Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Едва ли в ГРТ са крива "В".
Аз съм с крива "В" 63А, подменен в ап.табло по идея на ел.специалисти, но още не съм пробал с късо, дали пак ще пада и този АП в ГРТ. По спомени беше по-скъп от С63, та едва ли за ГРТ ще изберат по-скъпото. Пък и не съм срещал проекти на ГРТ за жилища с предпазители с крива В.
valentino76bs - майстор
вт яну 07, 2020 8:44 amkozl написа:
Едва ли в ГРТ са крива "В".
Аз съм с крива "В" 63А, подменен в ап.табло по идея на ел.специалисти, но още не съм пробал с късо, дали пак ще пада и този АП в ГРТ. По спомени беше по-скъп от С63, та едва ли за ГРТ ще изберат по-скъпото. Пък и не съм срещал проекти на ГРТ за жилища с предпазители с крива В.
Ааа от няколко години evn зареждат масово крива Б в Грт.Б кривата е двойна цена.А пък и тези с Б кривата не са за апартаментни табла предназначението им е друго точно за в началото на линията ако е дълга.Е няма проблем и за в къщи но са скъпи и никой не ги слага.
А за тоя случай описания по горе много често се случва.
Преди колеги са казвали ,че пробвали с три еднакви и все тоя които е долу падал ...първи.
kozl - майстор
вт яну 07, 2020 8:24 pmvalentino76bs написа:
Ааа от няколко години evn зареждат масово крива Б в Грт.Б кривата е двойна цена.А пък и тези с Б кривата не са за апартаментни табла предназначението им е друго точно за в началото на линията ако е дълга.Е няма проблем и за в къщи но са скъпи и никой не ги слага.
А за тоя случай описания по горе много често се случва.
Преди колеги са казвали ,че пробвали с три еднакви и все тоя които е долу падал ...първи.
Ако това по-горе е така и това отдолу е така:
ср окт 10, 2007 10:12 pmPalawnik написа:
Кривата "С" означава, че прекъсвача изключва за 0,2 s при ток 5-10 пъти по голям от номиналния. Иначе казано ако номиналния ток е 25А при ток по-голям от 250А ще изключи за 0,2 s. Крива "B" означава, че същия предпазител ще изключи за 0,2 S при ток по-голям от 125 А.
Прекъсвачи с крива „С” са подходящи когато защитават двигатели. За битови нужди винаги съм препоръчвал прекъсвачи с крива "B". Търговците обаче рядко ги предлагат.
То тогава излиза, че от EVN са направили директна връзка м-у късото съединение и "дългите крака" :-D
Аз от опит, най-вече поради това, че съхранявам ключовете за ГРТ, мога да твърдя, че предпазителите са от една серия в цялата сграда и падат всички по веригата, като започнем с този за кръга, в който е късото, главния в ап.табло и чак до този за апартамента в ГРТ. От ЕРП преди да подпишат становише за Разрешение за ползване, поискаха подмяна на АП-тата преди електромерите със само прекъсвачи, въпреки че бяха подписали и подпечатали линейната схема с препазители. Та сега най долния ред в ГРТ, приличащ на АП-та не пада :-D
И другото, което се сещам, това дали ще паднат всичките АП-та по вригата зависи от късото съединение. За това писах "убаво", че ми се е случвало при късо да пада само този АП за конкретния кръг вътре в ап.табло.
А и по снимката на автора се виждат АП-та с крива С, та пак не става ясно защо няма изключил предпазител в ап.табло :?
нед яну 05, 2020 5:35 pmНИК0013 написа:
Преди електромера предпазителят е 63А, след него - 40А

Изображение


А това според мен са само прекъсвачи:


Изображение
НИК0013 - помощник
пон яну 06, 2020 10:32 pmhidrazin написа:
пон яну 06, 2020 9:23 pmvalentino76bs написа:
По спомен предпазителя след ел. мера е тяхна собственост и няма право да пипа там и още повече да отваря таблото.
В случая закона не е много конкретен.
границата на собственост е изходящите клеми на средствата за търговско измерване или изходящите клеми на разположените непосредствено след тях предпазители или прекъсвачи
На повечето ми партиди имам достъп до предпазителя след електромера и мога да си го сменя.
Всички ЕРП-та не искат клиентите да имат достъп до бАшона преди електромера и клемите на електромера заради кражбите.
Обикновено не ги интересува какво се случва след клемите.
Но има табла където е "запечатан" и бАшона след електромера и до него имаш достъп само през прозорче през което да си го вдигнеш ако е паднал.
:partyman:
Купил съм за след електромера 50А, но след прочетеното се замислям.
Случайно някой да знае, къде се продават 50А като този на снимката OEZ, за да не се различава от другите?
Прикачен файл:
Б ПРЕДП СЛЕД – Копие.jpg
Б ПРЕДП СЛЕД – Копие.jpg (76.1 KиБ) Видяна 1612 пъти
НИК0013 - помощник
ср яну 08, 2020 1:18 pmHoвoceлckи написа:
Избери си цъкни
Ще конкретизирам малко.
Моля, някой ако е виждал да се продават такива в магазин в България/най-добре в София или около нея/, да сподели тук или на лични съобщения!
hidrazin - майстор
ср яну 08, 2020 5:30 pmНИК0013 написа:
Ще конкретизирам малко.
Моля, някой ако е виждал да се продават такива в магазин в България/най-добре в София или около нея
Трудна работа - не се харчат много у нас.
Пробвай при ТЕЗИ - пишат че имат и са в София и наоколо.
:partyman:
drastar - специалист
Здравейте и за много години,

Селективността между предпазители С40А и С25А е мноого ограничена, и то при един и същ производител. При две различни марки и господ не знае кой ще реагира първо.


:partyman: :partyman: :partyman:

Прикачен файл

Проверка на селективност.PNG
Проверка на селективност.PNG (94.09 KиБ) Видяна 1482 пъти
tundrata - напреднал
Някой може ли да ми покаже някакъв снимков материал как се подвързва Дтз при двупроводна инсталация.
muhala - майстор
пет яну 24, 2020 4:04 pmtundrata написа:
Някой може ли да ми покаже някакъв снимков материал как се подвързва Дтз при двупроводна инсталация.
Кратко и ясно. Разделяш си нулата (PEN проводника) на работна нула (N) и защитна нула (PE) и вече имаш трипроводна инсталация. От там нататък знаеш.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: