• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
venstano - специалист
съб яну 25, 2020 9:10 ampechkata написа:
Да комбинация от слънчеви панели и термо помпа си окей - ама да бичи цял ден термо помпата не ми я хвали...
Шефа има такава и харчи 300 лв. на месец за отопление и къпане е да турил каменна вата 15 см. навсякъде...
Та мисълта ми е 300 лв. за 6 месеца е 1800 лв. ама е дал 20 000 лв. за ТП и башка за изолация...
Да ти кажа Печка живял съм в къща без никаква изолация и мъкнехме с баща ми дърва и въглища като изоглавени, въпреки че къщата ни се огряваше по цял ден от слънцето и сме могли да си помагаме доста с това. По отношение на твоя шеф не мога да дам мнение защото не знам подробности, но за себе си съм се убедил, че Нискоенергийното и пасивно строителство съчетано с Термопомпа и колектори, а по нататък и фотоволтаици с които да се захранва ТП е най- доброто към момента. Жив и здрав и мисли за изолация и колектори, ако нямаш възможност за ТП към момента.
шоп - майстор
съб яну 25, 2020 3:03 pmvenstano написа:
убедил, че Нискоенергийното и пасивно строителство съчетано с Термопомпа и колектори, а по нататък и фотоволтаици с които да се захранва ТП е най- доброто към момента.
+ 1 към мнението

Инвестирал съм в ТП, изолация, солари за БГВ и за подпомагане на отоплението, рекуператор на въздуха и 3 бр рекуператори за каналните води. Енергията ще става все по-скъпа и всяка инвестиция особено с наличен кеш е уместна.


П.П. дори и евтините въздухари от бирени кутийки тия дни направо пръскат термометрите, нищо, че сутрин в Сф е -10гр

П.П.П. относно моите разходи за ТП няма да ги пиша, че е вода/вода.
sean-john - специалист
съб яну 25, 2020 4:19 pmшоп написа:
съб яну 25, 2020 3:03 pmvenstano написа:
убедил, че Нискоенергийното и пасивно строителство съчетано с Термопомпа и колектори, а по нататък и фотоволтаици с които да се захранва ТП е най- доброто към момента.
+ 1 към мнението

Инвестирал съм в ТП, изолация, солари за БГВ и за подпомагане на отоплението, рекуператор на въздуха и 3 бр рекуператори за каналните води. Енергията ще става все по-скъпа и всяка инвестиция особено с наличен кеш е уместна.


П.П. дори и евтините въздухари от бирени кутийки тия дни направо пръскат термометрите, нищо, че сутрин в Сф е -10гр

П.П.П. относно моите разходи за ТП няма да ги пиша, че е вода/вода.
А колега пиши ги, тя и без това темата не е това което трябваше да бъде... по добре ще е още някой пример да има,от колкото постове който нямат нищо общо с темата.
pechkata - специалист
съб яну 25, 2020 3:03 pmvenstano написа:
Да ти кажа Печка живял съм в къща без никаква изолация и мъкнехме с баща ми дърва и въглища като изоглавени, въпреки че къщата ни се огряваше по цял ден от слънцето и сме могли да си помагаме доста с това. По отношение на твоя шеф не мога да дам мнение защото не знам подробности, но за себе си съм се убедил, че Нискоенергийното и пасивно строителство съчетано с Термопомпа и колектори, а по нататък и фотоволтаици с които да се захранва ТП е най- доброто към момента. Жив и здрав и мисли за изолация и колектори, ако нямаш възможност за ТП към момента.
На шефа е северно изложение заради магазина той е на юг - не че може да си тури колектори...
Мислил съм го това с колекторите ама първо трябва да направя изолация на къщата...
Между другото колко струва един слънчев колектор и колко му дават да захранва...?
Жив и здрав и тебе...
Virtex - майстор
Обсъждайте тук реализиациите и ако може не спамете темата с резултати :)

Ако има по-адекватна тема може да се преместят там мненията.

Благодарности на Трифон за подсказката :wink:
venstano - специалист
пет яну 24, 2020 5:10 pmmorfei1 написа:
пет яну 24, 2020 4:24 pmkalin72 написа:
Хубаво, но е прекалено хубаво, за да е вярно. Или наистина ТП ти работи съвсем малко, защото имаш много добра изолация, или и аз незнам какво.
То в случая крайния ефект не идва само от ТП, а съвкупността от всичко и най вече...
буфер 500л, бойлер БГВ 300л, 4 броя слънчеви колектори Vitossol 200
Ако тези неща ги нямаше, и сметката нямаше да е само 200 кинта. Помислено е както трябва, направено е както трябва, инвестирано е както трябва и ефекта е какъвто трябва.
Прав си. Къщата я проектирахме да бъде като един голям акомулатор за слънце и топлина
bobivg - специалист
venstano, имаше ли оферта за ТП вода-вода или земно-водна?
За този климат ми се вижда по-логичния избор и предполагам си обмислял такива варианти.
venstano - специалист
съб яну 25, 2020 7:54 pmbobivg написа:
venstano, имаше ли оферта за ТП вода-вода или земно-водна?
За този климат ми се вижда по-логичния избор и предполагам си обмислял такива варианти.
Да на един етап имаше обмисляне и на такива варианти, но в крайна сметка след четене и обсъждане, стигнах до вода/въздух, особено и след като разбрах, че мой съсед има Zubadan на съседна улица.
sean-john - специалист
Искам да попитам колегите който имат ТП от повечко години дали сте слагали допълнителен филтър за водата,чудя се дали ТО ще се задръсти след определено време.Не съм го виждал вътре,но си мисля ,че от панелните радиатори се отделят много боклуци и в един момент може да се задръстят вътре ламелите (или каквото има вътре ТО).
шоп - майстор
Аз съм монтирал два от тези на 1 1/2 и по манометрите се ориентирам, кога да прочистя чашката

Прикачен файл

125249844480353.jpg
125249844480353.jpg (8.05 KиБ) Видяна 2383 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Дискусия за ТП Въздух-Вода - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: