• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Hursa - майстор
ср фев 26, 2020 7:10 pmmoimoimoi написа:
в момента живея в панелка ,има вътрешна топлоизолация 5-6см и нормална пвц дограма и за отопление и охлаждане за една година давам 400лева

сега си правя къща като един от етажите е с аналогични размери с апартамента и за топлоизолация ще са нужни 5000лева/80м2 х 62,5лв/. ако приемем че разходите за отопление и охлаждане намалеят наполовина от 400 на 200лева ще правя икономия от 200 лева на година.
Как стигнахте до такъв извод?
(Но по добре в другата тема - за изолацията.)
moimoimoi - майстор
ами новата къща ще има двойно по дебела изолация и 7-камерна дограма с троен пакет,хипотетично трябва да намалеят разходите за отопление и охлаждане
Hursa - майстор
Добре. Но от къде взехте цифрите? Защо не - например от над 1000 лв без топлоизолация - ще намалеят на 400 лв?
V1978 - специалист
@Руди

Хиляди благодарности човек, това се казва полезна информация ! Ясно, точно, изчерпателно =D> =D> =D>

Още нещо - щом си в строителния бизнес, явно си запознат с цените за работа, та питам:

"АРМИРОВКА:
Да кажем две мрежи N8 каре 20х20 (8,5 кг на квадрат) в сутеренните стени,
колоните няма да ги броя
36 х 2 х 8,5 кг = 620 кг
Цена приемам 2 лв с монтажа
612 х 2 =1240 лева отгоре

КОФРАЖ:
36х2х2 = 150 кв.м.
Цена 18-24 лева, приемам 20
150х20 = 3000 лева."


По-горе бях постнал една кръчмарска сметка за материали и цени за труд. Бях заложил цени горе-долу колкото ти си писал, че и по-високи (търсих ги от мрежата):
Арматура - 2лв/кг с монтажа (0,40лв/кг само монтаж)
Кофраж едностранно -25лв/м2. (50лв/м2 за готова стена, 25лв/м2 за плоча)

Е, попиляха ме че си фантазирам и съм оптимист. За арматура било 1,80лв/кг само монтажа, т.е 3,40лв/кг общо
За кофраж - 25лв/м2 било преди 5 години, сега е друго (разбира се, по-скъпо)
Какво мислиш?
Също така - аз си мисля за мазе примерно около 1,50м под земята и 1м над земята (с малки прозорчета). Нещо като приземен етаж. В този случай изкопа сигурно ще е доста по-плитък, едва ли ще е 3,50м. На дълбочина 3,50м рисковете от усложнения (скала/подпочвени води) нарастват много.


П.С. 20 000лв оскъпяване спрямо основите за цялостно мазе според мен е добра сделка. Има далеч по-глупави начини да се изхарчат 20к в строеж :)

Още веднъж, благодаря :partyman: .


@nikolov333
Разбира се че има и полезно инфо в темата. Малко преувеличих нещата, имах предвид че е доста разводнена темата :) Но пък предизвиках интерес и бърза реакция, за което - мерси :)

Иначе мазето си е като всяко нещо - има си плюсове и минуси. Въпросът е да направим "информиран избор", както се казва

:partyman:
naster - майстор
ср фев 26, 2020 7:10 pmmoimoimoi написа:
...
Безмълвен съм!
hard_core - специалист
ср фев 26, 2020 7:10 pmmoimoimoi написа:
за отопление и охлаждане за една година давам 400лева
Би ли споделил как отопляваш/охлаждаш апартамент за 30 лв. месечно?
moimoimoi - майстор
не е за 30 лева месечно,казах че е 400 за година ,и ако трябва да съм точен е 346 лева.
за миналата година минималната ми сметка за месец е била 71,5лева т.е. това е месец през който не ползвам нито отопление нито охлаждане от климатик.т.е. това ми е нормалния разход за електроенергия. за 12 месеца това е 12х71,5=858лева . за миналата година съм платил 1204лева електроенергия и като се извади от 1204 лева 858 се получава 346 лева дето трябва да са отишли или за охлаждане или за отопление според сезона.през зимата температура 23-24 градуса, а през лятото 27-28градуса.
приемам забележката на колегата Hursa че сметката трябва да се направи от база без изолация....ама нямам такива данни.то затова казах че може и да има доза грешка в сметките,но дори 400 икономия на година да има пак идват 12,5години за изплащане
Hursa - майстор
Трябва се сметне, грубо, оценъчно (има си и калкулатори) - но все пак ще имате приблизителна представа до колко си заслужава влагането в топлоизолация. Няма смисъл от такива оценки повлияни от неадекватни реплики във форум. Опростените оценъчни формули са елементарни, но по тях можете да получите представа за процесите на топлопреминаването и съответно топлозагубите или топлопритока (лятото).
naster - майстор
Човекът за разходи за груб строеж питаше, но аз да си кажа за изолацията пак...
Hursa - майстор
Темата е "строеж на къща от нулата" - не ограничава само до "грубия строеж".
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 16

Тема "Строеж на къща от нулата - актуални въпроси/отговори/цени за 2020г." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: