Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Gen
Здравейте,

довършвам ново жилище и ми предстой избор на ламинат за две спални, като най-вероятно освен подложка, ще трябва и замаска.

В момента в едната спалня нивото на циментовата замаска е 16-20 мм под това на коридора.
В друга спалня е 20-32 мм под нивото на коридора (нивото пада в посока далечния от вратата ъгъл)

Засега съм се спрял на ламинат 8-10 мм, тъй като изглежда там има най-богат избор на цветове. И сега се чудя как и колко да изравня нивата:

– Колко мм разлика между нивата в коридора и стаята ще се оберат незабележимо от лайстната?
- Какви неравности са допустими за монтажа на ламинат?
- Каква подложка е най-добре да се избере? Колко дебела? Чувал съм, че при дебели подложки може да има пружиниране, но пък може да има и някакъв по-добър изолационен ефект.
- Саморазливната замаска нужна ли е? Има ли алтернативи?
- Первазите от MDF какви кривини в стените толерират?

Засега си мисля за вариант - саморазливна замаска, коята прави нивото 15мм под коридора + подложка 5 мм + 8/9/10мм ламинат

Също така приемам съвети за марки и магазини. Става дума за София. Бюджет - да речем 50-60 лева за всичко на кв.м.

Благодаря!
Chefo77 - майстор
Първо уточни ламината. След това уточни и желаната подложка - силно препоръчително (да не каза задължително) XPS - 3, 5 или 8 мм. И след това вече знаеш колко мм саморазливка трябва да се положат. Според мен 5 мм е перфектния баланс.
Разлика в нивата до 2-3 мм изобщо не се усеша, така или иначе лайстната ако е дъгообразна, ги прелива.
Допустимо отклонение при монтаж на ламинат - 2 мм/л.м. Не е необходима нивелация, а равнина.
Первазите покриват почти всякакви кривини - просто повтарят почти изцяло профила на стената. Ако се налага, се режат на по-малки парчета. Отгоре могат да се фугират в близък цвят.
Магазин в София - Паркети Миланов.
Gen
Благодаря!
Има ли значима разлика в качеството при различните марки на паркет 8мм цена около 30 лева или да избирам по цвета само?
Фаска ще има, това съм решил.
Chefo77 - майстор
30 лева за 8 мм са си множко. За тези пари се взема Таркет Естетика и Таркет Поем. И двете серии са страхотни ... да речем, че са сред най-добрите на пазара.
Гледай да е с двоен клик ламинатът, който избираш.
Gen
A какво мислите за паркети quick step?
Chefo77 - майстор
Само хубави работи :)
QuickStep и Tarkett са двете марки, на които са най-малко издънките.
И не е коректно ламинираните подови настилки да се наричат паркети. Не се вързвай на търговските приказки.
Gen
Разбрах, че quickstep имат някакви техни подложки, те по-добри ли са от стандартно XPS?
Chefo77 - майстор
Не съм запознат, не мога да изкажа мнение.
Gen
Здравейте отново,
избрах паркет 8мм, подложка 5мм и ми направиха саморазливна замаска за вдигане на нивото.
Проблемът е, че замаската е крива. Има изпъкнали и вдлъбнати места.
Колко неравност толерира подложката и паркетът? И ако при мен е повече какво може да се направи?

Тъй като има едно изразено хлътване, се чудех дали не може там да се сложи 5+3мм положка и така ще се позаравни

Не знам колко точно е неравността, но може и да достига 5-6мм на метър на места.
Chefo77 - майстор
2-3 мм/л.м.
Не е желателно да се комбинират частично подложки. На мястото, където започва и свършва частичната, се получава ръбче.

Тема "Замаска, подложка и ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: