Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
TiratroN - специалист
Здравейте!
Имам схема, с която управлявам едно реле . На бобината му постъпват 12 волта. Контакторите управляват доста по-високо напрежение. Но искам това напрежение да бъде малко над 1000 волта. При това условие възникна един проблем - образува се волтова дъга при отваряне на контактите и не мога да прекъсна подаването на напрежение.
Токът е много малък - милиампери.
Засега не ми се занимава с електронни релета, защото ми трябва най-обикновено реле с раздалечени контакти. Много търсих в интернет и нищо не намерих. Проблемът е , че гугъл ми подава информация за контактори прекъсващи хиляди ампери на цена от хиляди левове ,просто защото това е най-често търсено.
Не знам какъв е проблема да се направи едно дребно вакуумно контакторче - просто да го капсуловат в алуминиева кутийка и готово.
Но така е , когато търсиш нещо различно от кебапчета и вино (които пък ги има в изобилие). :)

Много добре знам как може да бъде направено това реле (контактор), и знам , че може да е достатъчно евтино. Не желая да купувам нещо , правено за други цели (струващо скъпо) и да го преправям за моята цел.
Не че има подобни контактори управлявани от 12 волта :)

Ако някой знае нещо ,което върши работа , нека сподели.

Не че не мога да си направя контактор сам, но не ми се занимава цял ден , а и искам да имам няколко ако се наложи да правя схемата още няколко пъти. Не си заслужава времето.
moimoimoi - майстор
едно време имаше контактори потопени в маслена вана,като това : https://www.bezplatno.net/en/classified ... 67815.html
та може твоя контактор да го сложиш във някакъв съд и да го напълниш с трансформаторно масло

или това https://www.olx.bg/ad/maslen-prekasvach ... 4IBN8.html
ben84 - специалист
Пробвал ли си с 2 - 3 контактора свързани последователно?
Ако прекъсваш само един потенциал, може да го прошиеш през трите контакта на един контактор.
TiratroN - специалист
нед яну 12, 2020 6:26 pmben84 написа:
Пробвал ли си с 2 - 3 контактора свързани последователно?
Ако прекъсваш само един потенциал, може да го прошиеш през трите контакта на един контактор.
Хах.......как не ми хрумна това ? Мислех си за 2 релета днес, но за два контакта...на едно и също реле, не бях се сетил :)
Ще го обмисля.
нед яну 12, 2020 6:10 pmmoimoimoi написа:
едно време имаше контактори потопени в маслена вана,като това : https://www.bezplatno.net/en/classified ... 67815.html
та може твоя контактор да го сложиш във някакъв съд и да го напълниш с трансформаторно масло

или това https://www.olx.bg/ad/maslen-prekasvach ... 4IBN8.html
Мислех да напълня едно обикновено реле с трансформаторно масло, но после прочетох, че тези масла се замърсяват при употреба и ги филтрират. Лесно изпълнимо е , ама ще е за малко по-нататък тоя вариант :)
А тия маслени прекъсвачи в OLX... бобина 360V :) ...
DMN - майстор
TiratroN написа:
Хах.......как не ми хрумна това ? Мислех си за 2 релета днес, но за два контакта...на едно и също реле, не бях се сетил :)
Ще го обмисля.
Е какво има да го обмисляш? Пробваш и това е.
То е почти сигурно, че контактите на релето, което използваш явно са с много малка междина - една/две десети от милиметъра. Или напрежението ти е доста повече от 1000V.
:partyman:
hidrazin - майстор
3000V , 10A , бобина 27V - примерно от ТУК
Иначе ще трябва да чакаш панаира през юни месец.

Прикачен файл:
w1w1w_med.gif
w1w1w_med.gif (9.32 KиБ) Видяна 1715 пъти

:partyman:
Brassmonger - специалист
Потопи един обикновен контактор в трансформаторно масло. За гасенето на дъгата зависи дали е ac dc. Ако е dc e доста трудно. Разгледай как става при силовите прекъсвачи в мрежата първо.
Hoвoceлckи - майстор
Не си казал наистина AC или DC? Никой не спомена RC група? За стойностите - зависи от сума ти неща. Може би опитно ...
TiratroN - специалист
Благодаря, справих се. Купих си едни контактори за ниско напрежение, но изглеждат точно като 220 волтовите ,дето ... за мен "обрисуват" най-точно думата "контактор".
Сравнително евтини бяха и понеже контактите им са доста далеч при отворено състояние - няколко милиметра, напълно свършиха работа. И всъщност до 1200 волта не се стигна. Пробвах ги на 800 волта.
Ако кажа ,че по спецификация не са за толкова, ще прозвучи ли като ... заяждане ? :)
Това е, просто исках темата да не остава с отворен край.

Тема "Контактор за високо напрежение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: