Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gandonov - специалист
7kWh топлинни загуби звучи реалистично, но е твърде усреднено.
Добре да направиш по-точен анализ за твоя случай при различни външни температури. Например нещо такава:
Прикачен файл:
Capture.PNG
Capture.PNG (27.36 KиБ) Видяна 2558 пъти

Имай предвид, че подовото отопление е много инертно - бавно загрява и бавно изстива.
Моята вила е с водно подово и се обитава през уикенда. Обикновено й трябва 5-10 часа да загрее от 12 до 22С.
Добре е да предвидиш и алтернативен бързозагряващ вариант. Например духалки, конвектори или нещо подобно.

Няколко съвета:
  • Изолация отвсякъде! На пода също, под тръбите.
  • Тръбите се редят през 15-25см. Навивки тип "охлюв" (така не се образува студена зона в далечния край на стаята)
  • Помисли за програматор (седмичен, със сензор за външна температура и т.н. ...)
  • Каква е минималната мощност за работа на котела? Може ли да работи на 1kWh например?
  • Алтернативно бързозагряващо отопление.

Предполагам, че си в район с централна газификация. Само в такъв район е възможно отопление на газ.
Предимството е, че газовият котел си върви с необходимата комплектовка (помпа, разширителен съд ...). Навярно няма да имаш допълнителни разходи за оборудване, освен колекторните кутии.
sezo79 - напреднал
На вторият етаж има само една стая с тераса и санитарен възел. Единият кръг ще е за там, но на първо време няма да се полва.
Не е проблем да си имам някакви ел. конвектори или духалки, но милех да не изключвам подовото целия сезон. Просто през деня докато ни няма да пада температурата на 18-19 градуса, а вечер да се вдига до нормална с програматор.
Котлето което гледах (VIESMAN vitodens 100W) не може да работи под 4kW. Това лошо ли е? Ако имате наблюдения над различни марки и модели, дайте някакви насоки.
gandonov - специалист
Разгледай какво предлагат Vaillant. Техните газови котли са доста популярни.
Моят котел също е Vaillant, но е електрически. 12kW и е достатъчен за 160 кв.м.

Относно минималната мощност - моят котел работи на 2kWh или се изключва, когато къщата е затоплена или температурите навън са високи, каквито бяха през този януари.
Не съм сигурен как точно работят газовите котли. Може пък минималната мощност да не е от значение при тях. :)
шоп - майстор
ср фев 12, 2020 11:57 amJacomo написа:


Моята препоръка е маркучът да е подреден максимално гъсто и мощността на подоводо да се регулира с температурата на топлоносителя. Така ще избегнеш зебра ефекта и ще имаш запас от мощност, която може да се ползва за бързо затопляне, ако източникът може да я отдаде.
+ 1 към мнението. При мен тръбата е ф17, разтоянието между тръбите е 10 см, кръговете са с дължина 50-55м
В стая 16 м2 слагам 2 кръга, като покрай външните стени стъпката е 5 см.

Топлото идва от термо помпа вода/вода.
регулирането на Т в стаите става само по температура на водата. 30-32 градуса вода при 0 външна и на всеки 5 градуса промяна на външната температура ТП намалява или увеличава тези 30-32 гр с 2 градуса.

Да добавя, че имота се използва 24/7 при 24-25 Т в стаите и имам и вентилаторни конвектори за прецеизен режим и за лятно охлаждане.

Да добавя: не забравяйте и стабилна изолация под подовото. 5 см фибран е минимума.
Георги767 - специалист
Моят котел също е Vaillant, но е електрически. 12kW и е достатъчен за 160 кв.м.


gandonov Здравеи,какви са ти сметките с ел.котела,мои приятел има интерес към такъв котел.
sezo79 - напреднал
Благодаря за насоките.
Виждам големи разлики в цените. Как мога да сравня качествата на двете марки (Viesman и Villant). Има ли някакви класации или лични наблюдения?
Между другото в Турция цените са 2 пъти по ниски от тук.
gandonov - специалист
ср фев 12, 2020 7:08 pmГеорги767 написа:
... какви са ти сметките с ел.котела, мои приятел има интерес към такъв котел.
Ами аз нямам "представителна статистика".
За първа зима съм с електрически котел. Зима на практика няма. Къщата се обитава само петък-събота-неделя. Имам и камина на дърва, която гори през част от времето. ... та по-скоро ще те подведа, ако разчиташ на моите данни. :)

Правих сметки за различни варианти на отопление (на ток и с пелети. Газ е неприложимо при мен защото няма централна газификация) и месечните разходи излизаха сходни.
Избрах отопление на ток, а не на пелети защото:
  • Първоначалната инвестиция е 3 пъти по-ниска.
  • Очакваните месечни разходи през зимата са аналогични (около 500 лв на месец)
  • Гъвкавост при контрол и автоматизация.
  • Компактност на системата и никакви усилия за поддръжка (доставка на гориво, зареждане, чистене)

Имай предвид, че e силно препоръчително да имаш 3-фазен ток за котела!
Провери каква точно партида имаш, особено ако къщата е в село или в краен квартал.
Партидите биват 6kW или 15kW. За котела ти трябва 15kW.
Затова няма смисъл да купуваш по-мощен котел от 15kW-ов. :)
Имай предвид, че таксата за прокарване на нова 15kW партида от ЧЕЗ е ~800лв (98 проучване + 698 такса)
sezo79 - напреднал
Извинявам се, че не уточних.
Търся сравнение на стенни двуконтурни газови котли за водно подово отопление. Електрическите не са вариант, въпреки че имам трифазен ток с необходимата мощност. Дори къщата е захранена с две трифазни партиди.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет фев 13, 2020 9:48 amsezo79 написа:
Благодаря за насоките.
Виждам големи разлики в цените. Как мога да сравня качествата на двете марки (Viesman и Villant). Има ли някакви класации или лични наблюдения?
Между другото в Турция цените са 2 пъти по ниски от тук.
Както при колите, телефоните и жените :wink:
Slavi_Mitev - помощник
чет фев 13, 2020 10:50 amsezo79 написа:
Извинявам се, че не уточних.
Търся сравнение на стенни двуконтурни газови котли за водно подово отопление. Електрическите не са вариант, въпреки че имам трифазен ток с необходимата мощност. Дори къщата е захранена с две трифазни партиди.
Здравей, мога да препоръчам Viessmann Vitoden 100. До сега всички на които съм монтирал нямат никакви проблеми. Много е лесно настройването. Мой съвет е ако имате възможност да си монтирате едноконтурен котел и отделен бойлер със серпентина. Двуконтурният котел произвежда БГВ на проточен принцип, което създава дискомфорт при използване на два консуматора (примерно душ и кухненска мивка) едновременно - температурата на водата става по-ниска поради повишеният дебит. Другото е, че при производство на БГВ, котела работи на максимална мощност т.е. 28кв., което от своя страна води до по-високи сметки. Примерно при двуконтурен котел ако се къпете 30мин. ще изхарчите 14кв.. В случай на едноконтурен с бойлер примерно 200 литра вода се затоплят за около 20 мин. след, което имате обем затоплена вода, на която и е необходимо само доподгряване за по 3-5мин. 2-3 пъти на ден.

Тема "Въпроси за водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: