Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 17, 2020 3:34 pmkiril.st написа:
За декември е изгорило котлето 480 кубика газ! Като гледам и този месец нещата отиват натам...
Според написаното разбирам, че се гледа разходомера, но може да е грешно изразяване. :?
пет яну 17, 2020 8:34 pmLazarGanev написа:
пет яну 17, 2020 3:34 pmkiril.st написа:
За декември е изгорило котлето 480 кубика газ! Като гледам и този месец нещата отиват натам...
Според написаното разбирам, че се гледа разходомера, но може да е грешно изразяване. :?
Ами при сметка от 467лв и стотинки колко кубика да е? Естествено, че гледам на разходомера! В отчитането за сега нямам претенции.
На твърдо гориво излизаше по тон на месец(400-410лв), мръсотия и пушеци плюс дръвца за разпалка. Ако успея да го докарам до толкова, че и малко под, при това положение ще е добре!
fbr - майстор
Тон Донбас съдържа енергията на грубо 600 кубика газ. Ами излиза сметката.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 17, 2020 9:29 pmkiril.st написа:
На твърдо гориво излизаше по тон на месец(400-410лв), мръсотия и пушеци плюс дръвца за разпалка. Ако успея да го докарам до толкова, че и малко под, при това положение ще е добре!
Ами значи ти е реален разхода, само ни качваш на черешата, чак не мога да повярвам!
ESPACE - майстор
пет яну 17, 2020 8:17 pmLazarGanev написа:
Ако месечните топозагуби се окажат 2000кВтч (200лв), а котелът е изгорил 5000кВтч - дали всичко е нормално?
Ами няма да е нормално, но какъв е шанса нов кондензен котел да работи с КПД 40 или 50%? Еми няма такъв вариант! При вас на морето е доста по топло и просто ви е трудно да приемете какъв може да е нормалния разход във вътрешността. Правя съпоставка с необитаема сграда през зимата на първа линия, където само спираме водата, нищо не се точи, нищо не замръзва. Няма такъв вариант в Плевен например.
Само за пример. Миналата седмица смених котел на клиент. Стария някакво Фероли, кондензно но старо на 12-13 години. Два пробива в топлообменника, задръстен на 50% външно с варовик. И въпреки това сметките му бяха нарастнали само с 10-тина %. Та не ми е ясно какво трябва да се случи с един котел, така че той да е причина за двойни сметки например.
Кире, прави срочно изолация на таваните. Ще се изплати още тази зима.
Последна промяна от ESPACE на пет яну 17, 2020 10:02 pm, променено общо 2 пъти.
пет яну 17, 2020 9:39 pmLazarGanev написа:
пет яну 17, 2020 9:29 pmkiril.st написа:
На твърдо гориво излизаше по тон на месец(400-410лв), мръсотия и пушеци плюс дръвца за разпалка. Ако успея да го докарам до толкова, че и малко под, при това положение ще е добре!
Ами значи ти е реален разхода, само ни качваш на черешата, чак не мога да повярвам!
Никой не качвам на черешата, не ми е било това намерението. Преди десет години си писал, че колкото по-дълго работи котлето, толкова по-добре. От там тръгнах. Явно четете през редовете! Исках просто да съм сигурен дали котела работи правилно или има още какво да се желае откъм настройки!!! Никой не ми отговори и за броя глидери и минималната мощност на котела!

Както и да е... получих отговор, който мисля, че е задоволителен и ще взема мерки!
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 17, 2020 9:46 pmESPACE написа:
При вас на морето е доста по топло и просто ви е трудно да приемете какъв може да е нормалния разход във вътрешността.
Не, аз прочетох, че изолацията е 10см, но просто ми беше трудно да приема, че при изпълнена изолация с такава дебелина не е помислено и за грам изолация на тавана! Защото обектите с такава изолация обикновено са били дори със специална архитектура, за да се намалят до минимум термомостовете и оттам - топлозагубите. При добра изолация, с каквато са вече съвременните жилища все по-малко е влиянието на региона и външните температури. А иначе и при нас по морето има обекти с подобни РЕАЛНИ месечни разходи, което не означава, че са НОРМАЛНИ и трябва да се неглижират. Няма как да приемем за нормален месечен разход от 5лв/м2, във времена когато нормални сметки са към 2лв/м2 и вече стремежа е към 1лв/м2, а и не само стремеж, а и добрите практики са такива - добри изолации, високоефективни котли, съвременни терморегулации и т.н.
А иначе в Плевен съм служил в ШЗО и не се сещам по-добър начин да опознае човек зимите там :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 17, 2020 9:52 pmkiril.st написа:
Никой не ми отговори и за броя глидери и минималната мощност на котела!
kiril.st, според таблицата на Global Vox мощността на 1 глидер с височина Н=600 в режим 50/40/25 е 44Вт или твоите 160 глидера имат мощност поне 7кВт и ако мин. мощност на котела ти наистина е 4.4, то няма как да изключи по вода при температура 50*С, че дори и при 40*С, но дори и да изключва, то ще е много рядко и преразход от там не се очаква.
Ясно! Разбрах вече къде ми е проблема. Благодаря на всички за отговорите! На пролет ще се мисли за таваните и евентуално за външните стени на 2-те спални, ревизия на дограмата, още малко глидери, където е възможно и се надявам разхода, както и режима на котлето да се подобри! Да сме живи и здрави, другата зима ще видим! :yawinkle: За тази-толкова!
ESPACE - майстор
съб яну 18, 2020 9:33 amkiril.st написа:
Ясно! Разбрах вече къде ми е проблема. Благодаря на всички за отговорите! На пролет ще се мисли за таваните и евентуално за външните стени на 2-те спални, ревизия на дограмата, още малко глидери, където е възможно и се надявам разхода, както и режима на котлето да се подобри! Да сме живи и здрави, другата зима ще видим! :yawinkle: За тази-толкова!
И сега нищо му няма на режима на котлето.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: