Всичко за дърводелството
hidrazin - майстор
От четирите на снимката - последните две са много зле.
Ако ти е мерак, мое да се пробваш с първите две.
Набий им обръчите но не директно с чук. Използва се натегач.
Нещо като вилка между ушите на която разстоянието е 10-15 сантиметра и краищата са завити надолу.
(имам някъде такава но не помня размера)
Слагаш на обръча двата края на вилката и удряш с чука по самата вилка.
Така удряш едновременно на две места.
После изкарваш да двора (за да не направиш наводнение), наливаш 10-тина литра гореща вода и отгоре завиваш.
Като решиш че е готова - пълниш с маркуча и така няколко пъти ако тече.
Преценяваш дали става или не. Ако не задържа (не трябва да капе отникъде!!!) -подмяна на папура.
Папура - нарязваш си от дългите му листа и ги оставяш да изсъхнат. Чак тогава стават за работа.
Правил съм го няколко пъти - последния май последно преди 20-тина години.
Не е философия но си е играчка и иска малко ... ръце. :-D

Изображение

:partyman:
ben84 - специалист
Благодаря за насоките.
Ще си поиграя и ще пиша, дали се е получило нещо.
:partyman:
preslav - майстор
Бях се запалил по идея подобна на chapara, но не ми стигна мерака и в крайна сметка разрязах 2 бурета през средата, пробих отвори в дъната и ги закопах в градината където сега има засадени лалета и други луковични, че сляпото куче не им прощава.
Дърто буре, в което не се знае какво и как е съхранявано не бих ползвал дори за кисело зеле т.е. набиване на обръчи, папурясване и киснене са излишни (според мен) занимания - обръчите съм фиксирал с винтове за дърво (иначе се изсипват).
miroki - майстор
Аз като гледам само качета. Колко литрови са? Размерите им горе долу? Бурето е с 2 дъна.
Тези май са ползвани за джибри и като гледам може пак да се ползват. Ако не ти стигат бидоните, стига да са големи. В дърво по-бързо превира материала. Щом са отворени се чистят по-лесно.
Ако няма уред и с чук стават обръчите и не много силно. Мокрят се първо два 3 дена, да стегнат малко обръчите и тогава може да ги чистиш. После почват да се пълнят. Закисването може и за 2-3 седмици да стане. (Тази година едно чисто ново 20 литра за ракия се закисва 3 седмици).
Като изчистиш ще решиш джибри за ракия ли, зърно ли ще слагаш в тях, картофи ли или друго.
Ако не станат отиват за декорации или полози/къщи на кокошките.
ben84 - специалист
пет дек 27, 2019 4:29 pmmiroki написа:
Аз като гледам само качета. Колко литрови са? Размерите им горе долу? Бурето е с 2 дъна.
Аз каца казвам на онова с правите дъски, де прилича на пресечен конус. :-D
Метър високи на 80 дупка са.
Кацата още не съм я вадил, но е по-голяма.
Днес първото, което намерих го ползвах да набия малко.
Като ги подкарах и осъзнах, кои са читави и кои не. Не че не си личи от километри, ама и на звук си проличаха.
Акак се съхранява бъчва? Празна, пълна с нещо, на влага в мазето?
Това за кокошарника ми допада. А и къщи за кучета съм виждал някъде
:partyman:

Прикачен файл

IMG_20191227_181521.jpg
iliya_i - майстор
Това което си спомням като малък е (кога дядо ми стягаше буретата), че вилката, показана от Хидразин се ползваше за разтваряне на дъгите - да се вкара папур между тях и да се вкара капака. А за набиране на обръчите имаше специален чук, с дървена част в задния край, по която се удряше с друг чук.
Изображение

Тук пише за бъчварството и използваните инструменти: https://krispeshi.wordpress.com/селскат ... en-crafts/
lov - майстор
Да почна от обратния ред с последната снимката. Това е на практика гаечен ключ. Но по старите до знаят като коларски ключ. С него се затягат главините на каруцата. Правели са се по размера на гайката та нямат стандарт. те той и катраницата окачени на ритлата са тогавашния комплект инструмент за ремонт на пътя. :lol:
Вилката която е показал хидрата е за издърпване на дъгата или дъното. Когато се разглабя за почистване.Служи и за набиване на нов папур но не се вкрва между дъгите а се издърпва леко на вън като обръчите от едната страна са махнати. Много рядко използван инструмент. Отделно рисунката е малко калпава със сигурност правена по преразказ. :) Набивачите са като секач но сцепен на две наистина да удря на две места едновременно но и на по голяма площ. В къщи имахме такъв направен като чук с дръжка. Много стар останал в наследство сигурно от прадядото. А що с дръжка мога да кажа щото има лоши спомени от едно набиване на обръчи на едни качки. Явно хората са си патили и са го предвидили. Та в место да диря набивача рекох да се правя на тарикат и с един затъпен секач да набивам обръчите. Но в момента на удара с чука по главата се отлюспи парче метал колкото житено зърно. Попадение между палеца и показалеца и стигна средата на дланта. Как се вади няма да обяснява. :x

Относно буретата и възстановяването. Реално освен за декоративна стойност не си заслужава. Това да го ползваш кога не ти стигат съдове е пълна глупост да не кажа простотия. Първо не знаеш с какво са ги пълнили и колко са пропили и най малкото е че можеш да си вкиснеш материала или да ти мирише прекрасно на мухъл.
Възстановяват се единствено бурета и качки които са ползвани примерно само за отлежаване на вино или ракия и съответно са се грижили за тях а не само източено и метната някъде в мазата пък после да си бие главата как да ги почиства друг.
Самото въстановяване става с пълно разглабяне рендосване и циклене на вътрешната повърхнина.Включително и допирните части където се допират дъгите една в друга. Ако има дъги за смяна се правят нови. След това опалване и на ново сглабяне. По причина че обръчите вече не отговарят на размера се скъсяват.
На практика у нас бъчвари не останаха но съм питал един който до скоро работеше и ми каза че не би се хванал защото за това време ще направи две нови бурета.
п.п. Той колегата е писал също за вилката.
miroki - майстор
Да, каца е това, като пресечен конус. Навремето зелето само в такова се слагаше.
Тези са с форма на Кадус. (Буре без едното дъно). Но се използва термина за над 200-300 литра. Ако имат ръб от дъното, значи са били бурета (големите бъчви) А твоите са около 150л. Приеми го за кадуси.
Не е проблем след обгаряне и почистване да ферментират джанки вътре. След първо ферментиране ще се оправят.
Този вид съдове се задънва първо дъното. Захлюпи ги с дъното нагоре и мокри само него, после го напълни с вода. Дъното имам предвид, събира малко и то. Като мокриш и страните. И чак тогава изправи и пълни цялото. По миризмите ще разбереш в кое какво е правено и дали си струва да ги чистиш. Разпознай, кое е било за зеле и го махни за картофи или каквото и да е.
Този модел се съхраняват сухи, за разлика от буретата.
hidrazin - майстор
пет дек 27, 2019 6:37 pmiliya_i написа:
... вилката, показана от Хидразин се ползваше за разтваряне на дъгите - да се вкара папур между тях ....
Цъ. Абе човек, вече писах че съм го правил. Вилката е само за начукване/натягане на обръчите.
Мамк@а му, ще взема да открия набивача у къщата. Стига да го открия...
Кат олабиш обръчите не ти требе инструмент за дъгите.
Сухия папур се вкарва/набива между дъгите дори с обратната/тъпата страна на джобно ножче.
Илчо, поспри се де.... :-D
:partyman:
Илчо Илиев - майстор
съб дек 28, 2019 12:03 amhidrazin написа:
Илчо, поспри се де.... :-D
:partyman:
Я дай пак ,че нещо не схванах, аз какво общо имам с дискусията... :?
Имам мнение по въпроса, все още си пазя буретата и каците, измити и на сухо, имам достатъчно представа за какво спорите,но като гледам какви експерти сте се събрали...просто си ям пуканките.... :lol: :lol: :lol:

Весели празници и не са фърляйте в такива тревоги !

:partyman: :drinkers: :partyman:

Тема "Възстановяване на бурета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: