Ел. инструментите. Консумативи.
Здравейте, искам да попитам дали има хора, които разбират от соларни системи, тъй като не успявам да намеря инфо в нета.

Чудя се дали мога да захранвам цял етаж от къща само със соларни панели.

На етажа му предстой ремонт, като най-вероятно ще сложа 2-3 климатика (Mitsubishi), които ще поемат 80% до 90% от консумацията на помещението и то само през най-студените зимни месеци.

През лятото помещенията са хладни и може и без климатици, освен една южна стая а вечер в спалнята се спи спокойно на отворен прозорец.

Та през зимата за 4 месеца консумация между 3kw и 5kw средно на час.

Ако използвам някакъв Инвертор 2500w - 5000w 12v - 220v

Какъв акумулатор ще ми трябва за да захранвам помещението 24/7?

И този акумулатор колко години ще издържи? Доколкото знам има такива, които могат да живеят и 10-15 години.

Нямам си на идея колко ампер часа ще са необходими или колко панели ще трябва да лепна в двора и дали въобще е възможно всичко това.

Поздрави!
шоп - майстор
пет дек 27, 2019 5:34 pmLearningBrain написа:
дали въобще е възможно всичко това.

То за възможно е възможно, но не е икономически обосновано, ценат няма да Ви хареса и ще сте на огромна загуба.

Ако сте фен на зелената енерги се ориентирайте към система без акумулатор.
lov - майстор
Да не говорим че точно когато най много ти трябва топло няма слънце тоест и достатъчно ток. А и трябва да си предвидиш няколко декара дворно място за панелите. :lol:
Lisko - майстор
Именно. Няма как със всичкото слънце на един покрив да се стопли зимъска етажа под него. Освен ако къщата е мнооооооооооого добре топлоизолирана.
burkov - специалист
Пригответе си 10 декара и над половин милион и ще стане и при слънчево затъмнение.

Виж някоя термопомпа и генератор ще свършат работа, ако няма никакво захранване в района.
Ясно, благодаря за разбитите мечти :partyman: :partyman: :partyman: :mrgreen: :mrgreen:

А сега да попитам, знам, че има вариант да се свържат панели директно към мрежата, имам място за 6-8 парцала, които да ги сложа на удобно за почистване място и ако ги свържа да поемат част от тока през деня.

Доколкото знам трябват един куп документи за нещо подобно а и не съм сигурен дали не връщат електромера назад, че то и тва се плаща :D.

Най-айляшкия вариант май е да си сложа няколко 3-4 панела колкото да се чудят комшийте "ко е тва" пък да има там за лаптопа и огромния телевизор, дето съм купил, които общо харчат 250-300w на час, пък може и да артиса ток и за кафемашината и някой вентилатор и тн :D
Lisko - майстор
С няколко панела го мисли в такава насока: За уреди дето светят но не за уреди дето топлят.
lov - майстор
След като си се меракландисал да слагаш панели бих те препоръчал да се насочиш към солари за топла вода. При тях съхранението на добитата слънчева енергия е в много пъти по лесно. Така или иначе топла вода си трябва в една къща. А ел. енергията за нея не е никак малко на фона на едно домакинство.
Повярвай ми ефективността която ще получиш ще е в много пъти по добра а цената за това начинание много по ниска от колкото добива на ел. енергия. Със тези 6-8 панела ще осигуриш не топла вода не само на етажа ами на цялата къща. А при по голям буферен съд ако ползваш само ти ще е на 100% дори и при по дълги периоди без слънцегреене.
Има доста писано по форума на тази тема така че си отдели време и седни да попрочетеш.

Тема "Акумулатори за соларни панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: