Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
radius - майстор
Здравейте, имам да режа доста квадратни профили 35/35/2.5мм. За ограда, желателно е срезовете да са перпендикулярни. Варианти:

1. Имам лидълски герунг за дърво с 210мм дискове . За дърво се справя добре като за 200лв. Може ли да се монтира диск за ъглошлайф или направо видиев диск за метал ( ако са проблем фините стружки)? Запомнил съм че не е добре, но не мога да си спомня защо. Този вариант най-много ме привлича, защото ще мога да режа под най-различни ъгли, макар и циркулярния диск да е 100лв. Ако трябва ще намаля оборотите, гледам някои са до 2300 само, а CMT 1250...


2. Имам и стойка за 125мм ъглошлайф, но с 1мм дискове все реже накриво, както и да я регулирам. С дебели дискове не е производително, а и е слаб флекса ми.

3. Имам и 230мм флекс от старото бг материал, ако намеря някаква стойка за него също е добър вариант. Да стане нещо такова ( флекса е 1:1 с моя)
Прикачен файл:
stoika.jpg
stoika.jpg (85.73 KиБ) Видяна 3085 пъти



В краен случай с него на ръка или с малкия флекс с 1мм дискове ( имам запас от Хилти).
plamen6703 - майстор
Това е една идиотска обява https://www.olx.bg/ad/nastolen-tsirkuly ... 007e2950e8 продава ъглошлайф готов за боклука, но иначе перфектен :cool:
Виж стойката предполагам може да си я направиш в домашни условия. :partyman:
Virtex - майстор
ср дек 11, 2019 4:52 pmradius написа:
Здравейте, имам да режа доста квадратни профили 35/35/2.5мм. За ограда, желателно е срезовете да са перпендикулярни. Варианти:

1. Имам лидълски герунг за дърво с 210мм дискове . За дърво се справя добре като за 200лв. Може ли да се монтира диск за ъглошлайф или направо видиев диск за метал ( ако са проблем фините стружки)? Запомнил съм че не е добре, но не мога да си спомня защо. Този вариант най-много ме привлича, защото ще мога да режа под най-различни ъгли, макар и циркулярния диск да е 100лв. Ако трябва ще намаля оборотите, гледам някои са до 2300 само, а CMT 1250...
Ако намалиш оборотите може да пробваш с нещо такова:
amazon.co.uk/Evolution-Power-Tools-Multi-Purpose-Carbide-Tipped/dp/B0084281SO

Имам подобна машина вкъщи, но не съм пробвал още колко добре работи и дали този диск може да реже метал както го дават (уреда е ръчен циркуляр за 50мм сряз, но така или иначе стои опакован още и не знам дали е адекватен).

Из тубата тези машини Evolution ги показват да режат всичко, въпроса е колко ще изкара диска :)
cat - специалист
1 с ъглошлайфа на ръка .
2 отрезна машина втора ръка от продавалниците .
3 търкаля ми се една стойка за голям шлайф в къщи срещу 20 лв ще тия дам но не очаквай чудеса по лесно се реже отколкото на ръка но си криви леко .
gogo7777 - майстор
radius, ще те светна една хитринка :wink:
Взимаш един (6 метров) от профилите, който ще режеш. На него отгоре по дължината заваряваш ТРИ парчета друг квадратен профил, в който влиза свободно (без много луфт) профила, който ще режеш. Три парчета с произволна дължина....примерно по 10 см. Заваряваш ги така....първото в самото начало, второто на 80 см. от него, а третото на 3м от второто. Цялата тая галимация закрепяш стабилно и без да провисва на (маса, стойки, магарета или каквото имаш под ръка), а най-добре е направо на нея да завариш V-образни крака. Вкарваш профила - режеш, придърпваш - режеш, придърпваш - режеш....и т.н.
Ако дължините са еднакви може да си направиш сгода .....сам ще се сетиш как :-D

При това положение не ти трябва никаква стойка, герунг и др. Режеш плътно по "профила водач". Ако си сам ползвай малкото флексче, ако имаш помощник режи с големия.

Те така съм нарязал два вагона профили, както казва един наш съфорумник.... :lol:
шоп - майстор
https://bazar.bg/obiava-27348234/otstap ... -cm23-355a

купи си нещо подобно и ще се родиш.
дано 190лв не са извън бюджета

Аз имам подобен чешки. 2,2киловата 355мм диск. реже и П уайзени и релси. Когато диска стане 250мм го мятам на голямия флекс, а когато намалее до 125мм с преходна самоделна втулка го монтирам на малия флекс.

Реже перфектно 90-45 гр и в двете посоки + менгеме, което не е особено качествено дори и при модели с цена 600лв, но върши работа, защото има системата отворена винтова гайка и бърз захват.
dido uzunov - специалист
Това лято от битака ми изпадна подобен,но на MANESSMAN. Взех го "без" пари, че имаше счупена шпонка. 2000W 355мм диск. Машина която ми върши чудесна работа и за напред никога не бих останал без такава. Особено за голям брой еднакви железа е перфектна. Единственото, което не ми харесва е, че няма плавен старт.
пишман_майстор - майстор
Любопитно ми стана, как ще се намалят оборотите дотолкова , че да се работи с диск с твърдосплавни зъби за метал? Мощността на машината пада рязко ( при намаляване на оборотите ) отделно ако не е с конст. електроника- направо си спира като се почнат проби с рязане на профили.
Трябва си направо подходяща машина , работеща оригинално с такива дискове. На тях редукторите им са изчислени, да развиват такива оборотите и без да се стига до изкуственото им смъкване. То ако ставаше така и аз имам една отрезна прилична машинка с чугунен плот , но работеща с карбофлексови дискове и съответно на три пъти по-високи обороти , отколкото трябва да са за да работи с диск с твърдосплавни зъби за метал. Мислил съм го , но и без да се пробвам със смъкване, знам, че ще стане едно голямо нищо. Няма има сила да реже, ще спира и т.н.
Christo - майстор
вт дек 31, 2019 9:13 pmпишман_майстор написа:
Любопитно ми стана, как ще се намалят оборотите дотолкова , че да се работи с диск с твърдосплавни зъби за метал? Мощността на машината пада рязко ( при намаляване на оборотите ) отделно ако не е с конст. електроника- направо си спира като се почнат проби с рязане на профили.
Трябва си направо подходяща машина , работеща оригинално с такива дискове. На тях редукторите им са изчислени, да развиват такива оборотите и без да се стига до изкуственото им смъкване. То ако ставаше така и аз имам една отрезна прилична машинка с чугунен плот , но работеща с карбофлексови дискове и съответно на три пъти по-високи обороти , отколкото трябва да са за да работи с диск с твърдосплавни зъби за метал. Мислил съм го , но и без да се пробвам със смъкване, знам, че ще стане едно голямо нищо. Няма има сила да реже, ще спира и т.н.
Мощността на машината е приблизително колкото е мощен електродвигателят. Като се намалят оборотите през редуктора се вдига въртящият момент. Машините, които работят с циркулярни дискове за метал работят на около стотина оборота в минута и почти винаги с охлаждаща течност. Разчитаме на повишения въртящ момент. При машините работещи с абразивни дискове се работи с големи обороти и при еднаква мощност въртящият момент е много по-малък. По-малък колкото е преводното число на редуктора. Там се разчита на други процеси за да се среже материалът. И в двата случая, ако се получава спиране е защото подаването е голямо за съответната мощност на двигателя. Например: http://holzmannbg.com/craft/produkt/mk- ... ishlist=28
При приблизително същата мощност на мотора на циркулярите с абразивен диск говорим за няколко хиляди оборота в минута и за много по-големи диаметри на диска, за да е голяма периферната скорост.
https://www.google.bg/url?sa=i&url=http ... AdAAAAABAL
пишман_майстор - майстор
Благодаря за разясненията , то това ми е ясно. Питането ми беше конкретно по зададената тема.
ср дек 11, 2019 4:52 pmradius написа:
Здравейте, имам да режа доста квадратни профили 35/35/2.5мм. За ограда, желателно е срезовете да са перпендикулярни. Варианти:

1. Имам лидълски герунг за дърво с 210мм дискове . За дърво се справя добре като за 200лв. Може ли да се монтира диск за ъглошлайф или направо видиев диск за метал ( ако са проблем фините стружки)? Запомнил съм че не е добре, но не мога да си спомня защо. Този вариант най-много ме привлича, защото ще мога да режа под най-различни ъгли, макар и циркулярния диск да е 100лв. Ако трябва ще намаля оборотите, гледам някои са до 2300 само, а CMT 1250...


.....
Едва ли ще се правят опити за преработка на редуктора ѝ . Предполагам авторът е има в предвид с някаква електроника да "докара" оборотите до допустимите за работа с такива дискове. Затова посочих, че
пишман_майстор написа:
Мощността на машината пада рязко ( при намаляване на оборотите ) отделно ако не е с конст. електроника- направо си спира като се почнат проби с рязане на профили.
Който не му се вярва , нека пробва. Аз без да съм го пробвал ми е ясно.

Вече ако самата машина е предвидена да работи с такива то
пишман_майстор написа:
Трябва си направо подходяща машина , работеща оригинално с такива дискове. На тях редукторите им са изчислени, да развиват такива оборотите и без да се стига до изкуственото им смъкване.

Тема "Рязане на метал с герунг за дърво, стойка за ъглошлайф или ..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: