• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет яну 10, 2020 2:29 pmelenaa написа:
А относно това как стои въпроса с разхода на палети за подържана на температура около 25 градуса, ако вземем котел с по-голяма мощност , разхода на пелети, по-малък ли ще е от разхода на една камина 21 киловата, все пак отопляемата площ е голяма 175кв.м.
А иначе сме от Пловдив, надявам се в града да има поддържащи сервизи
Колкото по голямо е презапасяването, толкова разхода расте, а комфорта страда.
Голямата камина също може да гори на 10 киловата, но ще изгори повече от по малката.
morfei1 - специалист
пет яну 10, 2020 2:29 pmelenaa написа:
А относно това как стои въпроса с разхода на палети за подържана на температура около 25 градуса, ако вземем котел с по-голяма мощност , разхода на пелети, по-малък ли ще е от разхода на една камина 21 киловата, все пак отопляемата площ е голяма 175кв.м.
А иначе сме от Пловдив, надявам се в града да има поддържащи сервизи
Нещо ме кара да си мисля, че 18kw ще са ви достатъчни, че даже и в излишък ще има някой друг киловат, освен ако не смятате, че 3тона на месец разход (1200лв.) на пелети са малък разход. Дори я дават и с по-добра ефективност спрямо 21-цата, и със сигурност е и по-евтина.
Даже си мисля, че ако аз им настроя камината, а Морфина им направи графиците на термоглавите, по етажи и помещения, според нуждите на обитателите, една 12 киловата камина ще вади чист планински въздух, през комина и ще се справя с отоплението.
speka_rs - майстор
16-18 кВт е абсолютно достатъчно, че в преходните сезони ще работи и по часово.
morfei1 - специалист
пет яну 10, 2020 3:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
Даже си мисля, че ако аз им настроя камината, а Морфина им направи графиците на термоглавите, по етажи и помещения, според нуждите на обитателите, една 12 киловата камина ще вади чист планински въздух, през комина и ще се справя с отоплението.
Трифка, този сезон след няколко поредни дни денем 0C, вечер -7C, не е много, но е достатъчно да охлади външните стени на къщата. Средня разход нощем за 13:30часа период за 140кв.м неизолирани , със стара дограма е 10.50Kwh (2,23кг.) среден разход на час, а през деня за 10:30часа. период е 6,7Kwh (1,43кг.) средно на час. Подържана температура 23-25C, средно 24C. Режима на работа 24/7.

Теоретично дограмата и изолацията свалят от загубите/разхода 30-35%.

Проблема на камината в случая според мен няма да е мощността, а ежедневното зареждане с пелети при студено време. С 3 чувала бункер ще е на границата при по студено време преди да изгасне от липса на пелети, но все пак това е камина, а не котел. Има камини и с по малки бункери, та на фона на тях, тази си е с голям бункер 3 чувала (45кг.).
Ако 175 квадрата къща остава за дълго без обитатели, то това повече ми прилича на спалните помещения в казарма, но там пък оставят дневални да се грижат за печките. Все ще се навърта някой из къщата, пък и нали има топлоизолация и дограма, предполага се по малък разход, на декар отопляема площ.
Освен това, тук става въпрос за Тяхното отопление, а не нашите болежки- сърбежки.
morfei1 - специалист
Да, да..., просто казвам да обърнат внимание и на това, щот носнето на пелети по етажите, ако има такива, всеки ден, в един момент дотяга, колкото и да си доволен от разхода и як в кръста. Нали чуденката е между котел и камина, всяко има плюсове и минуси. Пък те ще преценят кое ги устройва повече.

Колкото и да харчи, за 12 часа може да опатка 3 чувала само на теория, на практика разхода ще е по-малък, тъй че проблема с зареждането може да не толкова голям, ама носенето и прахоляка в къщи си остават.
Прав си за прахоляците, но те нямали подходящо помещение.
Аз бих ги посъветвал да си построят едно 10-12 квадрата, долепено до къщата, стига да имат подходящо място, което да е удобно и за разтоварване на палетите в близост и възможност да се вкарват с палетна количка. Ще има място за котел + бункер и склад за 5-6 палета пелети. Може да се направи както тия сглобяемите къщи- 10см дървена конструкция с вата, затворена между ОСБ, отвън налепен 5см стиропор, шпаклован и измазан с минерална.....Бързо, лесно, чисто, че може и по красиво от къщата да стане.
andy_forresite - майстор
пет яну 10, 2020 2:29 pmelenaa написа:
А относно това как стои въпроса с разхода на палети за подържана на температура около 25 градуса, ако вземем котел с по-голяма мощност , разхода на пелети, по-малък ли ще е от разхода на една камина 21 киловата, все пак отопляемата площ е голяма 175кв.м.
С камина разходът ще е по-малък защото отделяната от горенето топлина остава вътре в жилището. А с котел в отделено помещение тази топлина се губи колкото и добре да е топлоизолиран. Разбира се излъчваната топлина от котел е доста по-малко в сравнение с камина (освен ако котелът не е на Прити).
Гледайте нещо с подсигурен сервиз.
Аз твърдя, че 16 киловатов котел ще е по икономичен от 21 квт. камина.
Анди, научи се да чуваш въпроса, а не вътрешният си глас!
  • 1
  • 2

Тема "Палетна камина или котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: