• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте!Някой може ли да ми помогне? От контролера за лед лента се отпоиха кабелчетата за изхода към лентата и не забелязах в каква последователност са.Не знам дали контролерите са стандартни.Прилагам снимка.
Прикачен файл:
viber_image_2020-01-03_13-25-56.jpg
plamen6703 - майстор
пет яну 03, 2020 1:21 pmchaco74 написа:
Здравейте!Някой може ли да ми помогне? От контролера за лед лента се отпоиха кабелчетата за изхода към лентата и не забелязах в каква последователност са.Не знам дали контролерите са стандартни.Прилагам снимка.viber_image_2020-01-03_13-25-56.jpg
Спойките се вижда, че са ти минали през ръцете, от ляво на дясно като гледаш снимката първо почни с черен, след него зелен, червен и син. След това пробваш и каквото стане, няма да стреля, а и да стреля няма да стоиш отпред :wink: ! :partyman:
пет яну 03, 2020 2:20 pmplamen6703 написа:
пет яну 03, 2020 1:21 pmchaco74 написа:
Здравейте!Някой може ли да ми помогне? От контролера за лед лента се отпоиха кабелчетата за изхода към лентата и не забелязах в каква последователност са.Не знам дали контролерите са стандартни.Прилагам снимка.viber_image_2020-01-03_13-25-56.jpg
Спойките се вижда, че са ти минали през ръцете, от ляво на дясно като гледаш снимката първо почни с черен, след него зелен, червен и син. След това пробваш и каквото стане, няма да стреля, а и да стреля няма да стоиш отпред :wink: ! :partyman:
Проблема е главно в чения и червения, които мисля че са захранващи, затова трябва да съм сигурен. Да двата ги бях запоил преди време, но не ги запомних и сега се откъснаха наведнъж!
plamen6703 - майстор
Проблема си го написал и се вижда, пробва ли в реда, в който ти написах да ги запоиш и преди това почисти хубаво мястото, че много припой си натрупал :) ! :partyman:
пет яну 03, 2020 4:05 pmplamen6703 написа:
Проблема си го написал и се вижда, пробва ли в реда, в който ти написах да ги запоиш и преди това почисти хубаво мястото, че много припой си натрупал :) ! :partyman:
Благодаря, мисля да опитам първо с леко допиране и после запояване , ако всичко е наред!
plamen6703 - майстор
Запой кабелите и опитай, това не струва кон и вол, все едно си седнал с приятел да изпиете по една водка със сода :wink: ! :partyman:
DMN - майстор
chaco74 написа:
Проблема е главно в чения и червения, които мисля че са захранващи, затова трябва да съм сигурен.
Не го слушай Пламен, той си запоЙва кабелите(според мен повече си запиЙва :-D ), но иначе е много добър в правенето на забележки към другите относно правописа.
:partyman:
Иначе на платката имаш 3 транзистора.
Виждаш, че и на трите едно и също краче е свързано към обща писта. Това се предполага да е емитерът на транзистора. Другото краче от същата страна на всеки транзистор е свързано поотделно към интегралката, това се предполага, че е базата на транзисторите. Третото краче на транзисторите, което е от другата им страна е колекторът на транзисторите. Остава да се определи с мултицет дали транзисторите са PNP или NPN, за да определиш дали на емитерите на транзисторите е плюс или минус.
С измерване може да се разбере кое накъде. Но по снимката не се наемам да ти кажа как е правилното свързване.
Последна промяна от DMN на пет яну 03, 2020 7:05 pm, променено общо 1 път.
tzetz009 - специалист
пет яну 03, 2020 6:51 pmDMN написа:
chaco74 написа:
Проблема е главно в чения и червения, които мисля че са захранващи, затова трябва да съм сигурен.
Не го слушай Пламен, той си запоЙва кабелите(според мен повече си запиЙва :-D ), но иначе е много добър в правенето на забележки към другите относно правописа.
:partyman:
:drinkers: Всичко е точно ! Черният е "общ" и трябва да е най у лево при нормално внимаване в картинката ! Червеният проводник си е за червения цвят и не е никакъв захранващ "+" ! С'я , ако имахме и мултицет .... !

:partyman: :partyman: :partyman:
DMN - майстор
tzetz009 написа:
С'я , ако имахме и мултицет .... !
Може би ще се изненадаш, но някои имат и не им трябва много за да се ориентират в нещата.
Иначе аналогията с "RGB" е ясна, но дали китайците винаги смятат така? Щото примери за обратното има много :) .
Затова е добре човек да може да се ориентира по схемата/платката и да не разчита много на цветове.
Общо взето, това ми беше идеята.

:partyman:
tzetz009 - специалист
пет яну 03, 2020 9:55 pmDMN написа:
tzetz009 написа:
С'я , ако имахме и мултицет .... !
Може би ще се изненадаш, но някои имат и не им трябва много за да се ориентират в нещата.
Иначе аналогията с "RGB" е ясна, но дали китайците винаги смятат така? Щото примери за обратното има много :) .
Затова е добре човек да може да се ориентира по схемата/платката и да не разчита много на цветове.
Общо взето, това ми беше идеята.

:partyman:

:-D Да, за мултицета прекалих ! Но съм готов да заложа ЕДНОСТРАННО една бутилка "Джак..." , че черният проводник е общ плюс , зеления ,червения и синия са "минус" към съответният цвят в RGB LED лентата .
Вярно е , че цветното кодиране в случая е с краката нагоре и би объркало всеки начинаещ , но аз лично доста метраж лента съм "нахвърлял" по таваните на хората и тези неща насън ги знам . :) И още по-големия мазохизъм е , че не ползвам конектори и всичко ми е на спойка !!!

Жив и здрав и за много години !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с контролер за лед лента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: