Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Ще продължавам да пиша в тази тема да я направя на нещо като упътване за всички евентуално заинтересувани и да ми служи на мен като дневник на проекта :)

Днес беше голямо тичане по институции :axe: Първо дойдох в НАГ на третия етаж, където ме пратиха от общината. Там обаче казаха, че архитектът е в отпуск, а и за преместваемите обекти са отговорни в отдел "Благоустройствени дейности" на партерен етаж - добре, слязох при тях. Там се сблъснах с вече добре позната ситуация "не знаем, така че ще измисляме по пътя". Първо искаха да ме пратят към община Панчарево, ама им казах че са закъсняли и от общината бяха първи да прехвърлят топката [-X В общи линии, девойката каза, че трябва да отида при архитект, който да ми направи проект и т.н., обаче ограниченията са същите като за стопански постройки по Закона за земеделските земи. На аргумента, че преместваем обект не е сграда, няма фундамент и т.н. отговорът беше "няма значение". Това ми прозвуча странно (понеже за сега не твърдя със 100%, че не е вярно, ама поне не е логично), и реших да уточня в Министерство на земеделието.

Отидох там, обясних, какво искам да направя, и служителката най-накрая ме препрати към Областната дирекция Земеделие и гори на бул. Витоша 148, като ми посочи, че обектът, който искам да изградя, попада в категория, предвидена по чл. 59 от Правилника за прилагане на Закона за опазване на земеделските земи:

(2) За разполагане на преместваеми обекти, които не са трайно свързани с терена, както и за други нужди без застрояване се
допуска ползване на земя от физически и юридически лица за не повече от 10 години.
...
В случаите по чл. 59а временното ползване на
земеделската земя се разрешава с решение на комисията по чл. 17, ал. 1, т. 1 ЗОЗЗ.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) За всеки обект се комплектува преписка,
която съдържа:
1. предложение от собственика на земята или от инвеститора;
2. копие от документа за собственост или изрично писмено съгласие от собственика
на поземления имот;
3. скица на имота (имотите) в два екземпляра в М 1:500 до 1:5000 с нанесените
граници на предложените площадки, заверена от общинската служба по земеделие,
съответно от Агенцията по кадастъра;
4. становище от съответната регионална инспекция по околна среда и води;
5. (изм. - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) проект на подробен устройствен план или
ситуационна скица за разполагане на временния обект.
(4) (Нова - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) При удължаване на срока до 10 години се
представят актуализирани документи по ал. 3, т. 1 - 4.


В дирекцията обаче не ме изслушаха, само дадоха бланка и казаха да идвам с подготвени документи и да ги подавам по общ ред. Към момента това звучи правдоподобно и се надявам да не изскочи нещо ново, докато подготвям документите. Имам подозрения, че в лошия случай може да се наложи все пак да минавам процедурата по узаконяване на самия обект като преместваем в НАГ, но се надявам на обратното. Ще пиша тук за напредването в процеса :)
шоп - майстор
Колко е сложно всичко!
Аз не бих имал нерви да се разправям с бюрокрация, а бих направим 20-30м2 постройка.
В Бг има десектки хиляди подобни маломерни бараки, навеси, вили, дори и къщи.

Лошото при Вас, доколкото разбирам, че искате да живеете в постройката целогодишно.
Ако някой Ви натопи пред бюрократите може да се стигне до събаряне. За една барака в която са вложени 1000-2000лв може да се преживее събарянето, но за постоянно живеене вложените средства ще са в пъти повече.
чет фев 06, 2020 8:13 pmшоп написа:
Колко е сложно всичко!
Аз не бих имал нерви да се разправям с бюрокрация, а бих направим 20-30м2 постройка.
В Бг има десектки хиляди подобни маломерни бараки, навеси, вили, дори и къщи.

Лошото при Вас, доколкото разбирам, че искате да живеете в постройката целогодишно.
Ако някой Ви натопи пред бюрократите може да се стигне до събаряне. За една барака в която са вложени 1000-2000лв може да се преживее събарянето, но за постоянно живеене вложените средства ще са в пъти повече.
Честно, дори си го мислех вече да кажа едно "майната му" на узаконяването и да си строя, ама реших, че има ли възможности за спазване на закона - искам да ги проверя максимално. Аз съм готов и да платя зверските такси за промяна на статута, но всичките тези ограничения не ми го позволяват - не иска държавата моите пари 8-[

За събарянето - всъщност при мен това не е чак толкова огромен проблем, точно заради модулната конструкция - при нужда тя се разглобява за няколко дни и се мести на ново място, а и не планирам да живея в тази къща повече от 5-6 години, докато събирам пари и сили за по-голям парцел и по-голяма къща. Обаче тази все пак бих искал да запазя евентуално да я давам под наем впоследствие, или просто да си имам вила на 10 минути от околомръсното - локацията си е направо уникална, ето това е гледката от парцела

Изображение
gnt69 - майстор
чет фев 06, 2020 9:00 pmwheatman написа:
Комшията не продава ли, вземи и неговото и ще влезеш в изискванията на закона за УПИ. :partyman:
чет фев 06, 2020 9:05 pmgnt69 написа:
чет фев 06, 2020 9:00 pmwheatman написа:
Комшията не продава ли, вземи и неговото и ще влезеш в изискванията на закона за УПИ. :partyman:
И това го мислех вече! Обаче единия комшия е с 1.2 дка, другия е с 3.2 дка площ. По закон земеделските имоти не могат да се делят на парцели, по-малки от 1 декар, съответно в теория мога да закупя 1 декар само от втория, или целия имот на първия. Ама на практика това означава да инвестирам допълнителни поне 30-40 бона (ако не повече - зависи от апетита на комшията) при положение, че моите 200 квадрата са ми напълно достатъчни :?
Kokar - специалист
Такива въпроси не трябва да се толерират...

Има закон, както по темата, така и за минимална застроена площ.
Кочина е тук вече...

И Андрешко е винаги наоколо...
gnt69 - майстор
чет фев 06, 2020 9:16 pmwheatman написа:
чет фев 06, 2020 9:05 pmgnt69 написа:
чет фев 06, 2020 9:00 pmwheatman написа:
Комшията не продава ли, вземи и неговото и ще влезеш в изискванията на закона за УПИ. :partyman:
И това го мислех вече! Обаче единия комшия е с 1.2 дка, другия е с 3.2 дка площ. По закон земеделските имоти не могат да се делят на парцели, по-малки от 1 декар, съответно в теория мога да закупя 1 декар само от втория, или целия имот на първия. Ама на практика това означава да инвестирам допълнителни поне 30-40 бона (ако не повече - зависи от апетита на комшията) при положение, че моите 200 квадрата са ми напълно достатъчни :?
Могат да се делят и на по малко стига да не стават самостоятелни имоти. Например комшията с 3.2 ти продаде 300 квадрата които се приобщават към твойте 200 и ти имаш вече 500 и можеш да си смениш предназначението.
чет фев 06, 2020 10:37 pmgnt69 написа:
Могат да се делят и на по малко стига да не стават самостоятелни имоти. Например комшията с 3.2 ти продаде 300 квадрата които се приобщават към твойте 200 и ти имаш вече 500 и можеш да си смениш предназначението.
Това е интересно, не го знаех, благодаря. Ще го имам предвид като опция, ако тази идея се провали, стига да ги намеря съседите, че имотите са гора на наследници на еди-кого си :partyman:
Kokar написа:
Такива въпроси не трябва да се толерират...
Не са ли за това форумите? Ако мислите, че не съм използвал търсачката преди да отворя темата, повярвайте ми - грешите, а и имам доста специфични детайли в конкретния случай. Или ще тръгнем като в ония виц за "американски форум - питаш и ти отговарят, еврейски - питаш и те питат, български - питаш и ти обясняват колко си прост и какво са правили на майка ти" ?
nikolov333 - майстор
В този форум, тоя виц не го обичат, но и с основание де.. Разбира се това не значи, че съм на страната на когото и да било..аз съм си на собствена позиция и тя е.. да възложите проучването на човек работил в съответната институция от която зависи проблема, който ще решавате.. :-D
чет фев 06, 2020 11:26 pmnikolov333 написа:
В този форум, тоя виц не го обичат, но и с основание де.. Разбира се това не значи, че съм на страната на когото и да било..аз съм си на собствена позиция и тя е.. да възложите проучването на човек работил в съответната институция от която зависи проблема, който ще решавате.. :-D
Това е най-доброто решение , ама първо трябва да разбера, коя е тази институция, при положение че те всичките прехвърлят топката :lol: Няма ядове, вече имам доста подобен опит, когато с хиляда питания и километри ходене най-накрая имаш обща картина и търсеното решение, аз така в България се преместих преди 6 години - нямаше никаква информация и се рових в нета и оффлайн като диво прасе :?: Утре ще се обадя на Дирекцията за разяснения и ще мина и през Tophouse и те да ми споделят поне тяхните къщи как се узаконяват :yawinkle:

Тема "Преместваем обект в земеделска земя и изисквания" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: