• 1
  • 2
Монтаж, топло и звукоизолации.
B0t - специалист
Здравейте, имам въпрос за полагане на вата. В окачения таван на втория етаж трябва да се положи вата с дебелина 20см, в окачения таван на първия етаж 5см, повечето преградни стени са за вата с дебелина10см а някои за 15см, и външните стени ще се изолират също от вътре като предстенната обшивка ще е с дебелина 20см. Майстора иска да използва вата с дебелина 5см, като за достигане на дебелината според нуждите в различните случаи ще я наслагва на слоеве. Това нормална практика ли е, и по-принцип как се процедира в такива случаи, взима се нужното количество вата с нужната дебелина според дебелината на стени\обшивки\таван, или се наслагва на слоеве за постигане на нужната дебелина според където колкото трябва?
Последна промяна от B0t на ср яну 01, 2020 1:40 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ами виж си цените на ватата.
:-) И си сметни времето нужно за полагане...

Аз, лично, много обичам такива въпроси тип "Това нормална практика ли е?"
Живи и здрави и за много години и мислете мааалко по-интензивно
Успех!
B0t - специалист
ср яну 01, 2020 12:05 pmn_a написа:
Ами виж си цените на ватата.
:-) И си сметни времето нужно за полагане...

Аз, лично, много обичам такива въпроси тип "Това нормална практика ли е?"
Живи и здрави и за много години и мислете мааалко по-интензивно
Успех!
Цената е еднаква, а ватата няма да я полагам аз. Щом обичате такива въпроси, защо не им отговаряте, явно считате, че мислите доста по-интензивно от другите. За малко да забравя, че съм в български форум, благодаря, че ми припомнихте.

Задавам въпроса с идеята няма ли да е по-податлива към свличане ватата положена така на повече слоя спрямо положена на един максимум два слоя? Структурно няма ли да е по-отслабена ватата на няколко слоя спрямо ако е на един максимум два?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср яну 01, 2020 12:26 pmB0t написа:

Задавам въпроса с идеята няма ли да е по-податлива към свличане ватата положена така на повече слоя спрямо положена на един максимум два слоя? Структурно няма ли да е по-отслабена ватата на няколко слоя спрямо ако е на един максимум два?
Ще
Ще
ulieliadi - специалист
Масово ако говорим за минерална - ватата е на рола с два слоя по пет см, но може да не се цепи и си стои заедно и като 10см.
Аз лично не виждам проблем, още повече че имате размер 15см, т.е. 10+5см няма как да бъде постигнато без пет сантиметрова вата.
За свличането - има специални скоби на Кнауф за закачане на ватата http://www.knauf.bg/bg/produkti/get/dop ... -aksesoari
За метода на полагане- даже е препоръчително да се кръстосват отделните слоеве за по-добро уплътняване, но 20см се постига с два пласта по 10см, а не с четири по 5см. Ще плащаш цена на квадрат и най-вероятно за това мастера иска да сложи повече пластове, а еднакво количество :?

П.С. Тази "колежка" винаги е такава - много пише а нищо не казва , важно е да изчеша пръстчетата...
naster - майстор
За тавана на втори етаж аз положих 10см (2х5) от Изовер Акусто между ребрата, нямам плоча отгоре, а после 20см в/у двойната скара: Изовер Еко Дабъл - разликата е в топлопроводимостта, 0.005 (теоретично около 13% по-зле изолира, но цената ѝ е двойно по-ниска, сигурно заради шумоизолационните качества. В тавана на първи етаж няма смисъл от вата, освен ако не сте отделни домакинства. По-добре сложете общо 25 см на втория етаж. Най-изгодно е ако имате пространство да удвоите дебелината с по-евтината вата, ако не се цели шумоизолация.

За преградните стени използвайте задължително шумоизолираща такава тип Изовер Акусто, ако Cw-тата на щендера са по 10см, през 60см осово, ще се нареди плътно. Много е важно да се реди плътно без да се сплесква и да не се оставят кухини, за да шумоизолира. За двойния картон няма смисъл да споменавам.

Нещо много важно! За последен жилищен етаж, както и за вътрешна топлоизолация, между ГК и CD-тата е много важно да използвате паропреграда: полиетилен, застъпен с 10см и тиксо за всички фуги, снадки, конзоли, и т.н. Има два варианта - относително скъп и бюджетен. Паропреграда на Кнауф е около 1лв./м2, а тиксото е около 23 лв/ролка 25л.м. Бюджетният вариант включва някакъв здрав полиетилен, около 90гр/м2 и тиксо тип Duct tape на 3М например. Като ефективност според мен няма разлика в двата варианта, освен цената.
B0t - специалист
ср яну 01, 2020 1:21 pmulieliadi написа:
Масово ако говорим за минерална - ватата е на рола с два слоя по пет см, но може да не се цепи и си стои заедно и като 10см.
.....
За метода на полагане- даже е препоръчително да се кръстосват отделните слоеве за по-добро уплътняване, но 20см се постига с два пласта по 10см, а не с четири по 5см.
В такъв случай да разбирам, че в случая с 20см дебелина е достатъчно да не "разцепваме" слоя 10см, на който идва масово минералната вата, и да положим 2 пласта от тези 10см не разцепени слоя като ги кръстосаме? Или да търсим вата с дебелина 10см, която би дошла на 20см слой, който може да се разцепи на 2 по 10см (май не, но да питам)?!

ср яну 01, 2020 1:17 pmn_a написа:
ср яну 01, 2020 12:26 pmB0t написа:
.....
Ще
Ще
Благодаря за отговора, така е по-добре :)
ulieliadi - специалист
Примерно Изовер акусто има с дебелина 10см, която не се разцепва на 2х5см, а има и рола 2х5см от същия модел.
И с двата модела би свършил работа. Просто ватата се продава на 10см дебелина.
За пароизолацията, както спомена колегата, заложи на по-скъпия от двата варианта. Разликата в цената не е чак толкова осезаема, но в свойствата и здравината - да :wink:
B0t - специалист
ср яну 01, 2020 1:52 pmnaster написа:
За тавана на втори етаж аз положих 10см (2х5) от Изовер Акусто между ребрата, нямам плоча отгоре, а после 20см в/у двойната скара: Изовер Еко Дабъл - разликата е в топлопроводимостта, 0.005 (теоретично около 13% по-зле изолира, но цената ѝ е двойно по-ниска, сигурно заради шумоизолационните качества.

И аз нямам плоча от горе, мисля, че ще имам място и за 30см. Иначе, аз ще заложа на кнауф класик с ламбда 0,035 W\mk положен навсякъде.

В тавана на първи етаж няма смисъл от вата, освен ако не сте отделни домакинства. По-добре сложете общо 25 см на втория етаж. Най-изгодно е ако имате пространство да удвоите дебелината с по-евтината вата, ако не се цели шумоизолация.

От горе са децата, та .. :), пък не остана място да сложа по-дебела ..

За преградните стени използвайте задължително шумоизолираща такава тип Изовер Акусто, ако Cw-тата на щендера са по 10см, през 60см осово, ще се нареди плътно. Много е важно да се реди плътно без да се сплесква и да не се оставят кухини, за да шумоизолира. За двойния картон няма смисъл да споменавам.

Кнауф класик имала много добри шумоизолационни качества. Иначе, така щели да я редят. Двойния гипс също ще го има навсякъде със застъпване на листата.

Нещо много важно! За последен жилищен етаж, както и за вътрешна топлоизолация, между ГК и CD-тата е много важно да използвате паропреграда: полиетилен, застъпен с 10см и тиксо за всички фуги, снадки, конзоли, и т.н. Има два варианта - относително скъп и бюджетен. Паропреграда на Кнауф е около 1лв./м2, а тиксото е около 23 лв/ролка 25л.м. Бюджетният вариант включва някакъв здрав полиетилен, около 90гр/м2 и тиксо тип Duct tape на 3М например. Като ефективност според мен няма разлика в двата варианта, освен цената.

Аз съм с вентилиран таван, та това не било нужно ми се каза .. всичката влага отивала нагоре в подпокривното и от там се вентилирала навън.
naster - майстор
Кнауф класик намирам с ламбда 0.037 само, но да не издребняваме, но на цена от 2.65/м2 на дребно, без транспорт... Еко дабъл на Изовер идва на 1.06/м2 и 30-40 лв транспорт... Акусто беше 2.06/м2... играх го филма преди 1 седмица, 28 топа по 18м2 Акусто и 28 топа по 14.4м2 Еко дабъл... аз ще полагам и под дюшемето 10см.

Паробариерата, освен че предотвратява конденза във ватата (таванът ви е вентилиран, но ограждащите зидове дали са) подобрява и въздухоплътността на изолацията - критична при таваните. Тя играе ролята на въздухонепроницаем слой - един от най-важните критерии за пасивност на сградите. При вентилирания покрив има вариант на Кнауф с частична паропропускливост - според мен удачен, ако нямате принудителна вентилация.
  • 1
  • 2

Тема "Полагане на вата в стени и таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: