• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
morfei1 - специалист
ср яну 22, 2020 10:41 pmradius написа:
Само с уточнението, че още не съм видял зима 2019-2020.


-5, -7C малко ли са? То ако стегне на -15C със сняг и влага, трябва да отваряме тема на кой последен ще му спре въздухарката.

Пелетарките вдигна разхода с 50% при тая мека зима къде грам не ги бърка времето. Не ми се вярва да не го усетите и вие в края на отчетния период.

"паживьом увидим"

[Mod.Edit] Темата е отцепена оттук:
viewtopic.php?f=10&t=63464
Понеже българите рядко може да имаме нещо хубаво (адекватна тема без спам, заяждане и мрънкане) се наложи тази да бъде преместена.
Печелившият изтеглен за автор е morfei1
Последна промяна от Virtex на съб яну 25, 2020 6:49 pm, променено общо 1 път.
чет яну 23, 2020 12:02 ammorfei1 написа:
ср яну 22, 2020 10:41 pmradius написа:
Само с уточнението, че още не съм видял зима 2019-2020.


-5, -7C малко ли са? То ако стегне на -15C със сняг и влага, трябва да отваряме тема на кой последен ще му спре въздухарката.

Пелетарките вдигна разхода с 50% при тая мека зима къде грам не ги бърка времето. Не ми се вярва да не го усетите и вие в края на отчетния период.

"паживьом увидим"
Морфине, "-15C със сняг и влага"!!!
Тогава въздухарката ми (обикновен инверторен климатик) работи по леко, само не е толкова ефективна. До - 22 включително, през 12.2010 или 01.2011та ли беше? Радиуса сигурно помни по добре.
Влагата и тормоза за тях са около 0та и в мъгляво време.
Винаги съм се удивявал от резултатите на Радиуса, но да оставим излишните приказки!
Който има преки наблюдения и желание, ще се изкаже по темата.
radius - майстор
Май ще трябва да те каня, но само ако дойдеш с шосейката ;) .
Под -4 доколкото си спомням машината ми не прави никакви дефрости, но не съм много сигурен дали не беше по-надолу. Със сигурност на -10 не прави, то няма влага във въздуха. До -12 съм се топлил успешно с резерв на мощност.
Оня ден превключих външното тяло на режим за висока влажност, ей така за проба, да не би да вземе по-малко да дефроства. Че сега около нулата , според мен прави безсмислени дефрости, без да има много материал по ламелите.

П.С. Гледам че на -8 е дефроствала на 1:30 - 1:40 ч, а около -4 и на 30 минути има. Дано тая промяна за влажността да е с обратна логика(според моята) и сега да я накарам да прави по-редки дефрости.
morfei1 - специалист
И моите инверторни духалки работят при тези темп. На слух си мисля, че не им е по-леко. Ефективността (COP) на теория е 2 - 2.5 при тези условия, реално не съм мерил. Пак има далавера, ама почти наполовина.
Последна промяна от morfei1 на чет яну 23, 2020 12:17 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
При мен при -7 е 2.97-3 при 35С вода, по спомен към 36С ми трябваха за 20-24С по стаите.
morfei1 - специалист
Каква е термопомпата?
morfei1 - специалист
чет яну 23, 2020 2:56 pmsean-john написа:

4.Начин на отопление (конвектори,подово или радиатори).Радиатори,алуминиеви +панелни

5.Т на подаващата вода. 34-37C

6.Мощност на ТП (номинална/максимална или модел).Номинална 10KW,максимална 11.2KW Fujitsu AUYG30LRLE Правена

7.Поддържана Т във всички стаи.Навсякъде поддържам между 22 и 24.5C,дори и през нощта се спи на 22C
Може ли да споделиш големина на всяко помещение по отделно и съответно какъв радиатор има в него. Стана ми интересно с ал. глидери и панелни радиатори на 34-37C вода, каква им е големината? Очаквах да си с подово + конвектори.
sean-john - специалист
чет яну 23, 2020 3:44 pmradius написа:
Добави и цена на машината и периферията около нея.
Ще го направя като точка,добре.
чет яну 23, 2020 4:17 pmmorfei1 написа:
чет яну 23, 2020 2:56 pmsean-john написа:

4.Начин на отопление (конвектори,подово или радиатори).Радиатори,алуминиеви +панелни

5.Т на подаващата вода. 34-37C

6.Мощност на ТП (номинална/максимална или модел).Номинална 10KW,максимална 11.2KW Fujitsu AUYG30LRLE Правена

7.Поддържана Т във всички стаи.Навсякъде поддържам между 22 и 24.5C,дори и през нощта се спи на 22C
Може ли да споделиш големина на всяко помещение по отделно и съответно какъв радиатор има в него. Стана ми интересно с ал. глидери и панелни радиатори на 34-37C вода, каква им е големината? Очаквах да си с подово + конвектори.
Доста играчка ще ми е,защото съм ги забравил кое помещение колко м2 беше,но като цяло имам доста радиатори в по голямата къща която е с доста топлозагуби в момента (поради провиснала и неправилно монтирана входна врата и духа като змей през нея...).

Но по малката къща в която спалнята е 12м2 има един панелен 160/60 който се регулира от ел.термоглава,в другото помещение което е около 22-24м2 има един панелен тип 33 радиатор 160/60 и още един панелен 60/60 който до около -8 външна Т не се включва да помага(сложен е на 3 на термоглавата.Банята 5м2 се топли от лира 50/120 см.

Нека и други колеги да споделят тяхните сметки и инсталации,ще бъде интересно.Темата не е за моята ТП,а да съберем повече информация която ще е полезна евентуално и за други хора който тепърва ще си правят или ще потърсят майстор да им направи ТП.

Това е при -1 външна и 24 вътре...след падане до 33 изходяща,ще започне да загрява до 38 и така,моментна консумация 4.1А
Прикачен файл:
IMG_20200123_182645.jpg
Последна промяна от sean-john на чет яну 23, 2020 6:31 pm, променено общо 1 път.
morfei1 - специалист
Хвърляш ме в размисъл с тези радиатори и тази вода :? . Ако някой ден и аз си сложа ТП, може би няма да имам проблеми с отоплението дори и с градус около и под 40C на водата и стаите около 24C :roll:
sean-john - специалист
Топли се,много прилично дори с тези Т на водата...проблема е да няма много загуби на топлина...в другата къща имам на ~60м2 площ 76глидера на 60см височина + един панелен 160/60,но както казах имам много загуби с момента.На пролет/лято като сменя вратата и още малко добавяне на изолация мисля,че на доста от радиаторите термоглавите ще затварят през голяма част от времето.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Дискусия за ТП Въздух-Вода - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: