне ще работи постоянно.
Мога и термостат да му пусна и да следя водата да не надвишава например 10 градуса.
lpoik - специалист
По добре го направи с терморегулатор с автоматично включване и изключване.Примерно когато температурата падне на 1 градус да се включи нагревателя и да изключи на 10 градуса.При по високи стойности на зададените температури нагревателя няма да се включва. :partyman: Датчика трябва да бъде при растенията.Не трябва при тях да пада под 0 градуса.
kGitsov - специалист
пон дек 09, 2019 1:47 pmlpoik написа:
По добре го направи с терморегулатор с автоматично включване и изключване.Примерно когато температурата падне на 1 градус да се включи нагревателя и да изключи на 10 градуса.При по високи стойности на зададените температури нагревателя няма да се включва. :partyman: Датчика трябва да бъде при растенията.Не трябва при тях да пада под 0 градуса.
Харесал съм един китаец:
Прикачен файл:
test111.PNG


който би трябвало да се справи със задачата.
Мислех да е във водата, защото ако имам постоянен източник на топлина, би трябвало да запазя температурата и в оранжерията, а и така амплитудите ще са по-малки и няма да се налага постоянно да включва и изключва релето.
lpoik - специалист
По интересно е температурата при растенията а не на водата.Поне снимка да беше качил не да гадаем.За китаеца е добре,само да работи верно.Трябва да сметнеш консумацията на нагревателя да отговаря на релето.Релето трябва издържа поне двойно консумацията за да е по сигурно.Според мен едва ли ще имаш чести включвания и изключвания. :partyman:
kGitsov - специалист
пон дек 09, 2019 2:54 pmlpoik написа:
По интересно е температурата при растенията а не на водата.Поне снимка да беше качил не да гадаем.За китаеца е добре,само да работи верно.Трябва да сметнеш консумацията на нагревателя да отговаря на релето.Релето трябва издържа поне двойно консумацията за да е по сигурно.Според мен едва ли ще имаш чести включвания и изключвания. :partyman:
Трудно, не съм го снимал, вечер като се прибера едва ли ще успея да снимам нещо смислено, а сутрин излизам рано преди изгрев, мога да напрвя няколко снимки.
Иначе нагревателя е 50х50 см = 0.25 кв.м. при максимална консумация 100 вата на кв.м. би трябвало да е 25 вата на час
Китаецът го дават 1500 вата, което и 1/10 да е вярно, пак покрива няколко пъти консуматора.

Поправете ме ако греша. :supz:

Иначе да, по-интересна е температурата на въздуха.
Освен положителна температура и влажност ли търсиш?
lov - майстор
Лимона и мандаринките при температури под +10 градуса и намалена осветеност ще хвърлят листата. Не е фатално те са си листопадни а не вечнозелени. Но напролет ще чакаш по дълго да тръгнат. Принципно издържат до около минус 7-8 градуса но кратковременно за не повече от 2-3 дни но при условие че това са температури само за стеблата но не и за корените. Маслината също е доста студоустойчива но при нея може да имаш поражения по листата. Виждал съм да устискват и до същите температури на открито но са си калени а и вероятно зависи от сорта. Така че си помисли най вече за корените да са добре защитени. Другото което е по добре да сложиш някоя лампа от колкото да се занимаваш с този нагревател. Така или иначе светлината им липсва а една крушка с нажежаема жичка ползва само 10% от електроенергията за отделяне на светлина а останалата от нейната обявена мощност отива за топлина. Така че загуба нямаш а само ползва че ще им е по светло. Пак си направиш някаква защита по температура. И предвиди и аномални студове не се надявай на синоптиците.
miroki - майстор
Писах, но нещо от телефона не се е пратило, сега само на две-три.
Вариант вентилаторна печка на звездичка (против замръзване) има ли? Най-лесен изглежда.
Както колегата писа за кратко лимоните издържат до около -10. Палмите също. Банана не. Но той пък избива бързо и се възстановява. На студ светлина не им трябва.
lov - майстор
Затвори ги на тъмно нищо че са на топличко пък тогава разправяй. Аз имам близо 20 квадрата зимна градина и гледам доста такива екзотики. Та преди съм пробвал какво ли не.
Christo - майстор
пон дек 09, 2019 9:46 pmlov написа:
Затвори ги на тъмно нищо че са на топличко пък тогава разправяй. Аз имам близо 20 квадрата зимна градина и гледам доста такива екзотики. Та преди съм пробвал какво ли не.
Здравей,
Би ли споделил подробности, какво гледаш, как се справяш със зимните студове, с аклиматизацията?
Предварително благодаря!
Към автора на темата:
25 Вата на час е микроскопична мощност. С някоя лампа 250 или 500 вата ми изглежда по-смислено... Хем топло, хем светло! Но и парички за ток ще трябват.
  • 1
  • 2

Тема "Цитрусова градина на терасата с минимално отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: