Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanov_km - специалист
Как можем да определим оптималния дебит за една ДБ соларна система? Знам, че въпросът е доста сложен, но все пак някакви насоки в тази посока. При вас в какви диапазони се движи диференциалната разлика при хубаво слънчево време без наличие на облаци? Имам предвид следните показания: температура слънчев колектор и сензора в бойлера, който дава информация за температурата на соларното управление. При мен се движи в диапазона 2 градуса при, което помпата спира и стига до 6 градуса. Това са данни при не толкова постоянно слънце поради лошото време през последните 2 седмици. Имам чувството, че при мен дебита е доста голям.
Halfdone - напреднал
Здравйте, търся човек/фирма да монтира 2 панела на покрива. Може ли да препоръчате за София? Мерси
mgbagera - специалист
Някой да се е сблъсквал с подобен проблем :shock:
Фитингите са на почти 3г. Външно са като нови а от вътре все едно са на 80г. :|









Първите 6 месеца системата беше пълна със син антифриз 60-70% :40-30% вода. След това антифриза почти изцяло беше премахнат като последната година си е само вода.
Серпентината и тръбните пътища са от неръждавейка (с изключение на помпата и около 7-8 фитинга). Панелите са медни Бош солар 4000. Измежду ръждата има лъскави частици с цвят на мед и ми се струва че панелите също се разлагат като фитингите :shock:

Някои сблъсквал ли се, виждал ли е нещо подобно? Все едно системата е пълна със соде или някакъв вид киселина :|
шоп - майстор
Електорохимична корозия!?
пон фев 17, 2020 7:16 pmmgbagera написа:
Някой да се е сблъсквал с подобен проблем :shock:
Фитингите са на почти 3г. Външно са като нови а от вътре все едно са на 80г. :|
Първите 6 месеца системата беше пълна със син антифриз 60-70% :40-30% вода. След това антифриза почти изцяло беше премахнат като последната година си е само вода.
Серпентината и тръбните пътища са от неръждавейка (с изключение на помпата и около 7-8 фитинга). Панелите са медни Бош солар 4000. Измежду ръждата има лъскави частици с цвят на мед и ми се струва че панелите също се разлагат като фитингите :shock:

Някои сблъсквал ли се, виждал ли е нещо подобно? Все едно системата е пълна със соде или някакъв вид киселина :|
Аз. Инсталацийка пълна с винаги прясна водица.
Твоята каква е? Прегрявания, допълваща група? Дрън-Бръм?
mgbagera - специалист
И тук водата е от чешмата. Да имало е прегрявания.
Системата е дрейн бек.
шоп написа:
Електорохимична корозия!?
И на мен ми мина през главата. Бойлера е без анодна защита.
пон фев 17, 2020 7:55 pmmgbagera написа:
И тук водата е от чешмата. Да имало е прегрявания.
Системата е дрейн бек.
шоп написа:
Електорохимична корозия!?
И на мен ми мина през главата. Бойлера е без анодна защита.
Сичко на куп(б). Електро химичната не е главния виновник, но допълва.
mgbagera - специалист
За водата ясно че е виновник за корозията но ще и трябват няколко десетки години докато го направи. Високата температура какво влияние оказва :?
Нипела от снимките е на изхода на дрейн бек съда. Там температурата на водата не може да е била над 95С Даже и при прегряване водата в съда надали е 100С.
Прегряванията са били поради липса на течност. Така единствените части изложени на високи температури от +130С са били само панелите.
Къде отива парата, от тая висока температура на водата? Системата е отворена към атмосфера?
Видно е, че не са необходими няколко десетки години.
ДБ е безпроблемна, но изпълнена безкомпромисно.
Защо е имало липса на течност?
Такива температури, на течността, сочат недобре сметната система. Най малкото финансово.
mgbagera - специалист
пон фев 17, 2020 8:52 pmТрифон П.Трифонов написа:
1. Къде отива парата, от тая висока температура на водата?
2. Системата е отворена към атмосфера?
3. Защо е имало липса на течност?
4. Такива температури, на течността, сочат недобре сметната система. Най малкото финансово.

1- Парата би трябвало да стой горе в панела или да излиза през капака на ДБ съда. Коляното от 1" е на входа на съда. То би пострадало от парата. Но нипела е долу и там се задържа макар и малко вода.
2- Да вече е отворена.
3- Защото системата беше затворена и се спука единия панел.
4- Системата беше добре сметната от хора в този форум и не бяха жалени финансови средства но беше изпълнена от човек с почти никакъв опит (Аз).

Преди години когато четох този форум за да си направя сам системата явно съм пропуснал частта в която се споменава че системата трябва да е отворена към атмосферата.
Сложих си турските алуминиеви панели и затворих системата. 2 години никакви ядове но алуминиевите панели са от дебели тръби и затова са издържали.

После направих системата с бошовете, също с затворена система и фаталната грешка се прояви още първите месеци. Тънките медни тръби не издържаха.

Както казваш ти от всичко по малко (на куп) и резултата е на лице :|

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: