• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 27
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stedima - напреднал
интересна тема,но ми се искаше по последователни проби за да се разбере точно от къде е било всичко та да се възнагради общия труд на всички,но....

по повод трифазните ДТЗ ,ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,затова е опасна за монофазни консуматори,затова е трябвало да си я оставиш за трифазния консуматор,а за монофазните -монофазни ДТЗ,както каза колега по рано

в крайна сметка е решен проблема,това е най важното за колегата в Германия,и да внимава много с работните и защитни нули :partyman:
Tarkalan - специалист
вт фев 11, 2020 8:08 amkozl написа:
пон фев 10, 2020 7:15 pmTarkalan написа:
Здравейте,
махнах всички (5бр) стари фасунги и един стар девятор в мазето, който бях решил да оставя по принцип защото ми харесва с ретро визията си.
Видим дефект открих в ключа(вижда се на снимката),
Въпросът, който ми възникна е - има ли значение къде точно е свързано заземяването при разделянето на PEN - на шина N, на шина PE или на моста?( Вижте снимките - преди и сега).
Както тук, вчера някой отбеляза, явно работната нула и защитния не функционираха правилно.
Аз не открих снимка на дефектен ключ :roll:
Значението според мен е влошена проводимост на връзката. Т.е. ако има влошена проводимост, то тогава връзката ше влияе на защитата. Така обаче разследването не установи как така си имал 45V потенциал м-у син и зелен клеморед горе дясно на таблото. Аз предполагам, че потенциала е бил м-у откачения ЖЗ за кръг мазе и син клеморед, защото ако има потенциал м-у синя и зелена клема при закачени проводници, то според мен означава влошена връзка по веригата синя клема - изход нула ДТЗ - вход нула ДТЗ - нулева шина - мост към нулева и защитна шина - защитна шина - зелен клеморед
Tarkalan-е може ли коментари по тези снимки:


Изображение


Изображение


Защо при 150 mA протичащ ток през ЖЗ проводник ДТЗ не изключва :? Този ток има ли го ако свалиш шалтера на фазите?
Ако изчезва при свален шалтер аз бих оставил уреда да измерва тока през ЖЗ и да откачам един по един ЖЗ от зелен клеморед, и дя следя утечката.
Ако тока го има при свален шалтер бих откачил шината за изравняване на потенциалите, за да проверя дали утечката ще изчезне или намалее.
пон фев 10, 2020 9:33 pmTarkalan написа:
пон фев 10, 2020 9:25 pmzz_stefanov написа:
Използването на трифазна ДТЗ за монофазни консуматори е пълна дивотия. Имам на две места така наредени трифазни защити с по 12 монофазни предпазителя след всяка че и разнородни (контакти, осветление). Проекта е калпав. Като сработи защитата ставаш луд докато разбереш къде е проблема.
Според мен не "ставаш луд".
Изключваш АП-тата и ги включваш един по един. Ясно и бързо разбираш къде е проблемът.
Ми нема да е точно така, щото ако има късо м-у нула и защитен ДТЗ ще пада при консумация по фазата захранваща кръговете през АП-тата. Като изключиш кръга с консуматора и ДТЗ няма да пада, а късото в друг кръг :? Това обаче ми се случи на монофазно ДТЗ. За трифазните ДТЗ-та аз не съм дорасъл :-D При теб има консуматор трифазен през АП С16. Трифазната защита бих оставил за него и бих добавил още 3 ДТЗ-та за другите кръгове към трите фази. Е връзките ще се усложнят, но поне за мен ще е по-ясно какво се случва с монофазните ДТЗ-та.
... "Аз предполагам, че потенциала е бил м-у откачения ЖЗ за кръг мазе и син клеморед..."
Да точно така го измерих.

Дефектът в ключа беше, че червения проводник, който виждаш с повредена изолация на снимката, беше попаднал върху контактните пластини на девятора още при сглобяването кой знае кога. Но както казах по-рано, този девятор едва ли е от значение.
Тези 149ma които уредът показва на ЖЗ проводник са при всички вдигнати АП и изчезват до нула когато сваля АП-то на осветлението на мазето (реално свети 1 крушка)
Tarkalan - специалист
вт фев 11, 2020 9:33 amstedima написа:
интересна тема,но ми се искаше по последователни проби за да се разбере точно от къде е било всичко та да се възнагради общия труд на всички,но....

по повод трифазните ДТЗ ,ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,затова е опасна за монофазни консуматори,затова е трябвало да си я оставиш за трифазния консуматор,а за монофазните -монофазни ДТЗ,както каза колега по рано

в крайна сметка е решен проблема,това е най важното за колегата в Германия,и да внимава много с работните и защитни нули :partyman:
Благодаря за мнението.
Разхвърляна стана темата наистина. Аз в крайна сметка бих заключил, че е било в резултат на лоша връзка. Реално друг проблем не открих, освен 5бр стари нагорели фасунги в мазето.
Да така е наистина за 3ф.ДТЗ, но тук си е практика да се ползват точно по този начин.
То принципно е най-удобно с FI LS, но се мисли и за цената.
fbr - майстор
вт фев 11, 2020 9:33 amstedima написа:
ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,
На трите фази, не на двете. Ако построиш векторна диаграма ще разбереш що така.
iliya_i - майстор
вт фев 11, 2020 9:33 amstedima написа:
ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,
А в следващият момент пак ли са равни?
Изображение
stedima - напреднал
вт фев 11, 2020 1:18 pmfbr написа:
вт фев 11, 2020 9:33 amstedima написа:
ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,
На трите фази, не на двете. Ако построиш векторна диаграма ще разбереш що така.
нито на трите нито на двете няма да изключи,както сам казваш построи си векторната диаграма да видиш защо
iliya_i - майстор
вт фев 11, 2020 1:32 pmstedima написа:
вт фев 11, 2020 1:18 pmfbr написа:
вт фев 11, 2020 9:33 amstedima написа:
ако на две от фазите се появят равни утечки в един и същ момент,то тя няма да изключи,
На трите фази, не на двете. Ако построиш векторна диаграма ще разбереш що така.
нито на трите нито на двете няма да изключи,както сам казваш построи си векторната диаграма да видиш защо
Моля посочи на градфиката кой е този момент и как се запазва същата стойност 0.5 милисекунди по-късно.
stedima - напреднал
как работи тогава 3фДТЗ на електромотор,след като няма нула,нима изключва

тока на утечка на 3фДТЗ се определя от следната формула
Прикачен файл:
IMG_20200211_135845.jpg
stedima - напреднал
казвам в реални проби,които съм правил лично с 3фДТЗ какво се случва,по диаграмите сте вие аз немога да го обясня
кажете сега защо не изключва вие
малка загадка- съответно утечки от 35mA-фазаА ще изключи ли ДТЗ
20mA-фазаB
21mA-фазаC
fbr - майстор
Сам ще си дадеш отговор на въпроса. Правиш една векторна диаграма на трифазна система. После с триъгълника пренасяш със съответния мащаб трите фази една след друга. Накрая ще получиш резултантната утечка със съответната стойност и фаза. Ако тази стойност надвишава 30 милиампера, ще задейства, ако не, няма. С просто око, задачата която си дал се вижда, че утечката няма да превиши 30 милиампера. И това е вярно само при чисто активни утечки.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 27

Тема "ДТЗ не изключва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: