• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
thegmin - специалист
Здравейте,
Ето поредния мераклия да си направи сам термопомпа. Закупих Mitsubishi heavy fdc 140 vn/c канален инверторен климатик втора ръка. Взех си нов 18кв топлообменник от фригокомерс. Помпа 32/6 втора ръка. Буфер 200 л с голяма серпентина - втора ръка и метално табло в което да монтирам всичко- пак втора ръка. :-D Въобще ако това чудо от ОлХ заработи ще дигна банкет. :-D
Системата ми е с конвектори, една лира и бойлер със серпентина. Имам котел на пелети с вградена помпа в момента, който мисля да вържа към серпентината на буфера. Да се ползва ако е нужно да подпомогне ТП. ТП да я вържа последователно на буфера.
Няколко въпроса:
1. Нужни ли са маслени трапове за 3 м денивелация и към 12м тръбен път на климатика?
2. В каква посока се монтира топлообменника?
3. В каква посока помпата за вода? Мисля да дърпа от топлообменник насочено първо към радиатори и серпентина бойлер, след това буфер отгоре, оттам излиза и отива вход ТО.
4. Какво съпротивление да пробвам първо на датчик въздух? 5ком?
Сигурен съм че ще излезнат и други въпроси. :?
Мерси предварително :prayer:
Последна промяна от thegmin на пет фев 07, 2020 11:00 pm, променено общо 1 път.
a_stoev - майстор
Маслен трап не трябва.
Топлообменика е с газова тръба от горе, течна от долу, ако приоритет е отоплението вход вода от долу, ако ще има и охлаждане вход вода от горе.
Помпата да дърпа от буфер към топлообменник.
Датчика за въздух го виж какъв тип е - колко кОм е на 25*Ц и виж тоя тип колко ти е при 45*С таблици в нета, мноог или просто го измери с чаша топла вода. Разликата ти е нужното съпротивление.
Промий буфера добре от ражда и утайка.
thegmin - специалист
Благодаря. В другата тема чета за филтри. Аз купих такъв за едри частици, достатъчен ли е? Системата е с 50 л гликол които ще пресипя е буфера. Той е емайлиран, тъй че не би трябвало да има ръжда. Все пак ще го промия хубаво.
Ще се ползва и за охлаждане.
Като цяло машината е преоразмерена.
В момента с котела съм с 6кв на -5 С външна и вода 45 градуса.
speka_rs - майстор
Само да попитам колко квадратни метра смяташ да топли и каква изолация имаш ?
Че нещо тая машина много голяма ми се види, а със помощ от пелетен котел направо безсмислено голяма.
И можеш ли да напишеш точния модел на топлообемника който си си купил.
thegmin - специалист
пет фев 07, 2020 10:27 amspeka_rs написа:
Само да попитам колко квадратни метра смяташ да топли и каква изолация имаш ?
Че нещо тая машина много голяма ми се види, а със помощ от пелетен котел направо безсмислено голяма.
И можеш ли да напишеш точния модел на топлообемника който си си купил.
80м2 чиста вътрешна с 3м таван. Изолация засега само 2см корк отвътре. Стара къща на почти 100год с тухли единички и почти без останала мазилка навън. Дограмата е лоша, най-евтин алуминиев профил с изпуснал стъклопакет. Среден етаж с излобение юг, изток, север.
SR-B3-52A-40-4 е топлообменника.
пет фев 07, 2020 7:12 pmthegmin написа:

80м2 чиста вътрешна с 3м таван. Изолация засега само 2см корк отвътре. Стара къща на почти 100год с тухли единички и почти без останала мазилка навън. Дограмата е лоша, най-евтин алуминиев профил с изпуснал стъклопакет. Среден етаж с излобение юг, изток, север.
SR-B3-52A-40-4 е топлообменника.
Аз бих започнал да харча пари по фасадата, във вид на топлоизолация и нова дограма. Демек, първо бих си ремонтирал к....етажа.
Лицето ти е изток.
a_stoev - майстор
ИЗОЛАЦИЯ!!!!!
Ако е на 1-ви етаж, може да си я изолираш сам от земята със скеле от варели и палети и за 2-3 месеца ще се избие от тока. Какъв ти е тава и подпокривното пространство?
В текущия вариант с тези загуби, може и да не ти стигне помпата при хубава зима.
пет фев 07, 2020 8:13 pma_stoev написа:

Ако е на 1-ви етаж, ...
...
В текущия вариант с тези загуби, може и да не ти стигне помпата при хубава зима.
Среден, вероятно втори, щото преди 100 години пет етажните сгради са били рядкост.
При една нормална зима, "преоразмерената" ТП, на моменти ще издиша, което не е фатално. После ще е преоразмерена.
Затуй, първо са харчи за дрехи (балтонче).
thegmin - специалист
пет фев 07, 2020 9:47 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет фев 07, 2020 8:13 pma_stoev написа:

Ако е на 1-ви етаж, ...
...
В текущия вариант с тези загуби, може и да не ти стигне помпата при хубава зима.
Среден, вероятно втори, щото преди 100 години пет етажните сгради са били рядкост.
При една нормална зима, "преоразмерената" ТП, на моменти ще издиша, което не е фатално. После ще е преоразмерена.
Затуй, първо са харчи за дрехи (балтонче).
На втори етаж от три жилищни. Отгоре има още един и тавански, отдолу пак етаж и мазе. Сградата е бетонна, даже има колони. Трябва си скеле към 8м. Защото мазето си е сутерен. Вече взех помпата и я правя. Чакам да ми запоят обменника, защото не успях сам. Разтопих едно медно коляно и се отказах. :-D Изолацията ще почака, чакам съседа отгоре. Проблем са прозорците, а не ми се разбива в апартамента . Тъй че нека харчи сега. На минимум сигурно е към 1кв. консумация.
Последна промяна от thegmin на пет фев 07, 2020 10:52 pm, променено общо 1 път.
Супер, дано е така!
До края на пролетта ще я направиш, а лятото може да отмяташ една по една стаите с гипскартон и вата. Това значително ще облекчи сметките.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Термопомпа въздух-вода Мицубиши Хеви 16кв" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: