• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
1115 - специалист
Имам хладилник и фризер в едно марка Candy на 20 години.
Работеше на вилата добре, но преди година го открихме да бръмчи и само фризера да работи. Хладилната част се беше размразила и вмирисала отдавна.
Замених го с нов, но сега му дойде момента да го оправя....ако мога.
Симптомите са :
- единият компресор (на хладилника)бръмчи, но не охлажда. Не съм 100% убеден, че върти, но шуми сходно на здравия.
- електроники и термо регулатори включват и очевидно работят.

Как да процедирам сега и какви са възможните проблеми, които крие тази интервенция?
1. Смятам да измеря и сравня тока който консумират двата компресора (абсолютно еднакви са).
2. Ако токът им е сходен мисля да източа фреона.
3. Ако има фреон се очертават 3 възможни проблема.
- повреден клапан на компресора - как да го установя? с манометър?
- запушен филтър дехидратор - как се разбира?
- запушена капилярка - е това не ми е въобще ясно как да се разбере?
4. Ако няма фреон - значи изпуска, но как да разбера от къде?
5. Ако е пробит изпарителя - няма ремонт (вграден е), но по спомени съм виждал да добавят некакви универсални.

Последно - ако е в компресора и го сменя + дехидратора как да разбера колко фреон трябва да долея?
plamen6703 - майстор
Много варианти си изброил, аз ги свеждам до два варианта, изпуснал е фреон или дефектен компресор.
Окачи му манометричен блок и сподели какво се случва.
В повечето такива случаи става дума за бракуване на хладилника, малко хора се захващат да възкресяват покойници, но хора всякакви :wink: ! :partyman:
1115 - специалист
Измерих консумацията - и двата дърпат по 115W от контакта.
Започват с 150W и падат на 115W за минута.
шоп - майстор
съб дек 14, 2019 1:14 pm1115 написа:

- запушен филтър дехидратор - как се разбира?
- запушена капилярка - е това не ми е въобще ясно как да се разбере?
Забрави ги тези два проблема. След като 20 год хладилника е работил няма от какво да се запуши нито филтъра нито капилярката. Това е херметична кръгова система. Ако има пробив и навлизане на влага, то автоматично означава, че има теч на фреон.

Или имаш теч на фреон или компресора не изпомпва. Диагностиката може да я направиш с манометричен блок и станция за изтегляне на фреон.

Може и без второто, но ти трябва вакуум пома, празна фреонова бутилка и везна.
Обаче 99% съм сигурен, че нямаш сервизни портове, където да закачиш манометрите, да източиш и да вакуумираш.

Та ще ти трябва и оксижен, припой и сервизни портове. :?
plamen6703 - майстор
съб дек 14, 2019 4:03 pm1115 написа:
Измерих консумацията - и двата дърпат по 115W от контакта.
Започват с 150W и падат на 115W за минута.
Давай нататък, до тук нищо съществено, като окачиш манометричният блок, ако искаш сподели какво показва, ако не искаш карай както ти дойде и ще се случи каквото се случи. :partyman:
1115 - специалист
Цялата техника е налична, но след като пробих сервизната тръба, станцията ми нищо не източи. Везната помръдна само с 2 гр.
Лошото, че бидейки лаик не съм наясно с много неща.
При вакуумирането май нещо обърках.
Вакуум помпата - двустъпална изведнъж изхвърли много масло и нивото се вдигна над окото.
Има ли възможност да съм изтеглил маслото на компресора на станцията за изтегляне на фреон?
Може ли при вакуумиране да се изтегли от смукателния порт на компресора маслото?

Сега по-сериозното от мен. Мисля, че очето на манометрите беше бяло с сега е черно и като с влага.
От маслото ли стана или от влага в хладилника?


Другото, което ме плаши - 20мин не е мръднал вакуума - къде е тогава фреона? Всичкия???

Прикачен файл

IMG_20191214_160036.jpg

Прикачен файл

IMG_20191214_165907.jpg
plamen6703 - майстор
На снимките се вижда, че имаш манометричен блок, ама трябва да знаеш и как се ползва, същото важи и за вакуум помпата. Трудно е да вършиш нещо, за което някои учат от 8-ми до 12 клас, но форума е направи си сам и в духа на форума първо изгледай този клип и след това ако имаш въпроси снимай да се види как си свързал манометричният блок и вакуум помпата, ако не ти се занимава не снимай! :partyman:

Последна промяна от plamen6703 на съб дек 14, 2019 5:41 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
съб дек 14, 2019 5:20 pm1115 написа:

Може ли при вакуумиране да се изтегли от смукателния порт на компресора маслото?


Няма как с вакуумиране да изтеглиш маслото. :idea:

Точно със супер мощна и професионална вакуум помпа тежаща сигурно 300кг един наш съфорумец изтегли влагата от маслото на мой трифазен спирален компресор.

Обаче изтеглянето беше от сервизен порт на нагнетателното отверстие. Хммм!!! Замислих се.

Очаквам и други мнения.
1115 - специалист
Егаси!!!!
40 минути - вакуума не е мръднал.
Фреона някой го е гепил и запоил после.....майтап.
Къде ли е изчезнал!!!!
Колко да държа вакуумирането?
Уж погледнах, че е пробита сервизната тръба, но може и да съм се объркал.
1115 - специалист
Е предполагам няма нищо сложно в едни манометри и тяхното закачане.
Са ще снимам и ще кача.

Да кажа, че помпата от снимката не е тази двустъпалната дето изхвърли маслото.

Прикачен файл

IMG_20191214_174601.jpg
Последна промяна от 1115 на съб дек 14, 2019 5:50 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Повреден хладилник с два компресора" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: