• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
venstano - специалист
пет яну 24, 2020 3:07 pmturbocharged написа:
Тия термопомпи ток ли връщат:) Сметки за ток около 100 лв. си имам за 200 м2 два етажа къща и без да се отоплявам на ток и грея вода на ток, даже котлоните са ми газови. Изолацията ми е по-малка, но това няма отношение към тока.
Ако четеш отгоре, отгоре това което пиша, явно връщат ток. Но ако погленеш системата ми като цяло и се поровиш назад в темите, в които съм писал, може и да разбереш как се получава. Ако имаш път към София заповядай да ти покажа нагледно, защото колкото повече хора проумеят че има начин да се живее по леко в къща, толкова по-добре. Къщата ми в планината е с по-ниски разходи от апртамента ми (100м2) ново строителство в града с ТЕЦ. Както виждаш съм написал сметките ми за ток по месеци. Моите уреди всички са на ток. На газ имам едно барбекю, но то няма отношение по темата.
И докато пиша тук днес 24.01 в подовото ми 5 часа циркулира вода между 28 и 30 градуса подгрята от 4-те ми панела, а през южната ми фасада влиза слънце и остава вътре заради двойния стъклопакет от К бяло К и прави стаите на 30 градуса вътрешна температура. Ето така термопомпата ми връща ток.
Последна промяна от venstano на пет яну 24, 2020 4:00 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Това е вярно само при строителство или реконструкция. Щото аз сега да взема да купувам ТП и конвектори, за да спестя едни 100-200 лева месечно в период от 20 години...е, няма как да стане.
Интересното е, че и моите сметки за ток са 60-100 лева средно месечно. Очевидно е и че ти като че ли не живееш постоянно в къщата си, или пък сте само двама, за да имаш 50 лева сметка за ноември...
Айде и аз да се похваля от слънчо, почти като при теб, с редакция - през южната ми фасада влиза слънце и остава вътре и прави стаите на 24 градуса вътрешна температура.
venstano - специалист
пет яну 24, 2020 3:56 pmkalin72 написа:
Това е вярно само при строителство или реконструкция. Щото аз сега да взема да купувам ТП и конвектори, за да спестя едни 100-200 лева месечно в период от 20 години...е, няма как да стане.
Интересното е, че и моите сметки за ток са 60-100 лева средно месечно. Очевидно е и че ти като че ли не живееш постоянно в къщата си, или пък сте само двама, за да имаш 50 лева сметка за ноември...
Четричленно семейство сме. Основно живеем в къщата, но понякога се налага да оставаме и в града, което е рядко. В къщата винаги се поддържа висока температура. Минимума е когато сме били някъде на ски за седмица да падне на 20 градуса с изключена ТП.
kalin72 - майстор
Хубаво, но е прекалено хубаво, за да е вярно. Или наистина ТП ти работи съвсем малко, защото имаш много добра изолация, или и аз незнам какво.
Висманите са му преоразмерени за 300л. бойлер, останалото отива в отопление.
Ток- най много ток харчи бойлер, а той няма такъв, на ток.
Имам 3 хладилника, пере се като за семейство с пеленаче, средно живеем 1.5 души в къщата, тока е 50-59 лв. Отоплението и топлата вода са ми от пелети, както и неговите от ТП. Понеже се говореше за ток, та затова съпоставям нещата и си излиза сметката.
За да са му ниски сметките за ток, основна дума си казва инвестицията, както казва Шопа. Солидна топлоизолация, качествена дограма със стъклопакети, качествена ТП.
Пожелавам си такава нова къща!
kalin72 - майстор
Е кво ся, умирам си от яд, че не сложих подово и ТП едно време :) Да, ама пък ще си купя Амарок с тия пари :-D
morfei1 - специалист
пет яну 24, 2020 4:24 pmkalin72 написа:
Хубаво, но е прекалено хубаво, за да е вярно. Или наистина ТП ти работи съвсем малко, защото имаш много добра изолация, или и аз незнам какво.
То в случая крайния ефект не идва само от ТП, а съвкупността от всичко и най вече...
буфер 500л, бойлер БГВ 300л, 4 броя слънчеви колектори Vitossol 200
Ако тези неща ги нямаше, и сметката нямаше да е само 200 кинта. Помислено е както трябва, направено е както трябва, инвестирано е както трябва и ефекта е какъвто трябва.
Последна промяна от morfei1 на пет яну 24, 2020 5:13 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Така де, то ТП единственото й хубаво май се оказва, че е чиста - не се мърсиш и няма нужда от склад за горивото.
Останалото наистина идва от изолацията.
morfei1 - специалист
пет яну 24, 2020 5:12 pmkalin72 написа:
Така де, то ТП единственото й хубаво май се оказва, че е чиста - не се мърсиш и няма нужда от склад за горивото.
Останалото наистина идва от изолацията.
Според мен идва най-вече от Висманите в съчетание с буфера, ама това си е мое мнение, не че другите неща са без значение.... :roll: Да, не са малка инвестиция, но в момента топли без да плаща до голяма степен. ТП само помага при липса на слънце и нощно време, ако има нужда.

Освен да кажа браво, евала! нямам какво друго да кажа.
kalin72 - майстор
Хубаво де, горелката не е работила от 8 сутринта, в 17 часа принудително я пуснах, че на жената й е студено - 24 градуса на долния етаж, 23 градуса на горния. И всичко това заради слънцето, без инвестиция, без нищо, само с дограма и що-годе добра изолация. И това е всеки слънчев ден през отоплителния сезон.
Но да, прав си, инвестицията трябва да се прави с мисъл за бъдещето, при мен освен да сложа конвектори вместо радиатори, и да направя външната изолация, друго не може да се направи.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Дискусия за ТП Въздух-Вода - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: