Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
hard_core - специалист
Здравейте!
Имам следната драма:
Подземен гараж в който направо тече вода от цепнатина между пода и стената в дъното. Знам, че най-доброто е дренаж от вън, но за момента това не се е предприело и не знам дали някога ще стане/явно няма желаещи, а проблема е от години :? /. Та реших да се захвана с локално решение за моя гараж от вътре до колкото мога. Имаше подготвено място за изкопаване на ремонтен канал на пода, което залях с бетон. Сега е ред на фугата при стената. Мисля да ползвам изолационна лента и Ceresit CR90, но не ми е ясна последователността. Трябва ли да правя холкер и къде е той, преди хидро изолационната лента, или след нея? И още, има ли по добро решение от CR90 или и с него ще стане...или нищо няма да стане :-D ? Всякакви идеи и препоръки ще са ми от голяма полза!

Прикачен файл

garage3.jpg

Прикачен файл

garage2.jpg

Прикачен файл

garage1.jpg
theagent - специалист
ср дек 18, 2019 7:48 amhard_core написа:
... от вътре до колкото мога. ...
Вода отвътре не можеш спря. Холкер и лента се използват за да се попречи на водата да прониква във фугата. А тя при тебе влиза и ще продължи да си влиза безпрепятствено от външната страна.

Имам, общо взето, сходен проблем (само дето при мен тече от тавана) и положението е неспасяемо отвътре. Ама то е така с орташка кобила ...
zz_stefanov - майстор
Колко вода тече, зависи ли от сезона, може ли да е водопроводен теч отвън.
Прави се дренажна шахта и се поставя дренажна помпа с поплавък. То и без това в подземен гараж трябва да има такива.
hard_core - специалист
съб дек 21, 2019 12:08 pmtheagent написа:
ср дек 18, 2019 7:48 amhard_core написа:
... от вътре до колкото мога. ...
Вода отвътре не можеш спря. Холкер и лента се използват за да се попречи на водата да прониква във фугата. А тя при тебе влиза и ще продължи да си влиза безпрепятствено от външната страна.

Имам, общо взето, сходен проблем (само дето при мен тече от тавана) и положението е неспасяемо отвътре. Ама то е така с орташка кобила ...
И аз съм почти сигурен в това което казваш, но идните дни мисля да опитам каквото съм решил...просто нямам друг вариант! Ще видим какво ще стане...поне сега е сезон за реални тестове :lol:
zz_stefanov написа:
Колко вода тече, зависи ли от сезона, може ли да е водопроводен теч отвън.
Прави се дренажна шахта и се поставя дренажна помпа с поплавък. То и без това в подземен гараж трябва да има такива.
Да, определено зависи от валежите! Няколко дни след валеж започва да се просмуква вода. Днес обирах локвите...ами около 3-4 литра се събра...
kozl - майстор
Има материали, които спират водата от вътрешната страна на бетонови стени. Ползвали сме Новострой инженеринг за спиране на течове. Те продават и материали на Вандекс. Има и на Хенкел и на други фирми.
ky-kyy - майстор
Където е текло, пак ще тече :rolleyes:

Тва, хем на майтап го написах, ама си е вярно....Единствено с дренаж, или както те посътвеваха по назад, да изпомпваш...
kozl - майстор
Дренажите е възможно да предизвикат суфозия и да се получи слягане под основите и стаа страшно :shock:
Фугите в бетона може да се хидроизолират със смола инжектирана с пакери, но цената е висока към и над 100 лв/м.
И гадното, е че като се уплътнят местата дето явно изтича, тогава протича от друго място и пак пакери и т.н. докато се запушат всички пропускащи фуги или цепнатини. За това се предпочита обмазване отвътре със силнослепващи хидроизолационни материали. Ако бетона е измазан, трябва да се премахе мазилката и да се почисти до здрава повърхост на бетона.
За пода обаче, ако има бетонова настилка и вече според зависи от нивото на подпочвените води и ако се изолират течовете може да се надигне настилката и да се пропука.
zz_stefanov - майстор
нед дек 22, 2019 5:02 amkozl написа:
Дренажите е възможно да предизвикат суфозия и да се получи слягане под основите и стаа страшно :shock:
Фугите в бетона може да се хидроизолират със смола инжектирана с пакери, но цената е висока към и над 100 лв/м.
И гадното, е че като се уплътнят местата дето явно изтича, тогава протича от друго място и пак пакери и т.н. докато се запушат всички пропускащи фуги или цепнатини. За това се предпочита обмазване отвътре със силнослепващи хидроизолационни материали. Ако бетона е измазан, трябва да се премахе мазилката и да се почисти до здрава повърхост на бетона.
За пода обаче, ако има бетонова настилка и вече според зависи от нивото на подпочвените води и ако се изолират течовете може да се надигне настилката и да се пропука.
Не съм специалист по земните пластове, но не споменах че препоръчвам дренажна шахта, която е бетонирана и поема водата която вече е влязла в гаража. На всичките подземни гаражи имахме такива, които изпълняваха аварийни функции (срещу навлезли дъждовни води, ВиК аварии...), на едно от местата обаче имаше същия проблем, като на автора на темата. При силен дъжд, водата се обираше успешно от помпите, но теча беше далеко от тях. За да не бъде голяма площ непрекъснато мокра (то това се дължеше и на неправилни наклони на замазката) се наложи да направят още една шахта в близост до теча. Вече не съм там и не знам дали реално са овладяли положението.
kozl - майстор
нед дек 22, 2019 8:45 amzz_stefanov написа:
нед дек 22, 2019 5:02 amkozl написа:
Дренажите е възможно да предизвикат суфозия и да се получи слягане под основите и стаа страшно :shock:
Не съм специалист по земните пластове, но не споменах че препоръчвам дренажна шахта, която е бетонирана и поема водата която вече е влязла в гаража.
Не проумявам защо ме цитираш. Аз не съм писал, че си споменавал. И дори не съм помислял за дренаж отвътре. Когато се дренира вътре ще корозира армировката в бетона. Имах в предвид външен дренаж и суфозия на земен материал.
hard_core - специалист
Направих холкера, както бях решил. Надявам се да съм запълнил добре цепнатината между стената и пода/на места беше 6-7мм./. Използвах Сика Моноплуг, като в началото до като беше рядка сместа изливах във фугата, после като постегне - холкер. И така, сега трябва да избера хидро изолацията, като колебанията ми са между SikaSeal 210 Migrating и Ceresit CR 90....

Прикачен файл

IMG_20191228_164754.jpg

Прикачен файл

IMG_20191228_164839.jpg

Прикачен файл

IMG_20200102_182746.jpg

Тема "Хидроизолация на подземен гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: