Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sezo79 - напреднал
Здравейте. Първо се извинявам, ако въпросите ми са дразнещо тъпи, но съм лъик в областа.
Започнахме цялосте ремонт на къща и имаме намерение да се отопляваме на газ с водно подово отопление.
Първият етаж е повдигнат от земята на около 1м с насип, площа е около 80кв.м, изолация външна, дограма с троен стъклопакет. Цялата ще е на подово.
Опитах се да намеря калкулатори за да изчисля необходимата топлинна мощност, но никъде не намирам колко вата отдава на кв. м или линеен метър, самият маркуч (примерно на Рехао).
Полученият резултат от калкулаторите е около 7kW. Но това за час ли е? Или само до достигане на на желаната температура (примерно от 10 до 23 градуса) и после намалява.
При цена на газта от 0,09лв/kW, за денонощие излиза около 15лв. разход без топла вода и готвене. Да разбирам ли, че с този метод на отопление, разходите ми на месец ще са около 500лв.
Ще съм багодарен на разяснения по въпросите, от по вещи в областа.
radius - майстор
Като за начало кажи с 3см изолация ли си или с 30? Дограмата и тя е от значение дали е 10 или 30 квадрата.
Jacomo - специалист
ср фев 12, 2020 11:41 amsezo79 написа:
Здравейте. Първо се извинявам, ако въпросите ми са дразнещо тъпи, но съм лъик в областа.
Започнахме цялосте ремонт на къща и имаме намерение да се отопляваме на газ с водно подово отопление.
Първият етаж е повдигнат от земята на около 1м с насип, площа е около 80кв.м, изолация външна, дограма с троен стъклопакет. Цялата ще е на подово.
Опитах се да намеря калкулатори за да изчисля необходимата топлинна мощност, но никъде не намирам колко вата отдава на кв. м или линеен метър, самият маркуч (примерно на Рехао).
Полученият резултат от калкулаторите е около 7kW. Но това за час ли е? Или само до достигане на на желаната температура (примерно от 10 до 23 градуса) и после намалява.
При цена на газта от 0,09лв/kW, за денонощие излиза около 15лв. разход без топла вода и готвене. Да разбирам ли, че с този метод на отопление, разходите ми на месец ще са около 500лв.
Ще съм багодарен на разяснения по въпросите, от по вещи в областа.
Калкулаторите смятат топлинните загуби на къщата. Това няма нищо общо с метода на отопление. Това е енергията в kW, необходима да поддържаш зададената в калкулатора вътрешна температура, спрямо зададената външна, при дадените условия (изолации, дограми и т.н.). Самото затопляне изисква допълнителна мощност. Т.е. да поддържаш условията които си задал в калкулатора, трябва отоплителната система да отдава 7kW. Потребената мощност по принцип се изчислява в kW/h, т.е. за да поддържаш условията за 1 ч., системата ще изразходи 7kW/h. Това сега можеш да го сметнеш колко струва спрямо ток/газ/дърва/въглища/пелети, като ползваш сравнителни таблици в интернет, примерно:
Изображение
http://karapetrov.com/blog/%D0%BD%D0%B0 ... 8%D0%B5-2/

Имай предвид, че много рядко външната температура е постоянно толкова ниско, колкото я задаваш в калкулатора. За да добиеш реална представа - едно зимно денонощие направи 24 отчета - по 1 отчет на всеки час на външната температура и я въвеждай в калкулатора. Накрая всяка стойност умножи с цената на kW/h, сумирай и ще получиш цената за отопление за едно денонощие за конкретния ден.

7kW звучат достоверно за твоята къща. Би ли споделил кой калкулатор ползваш?

Моята препоръка е маркучът да е подреден максимално гъсто и мощността на подоводо да се регулира с температурата на топлоносителя. Така ще избегнеш зебра ефекта и ще имаш запас от мощност, която може да се ползва за бързо затопляне, ако източникът може да я отдаде.
speka_rs - майстор
Това което съм чел е , че може да се смята на 15 - 20 вата/линеен метър тръба. Така че за твоите 80 м2 метра ти трябват най- малко 400 метра тръба. Ако може да станат 600 метра и да се разпредели равномерно по стайте би трявало да е много добре.
А за разхода това от 7 кВт, ще е само ако вънка държи много време -15 или -20. Така че може да се очакваш такава сметка само и единствено когато е много много студено и то цял месец.

п.с. Може да прочетеш и тази тема и много неща ще ти се изяснят viewtopic.php?t=13313
sezo79 - напреднал
Благодаря за отговорите.
Сега вече си обяснявам доста неща и мога да си направя сметката.
Между другото размерите на помещенията са :
хол : 25кв.м
2бр. спални : 2 х 16кв.м
кухненски бокс : 6кв.м
баня и тоалетна : 5кв.м
коридор, стълби, антре 10кв.м
Изолацията е пак сайдинг с 5см. каменна вата
Прозорците са троен стъклопакет 4 сезона
Тавана е изолиран с вата и гипскартон.
Възнамерявам да купя разпределител с 8 кръга.

Последно искам да попитам, колко може да бъде дължината на един кръг и дали ще ми трабват няколко помпи?
radius - майстор
1 помпа 15-60, кръгове по 70м макс, изолацията ти е доста малка обаче, не съм убеден, че подовото ще е достатъчно!
sezo79 - напреднал
Ами ако напрява и вътрешните стени с гипскартон и вата, ще се получи ли?
Или по добре да пусна и газови конвектори в хола и спалните?
По принцип ще има и климатици, но те при -15; -20 умират, така че не ги броя.
Мога да пусна в хола 3 кръга по 80м. Няма ли да стигне?
speka_rs - майстор
Ами и аз си мисля че само със външната изолция ще ти трябва повечко тръба и може да се наложи и по голям разпределител от 8 кръгов.
За помпата ще трябва според мен 25/6, до колкото знам ако се ползва и стандартната помпа на котела ще трябва и хидравличен изравнител. Този котел ще топли ли БВГ и как ще я топли със отделен бойлер или нещо вградено в него ?
Излизат едни ей такива интересни въпросчета?

п.с. Ако се сложи и вътрешна изолация вече ще бъде съвсем друга бира.
sezo79 - напреднал
Харесва ми, когато ми помагате да реша въпросчетата. Благодаря.
Да, котлето е прдвидено да бъде 2 контурно, т.е. с вграден бойлер, олколо 24-28кW.
Не съм мислил над въпроса за отделно котле за топлата вода, не знам има ли вариянти.
Понеже ремонта сега започва, все още имам възможност да правя промени по проекта на отопление и изолация.
шоп - майстор
ср фев 12, 2020 3:20 pmsezo79 написа:

Да, котлето е прдвидено да бъде 2 контурно, т.е. с вграден бойлер, олколо 24-28кW.
Ти само 1 етаж от къща 80м2 ли ще грееш? Виж минималната мощност на котела каква е за да не цикли.

Тема "Въпроси за водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: