• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sokolov.91 - майстор
съб дек 21, 2019 7:19 pmtzetz009 написа:
:? Май пак трябва да се ходи до осцилоскопа ! Е може и да не се ходи и един диод и кондензатор да свършат работа за две измервания . В смисъл платката на инвертора със занулен "минус" на акумулатора и избран извод за "нула" може да изкара различно напрежение на положителния и на отрицателния полупериод ! И ако , както каза @ESPASE вътре в котела кибернетиката е на DC , то в инвертора мосфетите два по два ще се товарят различно .

Ред. - ..... и един резистор е'но 100к паралелно на кондензатора , че само от мултицет трудно ще се разреди и "замерването" ще е малко грешно :-D !

:partyman: :partyman: :partyman:
Или да сложа двете гумени капачки на клемите на акумулатора и да си е... майката. :lol: то ми писна вече. Сглобявам го и го ръгам до котела и да прави квото ще. Нали работи.
Е преди малко тия от енергото нещо усметоха тока и останах на 130в. На чичо ми Поморийския ЮПС се усра. Хем не мохе да обърне на акумулатор, хем и помпата не му върти. :lol: И ако няма никой около котела да дръпне щепсела на ЮПСа какво става - МЯУ. За сведение - моя прехвърли :rock:
Сега му казах на чичо ми да си приготви 50 кинта за една комбинирана защита от ниско и високо напрежение и да спи спокойно.
hidrazin - майстор
Едната клеча на акумулатора я забули и за земи.
Ама гледай да е навръх Коледа че да не става зян.
Фоерверка де... Па мое да не гръмне готино а само да фъсне. :-D
:partyman:
sokolov.91 - майстор
нед дек 22, 2019 9:50 pmhidrazin написа:
Едната клеча на акумулатора я забули и за земи.
Ама гледай да е навръх Коледа че да не става зян.
Фоерверка де... Па мое да не гръмне готино а само да фъсне. :-D
:partyman:
Т'ва намек да не занулявам акумулатора ли е, О Боже мой? :partyman:
hidrazin - майстор
нед дек 22, 2019 10:11 pmsokolov.91 написа:
О Боже мой?
Кажи чадо?
:partyman:
sokolov.91 - майстор
нед дек 22, 2019 10:23 pmhidrazin написа:
нед дек 22, 2019 10:11 pmsokolov.91 написа:
О Боже мой?
Кажи чадо?
:partyman:
Да не занулявам акумулатора ли, боже?
sokolov.91 - майстор
Направих тест на ЮПСа. Заредих акумулатора до 13.8 волта и пуснах една 42 ватова крушка. Бързо напрежението на акумулатора спадна до 12.5 волта. След това за 16 часа стигна до 11 волта и го изгасих. Сигурно щеше да изкара една 24ка, не знам. 16 часа не са малко особено като се има предвид, че котела като се кротне дърпа под 30 вата. Температурата в кутията не е била повече от 38 40 градуса. Вентилатор не се е пускал.
Консумацията на ЮПСа на празен ход е 0.7 ампера. Зарядното съм го нагласил на 3.7 ампера. Утре ще видя за колко време ще зареди акумулатора.
Доволен съм от проведения тест. Доволен съм и от държанието на ЮПСа и от акумулатора също. =D>
kozl - майстор
Относно консумацията на празен ход 0,7 А месечно са 0,7*220*24*30/1000=111kWh :shock:
Къде отидохме :? Да не си сбъркал един порадък на цифрата на тока?
Аз използвах UPS за PC да захраня гаражна врата. И почнаха месечни сметки за по към 3,50 лв/месец като за към 19 kWh месечно, като 1/3 е в нощната тарифа.
На втората година акумулатора (12V/7Аh закупен за 36 лв. марка не помня) сдаде и собственика не ще да го сменя, та сега сметката без UPS е 0,50 лв/месец или 3 kWh месечно. Та значи за UPS-a остават 16 kWh месечно. Може да се приеме за празен ход, защото почити не се е налагало да се ползва (не спира тока по време на необходимост), което пък е и основна причина собственика да не сака UPS.
sokolov.91 - майстор
съб дек 28, 2019 7:47 amkozl написа:
Относно консумацията на празен ход 0,7 А месечно са 0,7*220*24*30/1000=111kWh :shock:
Къде отидохме :? Да не си сбъркал един порадък на цифрата на тока?
Аз използвах UPS за PC да захраня гаражна врата. И почнаха месечни сметки за по към 3,50 лв/месец като за към 19 kWh месечно, като 1/3 е в нощната тарифа.
На втората година акумулатора (12V/7Аh закупен за 36 лв. марка не помня) сдаде и собственика не ще да го сменя, та сега сметката без UPS е 0,50 лв/месец или 3 kWh месечно. Та значи за UPS-a остават 16 kWh месечно. Може да се приеме за празен ход, защото почити не се е налагало да се ползва (не спира тока по време на необходимост), което пък е и основна причина собственика да не сака UPS.
Така е. Факт. Трансформатора има големи загуби. Гълта много ток. Но това се отнася за всеки трансформаторен ЮПС.
Нищо. Аз и без това бях намислил да не е постоянно пуснат. Все пак съм на газ. Няма да стане нищо спре ли тока, така че случи ли се - отива само някой до котела и цъква копчето на ЮПСа. Даже в хода на направата на ЮПСа се замислих дали да не спра просто до инвертор + зарядно и защита от преразряд, ама заглавието на темата беше за ЮПС. Иначе щях да си спестя доста доста чаркове и индикатори. Сега за да е ЮПС има превключва що реле, малко трафче + грец за оперативна на релето, още един малък импулсен траф за 2 от индикаторите отпред на кутията и още няколко малки реленца пак заради индикаторите. И всичко това в тая малка кутия... Но стана ЮПС, и то компактен, с всичко необходимо на предния и задния панел. Отпред е с 5 индикатора + 2 дисплея + пуск/стоп бутон на инверторната част. Отзад има пуск/стоп бутон на всичко останало без зарядното (то е директно хванато от мрежата), потенциометър за настройка на изходното напрежение от инвертора и рестсрт бутон за защитата от преразряд.
Това е. Аз съм доволен.
sokolov.91 - майстор
Това е вече последно.
sokolov.91 - майстор
Междудругото замислих се относно разхода на ток за месец, който ЮПСа ще изконсумира в изчакващ режим. Нещо от порядъка на 15лв. май беше. И реших да го оптимизирам малко. Добавих му едно реленце на захранващия + на инвертора на нормално затворените контакти на релето. Оперативната на релето взима захранване от оперативната на другото реле, което отговаря за смяна на режимите от мрежа към инвертор. Сега докато има мрежово захранване инвертора не работи напразно и не харчи ток. Когато мрежовото напрежение отпадне заедно с обръщането на режима от мрежа към инвертор се пуска и самия инвертор. Прехвърлянето на режима и пускането на инвертора става мигновено и горелката на котела дори и не изгасва.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Направи си сам ЮПС" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: