Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mastercheto - помощник
Здравейте,

Искам да помоля за съвет/препоръка електротехниците. Става въпрос за разпределително табло на къща. След трифазен електромер на ЕРП имам вътрешно табло, в което разделям трите фази на три етажа. Идеята ми е да сложа контролни електромери на всяка фаза във вътрешното табло.

1. Моля да ми препоръчате електромер с две тарифи. И по конкретно ме интересува за да е по-точно измерването нужно ли е да бъде електромер на който, проводниците да се връзват през него или да използвам електромер с външен сензор (ринг)?

2. Биха ли отчитали електромерите ако ги свържа по приложената схема. Питам, защото в момента всички нули са обединени на нулева шина.

3. Странично питане, четох че препоръчват обединяване на нулевата и заземителната шина за изравняване на потенциалите. Какво е вашето мнение?

Благодаря предварително!

Прикачен файл

before.JPG

Прикачен файл

after.JPG
iliya_i - майстор
чет яну 09, 2020 12:25 ammastercheto написа:
Здравейте,

Искам да помоля за съвет/препоръка електротехниците. Става въпрос за разпределително табло на къща. След трифазен електромер на ЕРП имам вътрешно табло, в което разделям трите фази на три етажа. Идеята ми е да сложа контролни електромери на всяка фаза във вътрешното табло.

1. Моля да ми препоръчате електромер с две тарифи. И по конкретно ме интересува за да е по-точно измерването нужно ли е да бъде електромер на който, проводниците да се връзват през него или да използвам електромер с външен сензор (ринг)? - първия тип

2. Биха ли отчитали електромерите ако ги свържа по приложената схема. Питам, защото в момента всички нули са обединени на нулева шина. Не. Ще си отчитат само техния. След него не е тяхна работа. Ако искаш да имаш 3 отделни сметки - трябват 3 партиди към тях.

3. Странично питане, четох че препоръчват обединяване на нулевата и заземителната шина за изравняване на потенциалите. Какво е вашето мнение?

Благодаря предварително!
И е странно, защо след 25 А АП преди главния електромер следва 63А след електромера. След това 40А и по 25 А на клоновете. От цялата тази схема ще работи единствено първия - преди електромера. Останалите ще имат само декоративна функция.
hidrazin - майстор
чет яну 09, 2020 8:26 amiliya_i написа:
2. Биха ли отчитали електромерите ако ги свържа по приложената схема. Питам, защото в момента всички нули са обединени на нулева шина. Не. Ще си отчитат само техния. След него не е тяхна работа. Ако искаш да имаш 3 отделни сметки - трябват 3 партиди към тях.
Предполагам е искал да попита дали електромерите ще отчитат изразходваната енергия а не дали от ЕРП-то ще отчитат показанията.
Да, ще отчитат показанията но те ще са само за собствена употреба - предполагам ще си "делят тока".
Не знам и как ще синхронизира часовника на главния с трите контролни електромера. Ще трябва от време на време да го проверява.
Но с тези мижави 25А на фаза няма много какво да се дели.
В този си вариант предпазителя преди трите електромера става излишен.
За етажите предпазители по 20А.
За гаражите и таваните предпазители по 6А - колкото да има за лампи, зарядно за акумулатор ... и толкоз.
:partyman:
kozl - майстор
чет яну 09, 2020 8:26 amiliya_i написа:
И е странно, защо след 25 А АП преди главния електромер следва 63А след електромера. След това 40А и по 25 А на клоновете. От цялата тази схема ще работи единствено първия - преди електромера. Останалите ще имат само декоративна функция.
Вероятно по финансови причини е платена такса присъединяване по най-ниската тарифа, при която слагат АП - 3Р25А.
hidrazin - майстор
чет яну 09, 2020 10:21 amkozl написа:
Вероятно по финансови причини е платена такса присъединяване по най-ниската тарифа, при която слагат АП - 3Р25А.
Едва ли е точно по финансови причини - триетажна сравнително нова къща с четири гаража. Вероятно три семейства накачулени на една партида 15kW.
По-скоро тарикатлък който няма да мине или ще кара основно на ламБи и един уред по избор от пералня, съдомиялна, ел. печка, бойлер.
Демек като готви или топли бойлера ще спира климатиците. :-D
Кофтито е че като му падне бАшона, ще спре тока и на другите два етажа.
:partyman:
muhala - майстор
Аз мисля, че ще стане. Нарисувал си електромерите с нула на входа и на изхода. Мисля, че новите електромери се нуждаят само от една нула.
Това земно аз бих го обединил с нулата в главното табло.
mastercheto - помощник
Благодаря на отговорилите. Ето малко яснота по въпроса. Електромерите ще са само контролни - това означава че са само информативни за нас да си делим тока. АП 25А на входа е поставен след заявени 12kW мощност за строеж на къща. За момента този прекъсвач ще остане с трифазния електромер и ако се наложи в бъдеще ще бъде заявена по голяма мощност или може отделни партиди. Просто в момента не се налага и не искам да давам още пари на ЕРП-то. На единият етаж не живее никой. В момента на двата етажа се живее и прекъсвача НЕ пада!!! АП 63А съм сложил само за да го ползвам като прекъсвач. Останалите по фази 40А и 25А съм ги сложил според пуснатия кабел съответно 6кв и 4кв. На етажите си имам локални табла вече с по малки по ампераж бушони.
Въпроса ми беше ако така свържа контролните електромери, дали те ще отчитат (работят, измерват) мощността. Притеснението ми беше че всички нули в таблото са обединени. А по принсип по схемите първо прекарват фазата и нулата през електромера и тогава ги разклоняват.

muhala: Какво имаш в предвид като казваш Главно табло (таблото на ЕРП-то или Разпределителното табло). Реално заземителният проводник не минава през таблото на ЕРП. Заземителният влиза директно в къщата.

Иначе като електромер нещо такова съм харесал:

Прикачен файл

ex9ems-1000x1000.jpg
ex9ems-1000x1000.jpg (48.58 KиБ) Видяна 1771 пъти
iliya_i - майстор
чет яну 09, 2020 6:04 pmmastercheto написа:
Въпроса ми беше ако така свържа контролните електромери, дали те ще отчитат (работят, измерват) мощността. Притеснението ми беше че всички нули в таблото са обединени. А по принсип по схемите първо прекарват фазата и нулата през електромера и тогава ги разклоняват.
Нулата в електромера не се прекъсва. Входящия и изходящия кабел са на обща клема. В твоят случай просто трябва да свържеш тази клема към нулевата шина с един проводник.
Само не мога да разбера далаверата, дето ще спестите 2х800 лева за още 2 партиди, от спестеното 300 лева ще дадете за контролни електромери и после цял живот ще се чудите какво да изключите, за да включите нещо друго.
А и между контролните електромери и главния винаги ще има разлика, поради която скоро ще се скарате.
Остава и проблема със синхронизацията на часовниците - което също ще дава разлика в сметките.

Все пак си помислете:
- откриване на партида се плаща еднократно и е до живот на сградата.
- сметка за ток се плаща всеки месец и само сметката за една година надхвърля цената за откриване на партида.
- Ток се ползва всеки ден и не е най-удобно да го ползваш с калкулатор в джоба.

А и след 10 години едва ли цената за откриване на нови партиди ще е по-ниска.
mastercheto - помощник
Благодаря за съветите. Със сигурност имаш право, но ситуацията е такава, че цялата къща се води на едно име с един нотариален акт и една партида. Като се наложи ще увеличим мощността, но за отделни партиди е много мътна и кървава ... Радвам се че само с една нула до шината нещата ще се получат. Лека вечер

Тема "Контролни електромери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: