• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
нед фев 23, 2020 1:57 pmАсен Върбанов написа:
Идеята ми е да се изкопае дупка с дълбочина 15 метра и диаметър 2 метра.
С какво ще изкопаете тази дупка?
Как ще укрепите изкопа?
С какво ще е обратният насип?

Отговорете на тези въпроси, после ще Ви кажа, защо серпентина със стъпка 15 см няма смъсъл, даже е негатив, заради повишеното хидр. съпротивление.
davidzvezdata - специалист
За къща, и ако си в зона с умерен климат - не ти трябва вода-вода... Само въздух-вода... Не съм се занимавал и никога няма да се занимавам с вода-вода, но намери хора да ти направят сметката за вложения и експлоатация за 10 години и ти сам ще решиш...
шоп - майстор
нед фев 23, 2020 3:07 pmdavidzvezdata написа:
Не съм се занимавал и никога няма да се занимавам с вода-вода
Е там ти е грешката.
Въздух вода е един преправен климатик, който работи по-лошо и с по-нисък КОП от оригиналният донор, най-малкото защото има още един паразитен топлообмен фреон вода.

Аз имам самоделна ТП вода вода и дали навън е + 7 или - 20 градуса ТП ми работи с температура на изпарение +8+9 градуса.

Когато въздухар кипи при положителни температури то навън вече е толкова топло, че няма нужда от отопление.
Без скреж по тръбите, без дефрости с които за съжаление изкарваме топло от имота за да размразим външното тяло.
davidzvezdata - специалист
нед фев 23, 2020 3:16 pmшоп написа:
нед фев 23, 2020 3:07 pmdavidzvezdata написа:
Не съм се занимавал и никога няма да се занимавам с вода-вода
Е там ти е грешката.
Въздух вода е един преправен климатик, който работи по-лошо и с по-нисък КОП от оригиналният донор, най-малкото защото има още един паразитен топлообмен фреон вода.

Аз имам самоделна ТП вода вода и дали навън е + 7 или - 20 градуса ТП ми работи с температура на изпарение +8+9 градуса.

Когато въздухар кипи при положителни температури то навън вече е толкова топло, че няма нужда от отопление.
Без скреж по тръбите, без дефрости с които за съжаление изкарваме топло от имота за да размразим външното тяло.
Добре - донякъде съм съгласен... Но говорим за 10-20 квт мощности, не за 100-300 квт... Остави инвестициите и очакващите проблеми на водо-вода.... Кажи тази топла година /която определено е за въздух-вода/ какви сметки имаш по месеци и за колко киловата машина /отдавана мощност/ и не на последно място за колко квадрата....
Ahmakov - специалист
нед фев 23, 2020 3:16 pmшоп написа:
Е там ти е грешката.
Въздух вода е един преправен климатик, който работи по-лошо и с по-нисък КОП от оригиналният донор, най-малкото защото има още един паразитен топлообмен фреон вода.

Аз имам самоделна ТП вода вода и дали навън е + 7 или - 20 градуса ТП ми работи с температура на изпарение +8+9 градуса.

Когато въздухар кипи при положителни температури то навън вече е толкова топло, че няма нужда от отопление.
Без скреж по тръбите, без дефрости с които за съжаление изкарваме топло от имота за да размразим външното тяло.
Айде престани с твойте глупости.
По тази логика вода вова трябва да работи още по зле от преправен климатик защото има два паразитни топлообменника.
Дали ще е по изгодно вода вода или въздух водла не се определя гледайки замечтано в тавана...
Шопе поне веднъж ще кажеш ли по колко плащаш на месец за вода?
шоп - майстор
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:

По тази логика вода вова трябва да работи още по зле от преправен климатик защото има два паразитни топлообменника.
Чакай да копирам тази свещенна глупост

При климатик имаме топлообмен въздух/фреон/въздух

При преправен климатик в ТП имаме въздух/фреон/вода/въздух
и тук всеки преправен климатик работи по-лошо именно заради паразитния топлообмен и губим в най-добрия случай 5 градуса заради по-високата кондензация

При ТП вода-вода имаме вода/фреон/вода/въздух

Къде видя повече топлообмени между болдваното?
Не ставай смешен, когато осигуриш на въздухарка кипене винаги да е в плюсови градуси тогава претендирай.

Всеки 1 градус в повече при температурата на изпарение добавя 3% по висок КОП
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Дали ще е по изгодно вода вода или въздух водла не се определя гледайки замечтано в тавана...
Определено е така, аз съм го сметнал и го знам. Ти май гледаш в тавана. Имам ТП. При сондаж с осигурен дебит и вода до 30м от хоризонта за ТП с хладилна мошност 10 киловата ТП вода вода е безспорен лидер. Руснаците за техният климат вадят вода и от 50м и пак са доволни.
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Шопе поне веднъж ще кажеш ли по колко плащаш на месец за вода?
За пореден път ме питаш и за пореден път ти отговарям. За вода не плащам нищо. Включвам се в безплатния лимит 10м3 на денонощие за домакинство. 3 семейства сме, 3 имота, 3 данъка, 3 собственика, 3 сондажа.

Даже тази година дори само един сондаж покрива нуждите ни за да сме в лимита , слънцето и подгряване на водата в междинни резервоари през деня за да може ТП да работи само нощно време на евтин ток
davidzvezdata - специалист
нед фев 23, 2020 5:55 pmшоп написа:
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:

По тази логика вода вова трябва да работи още по зле от преправен климатик защото има два паразитни топлообменника.
Чакай да копирам тази свещенна глупост

При климатик имаме топлообмен въздух/фреон/въздух

При преправен климатик в ТП имаме въздух/фреон/вода/въздух
и тук всеки преправен климатик работи по-лошо именно заради паразитния топлообмен и губим в най-добрия случай 5 градуса заради по-високата кондензация

При ТП вода-вода имаме вода/фреон/вода/въздух

Къде видя повече топлообмени между болдваното?
Не ставай смешен, когато осигуриш на въздухарка кипене винаги да е в плюсови градуси тогава претендирай.

Всеки 1 градус в повече при температурата на изпарение добавя 3% по висок КОП
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Дали ще е по изгодно вода вода или въздух водла не се определя гледайки замечтано в тавана...
Определено е така, аз съм го сметнал и го знам. Ти май гледаш в тавана. Имам ТП. При сондаж с осигурен дебит и вода до 30м от хоризонта за ТП с хладилна мошност 10 киловата ТП вода вода е безспорен лидер. Руснаците за техният климат вадят вода и от 50м и пак са доволни.
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Шопе поне веднъж ще кажеш ли по колко плащаш на месец за вода?
За пореден път ме питаш и за пореден път ти отговарям. За вода не плащам нищо. Включвам се в безплатния лимит 10м3 на денонощие за домакинство. 3 семейства сме, 3 имота, 3 данъка, 3 собственика, 3 сондажа.

Даже тази година дори само един сондаж покрива нуждите ни за да сме в лимита , слънцето и подгряване на водата в междинни резервоари през деня за да може ТП да работи само нощно време на евтин ток
И в крайна сметка за 10 квт вода-вода правена, кажи ни тока за тази зима... Колко квадрата, и ток по обслужване на сондаж и термопомпа....
шоп - майстор
нед фев 23, 2020 6:19 pmdavidzvezdata написа:

И в крайна сметка за 10 квт вода-вода правена, кажи ни тока за тази зима... Колко квадрата, и ток по обслужване на сондаж и термопомпа....
Ако си бе направил труда да прочетеш и да попрегледаш темите за термопомпи във форума, щеше да си запознат. Всички данни съм ги писал.
Но за начинаещите, които твърдят , че с въздухарска ТП 7-8 киловата ще топлят 250м2 пак пиша.

Моята ТП е с обща топлинна мощност 24-27 киловата
сметките са
10.2019 -84лв
11.2019-233лв
12.2019-328л2
01.2020-342лв

3 етажа, 3 семейства, всичко х3 ( като на единят етаж са младежите, там не се готви и пере)
3 бойлера, 2 перални, 2 съдомиялни, 2 сушилни
деноношно 24/7 температура 24-25 градуса

Всичко това с външна и вътрешна топлоизолация, рекуперация на въздуха и на каналните води, солидно количество солари за подпомагане на БГВ и отопление.
Тока е за отоплеие и общи нужди. По една партида за 3 домакинства. За Тома неверни мога и да снимам фактурите.
Ahmakov - специалист
нед фев 23, 2020 5:55 pmшоп написа:
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Дали ще е по изгодно вода вода или въздух водла не се определя гледайки замечтано в тавана...
Определено е така, аз съм го сметнал и го знам. Ти май гледаш в тавана. Имам ТП. При сондаж с осигурен дебит и вода до 30м от хоризонта за ТП с хладилна мошност 10 киловата ТП вода вода е безспорен лидер. Руснаците за техният климат вадят вода и от 50м и пак са доволни.
нед фев 23, 2020 3:56 pmAhmakov написа:
Шопе поне веднъж ще кажеш ли по колко плащаш на месец за вода?
За пореден път ме питаш и за пореден път ти отговарям. За вода не плащам нищо. Включвам се в безплатния лимит 10м3 на денонощие за домакинство. 3 семейства сме, 3 имота, 3 данъка, 3 собственика, 3 сондажа.

Даже тази година дори само един сондаж покрива нуждите ни за да сме в лимита , слънцето и подгряване на водата в междинни резервоари през деня за да може ТП да работи само нощно време на евтин ток
Шопе, България не е в Русия. Нито климата ни е като техния.
А твойта, като е 3 пъти по голяма и тя ли е толкова ефективна?
Правиш ли разлика между , това което пишеш и това на което имаш право... 10 m3 на месец , всичко над него трябва да го плащаш.
шоп - майстор
нед фев 23, 2020 7:14 pmAhmakov написа:
10 m3 на месец , всичко над него трябва да го плащаш.[/b]
Плашиш само гаргите 10м3 за денонощие на домакинство е напълно достатъчно.
А над този лимит се плащат 3 стотинки на кубик

3 стотинки на кубик.... проблем ли е?
П.П. 3 или 5 стотинки...по спомен говоря
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "сондаж за термопомпа вода-вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: