• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Bondtech BMG Екструдер - Директ драйв.
С адаптер за автоматично подаване на филамента.
За всички принтери ала Пруса и Ендер :)
и всички видове филамент стига температурата на екструдиране да бъде
в границата до 260-270 градуса. :lol:

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0311.JPG
batrado - специалист
Здравейте и честит празник!
STEPER екструдера изглежда страхотно a и самият bondtech dual drive се представя превъзходно, това е от личен опит. Ама ако беше с бяла + червена пластмаса щеше да е супер мартеничка :wink: Това в рамките на шегата разбира се :)
Ето клипче на версия 2 на Voron https://www.youtube.com/watch?v=8IQUc7a5MwQ да изплакнем малко очи :)
Като гледам леглото си е точно Voron2 от clever3d.de с PEI покритие. Аз ползвам подобно легло но по-малко 225х225 мм и съм много доволен. Заминаха 5-6 ролки PETG и няма никакви следи от изхабяване на покритието. Само преди печат трябва да се почиства с изопропанол и нищо друго.
STEPER чакаме да ни "дразниш" с още снимки на принтера :-D
STEPER - специалист
Здравей batrado и
Честит празник на всички.
Аз имам направени два Voron-а,един 300 мм. и един малко по-малък с легло за печат 250 мм.
Този екструдер съм го направил изключително за втория ми Voron с идеята да няма филамент
с който да не може да печати :lol:
Той е на две релси и се предполага по-голяма точност и скорост.Не съм го пробвал за работа защото
съм на етап окабеляване. Не бързам и искам всичко да бъде точно и професионално издържано :wink:
Има известна разлика между двата модела като някои детайли са преработени и подобрени особено окачването
на Z остта.
На който му се гледа едно клипче за този екструдер.
Поздрави


Прикачен файл

1А.jpg
1А.jpg (62.25 KиБ) Видяна 2178 пъти

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0324.jpg
2020_02_27_IMG_0324.jpg (31.58 KиБ) Видяна 2178 пъти
batrado - специалист
Привет STEPER по отношение на различните видове филаменти за печат аз мисля да пробвам Copper Plated дюза. Чакам доставката на една такава https://www.aliexpress.com/item/3304455 ... 4c4dVRpowg. Преди време след почти една ролка Glow in dark PLA пластмаса ми се наложи смяна на дюзата. От тогава "екзотични" абразивни филаменти не съм ползвал.
От снимките на екструдера виждам, че си му сложил алумиев блок за нагряване. Аз ги замених с медни такива и силиконов калъфhttps://www.aliexpress.com/item/3287961 ... 6ff0XwQqnS, а цената е съвсем приемлива.
Не мога на 100% да кажа, че от тях се е подобрил печатът защото заедно с подмяната започнах да съхранявам PETG филаментите в кутии със силика гел. Отделно си проектирах една зтворена кутия, със сензор за влага и температура, за текущата ролка, с която се работи. При влажност под 27% направо мога да изключа retraction-a при печат.
STEPER - специалист
Здравей batrado
Аз също съм запознат с тези Copper Plated дюзи и мислех да купувам, :? но реших да си остана
на ниско бюджетният вариант /доколкото може да бъде Voron-а/ и на традиционнте дюзи въпреки честата смяна.
Мисля,че освен по голямата издръжливост и дълговечност няма да допринесе нищо повече за качеството на печата.
Но имат едно неоспоримо предимство,че таботят до 500 градуса но пък си мисля кой ли HotEnd за сега ще ми даде такава температура
като алуминия е на прага на разтопяването.
Разбира се технологията се развива,нови материали,нови продукти а някъде срещнах информация дори и за керамични дюзи.
Отдавна аз имам идеята за кутия със сензор за влага и температура с термостата за ролката филамент с която се работи.
На Thingiverse бях открил подобна кутия но така или иначе още не съм я реализирал. На мен ми е трудно да реаизирам идейте
си защото не владея 3Д програмирането и съм принуден да търся и да ползвам труда на другите ДОБРИ хора които безрезервно
споделят проектите си. За сега съхранявам ролките в стоковата им опаковка с порция силикагел вътре. :)
Интерсесно ще ми бъде да споделиш с няколко думи за този проект или пък да постнеш няколко снимки.
Не мога да разбера :? и бих искал да попитам какво значение има retract-а за влажността на филамента.Аз много лесно определям
визуално дали има влажност в материала и дали е подходящ за работа. За слайсер ползвам Slic3R и retract-а за мен там
има съвсем друго значение.
В миналия пост сподели,че ползваш легло от clever3d.de с PEI покритие с размери 225х225 мм.
За сега аз също стоя пред такава дилема и ми предстои да купувам такова легло със същите размери.
Ще бъда благодарен ако споделиш и ми дадеш някакъв съвет за такова легло на база опита който имаш през това време на ползване.
Поздрави
ПС. Какъв модел 3Д принтер ползваш?
Моите са два Voron v.2.2, два Voron v.1.6 като всичките са система CoreXY и една Delta :) :wink:
batrado - специалист
STEPER напълно съм съгласен с теб, че тези 500 градуса трудно могат се достигнат от класически нагреватели и термодатчици. Пък и нещо не вярвам много много на показалите за издържливост и устойчивост на абразивни филаменти. Поръчах една дюза за проба, като дойде ако остане време ще тествам :)
Относно кутията това ми беше най-дългият печат, който съм правил. Слайсера прогнозира 36 часа печат само на основата. За съжаление някъде към 30-я час ми е свършил филамента. По идея трбваше да има към 500гр. остнала ролка ама...
Бях пуснал печат с 3000.0 мм/сек. но на 10-я час увеличих скоростта с 50%. Липсващата височина компенсирах с по-висок капак. Самата кутия е с дебелина 2мм. на страните. Това е спрямо дюза 0.5 мм, т.е. да минат 4 паса на един слой.
Ето малко снимки
Прикачен файл:
2020-02-13 21.39.07.jpg
Прикачен файл:
2020-02-14 07.05.38.jpg
Прикачен файл:
2020-02-14 05.08.40.jpg
Прикачен файл:
2020-02-14 05.08.46.jpg
Прикачен файл:
2020-03-04 17.33.36.jpg


Самият датчик за влажност и температура го взех от тук https://www.olx.bg/ad/digitalen-termome ... 7TyI5.html. Имам направена поръчка от алито но сега с почти тройно по-дългата доставка не ми се чакаше.
За държач на ролката е предвидена пластмасова тръба с диаметър 50мм.
batrado - специалист
Ето и самите стл файлове
Прикачен файл:
FilamentBox.zip
(100.99 KиБ) Свален 59 пъти
Оригиналната основа е Base.stl до края на която така и не стигнах :(
Добавил съм и вариант Base_v2.stl, в който е отрязана чат от крайната горна част. Като цяло много добре си пасват основата и капака... е малко съм взел ръбчетата за да могат по-лесно да взлизат един в друг. То това можеше и в самият проект да го заложа, но все пак е първа версия :)
Прикачен файл:
2020-03-04 17.33.46.jpg

На една от страните съм пробил дупка и после направих резба за фитинга, който държи прозрачната тефлонова тръбичка към екструдера. Дъното е покрито със силика гел. Но за момента това, което виждам е че при нови филаменти влажността е сравнително висока към 35%-38% и е необходимо време за намаляването и.

Замислям се на вариант с един USB нагревател и/евентуално на вентилатор в горната част. Но това ще иска малко електроника и писане на код + усложняване на самата кутия.
STEPER - специалист
Супер. :supz:
Харесва ми.Имаш наистина много хубава Z ос.
За толкова дълъг печат никакви артефекти по страната на кутията.
Ако затвориш и принтера независимо че работиш прдимно PETG
цена няма да има.Марлин подържа такава опция за работна температура в кутията като
използва термистор за датчик.
Аз за сега съм решил да затворя големия Voron с плексиглас тъй като той има отзад и един
120 мм. безшумен вентилатор с филтър от активен въглен за изсмукване на въздуха особено когато се
работи с ABS и други подобни не дотам здравословни материали.
Какво ще споделиш за леглото което използваш?
Поздрави
batrado - специалист
Относно леглото от clever3d.de това е лят алуминий 5080, които е фрезован от двете страни. Аз си поръчах вариант с PEI покритие. Идеята дойде от една група във фейсбук относно Voron V1 принтера. Един от потребителите използваше точно такова легло и го бях питал относно праметрите и от къде е взел такова легло. Изпрати ми снимки и малко инфо за температутирите на печат. Като цяло първият слой иска малко по-висока температура, това което ползвам за ABS e 125 градуса за първи слой и после 110 градуса за останалите. При PETG ползвам 100 градуса за първи и 90-95 градуса за останалите слоеве. При TPU съм на 80 градуса и после на 70 градуса. С ABS при мен не могат да се печатът сравнително големи деатйли защото принтерът не е затворен и се получава отслояване на словете. За малки детайли е супер но за по-големи не е ОК.
На една от горните снимки се вижда леко отлепване в краищата, но това е границата на силиконовият нагревател. Моят е 200х200мм на 200W а самото легло е 230х230мм, от които реално заради кинематиката на принтера мога да ползвам 225х225мм. Ако бях оставил по-дълго време за нагряване може би нямаше да се получи този ефект. Но все пак това не попречи след около 30 часа печат основата да си остане стабилно залепнала за леглото.
Нещо интересно, което открих е микс от 50/50 вода и изопропанол, с които напръсквам основата на детайла когато изстине. Така се чува едно "кракване" и самият детайл много по-лесно се отделя. Това е в плюс за големи по площ детайли, малките ги оставам да изстинат примерно на около 30 градауса и с лекота се отделят. Имаше едоно две клипчета в нета за такова легло и как трябва да оствавиш детайла и леглото да се охладят за да може да се отделят.
От clever3d.de като цяло много бързо реагираха и преправиха сайта за да може да се поръчва от България, явно им бях първият клиент от източна Европа. Не са ми искали допълнителни пари за това че леглото беше 8мм при обявена цена за 5мм. Е поръчах от тях допълнително нагревател, корк и изолационно фолио. Доставката беше към 40 лева ако не се лъжа.
batrado - специалист
ср мар 04, 2020 7:57 pmSTEPER написа:
Супер. :supz:
Харесва ми.Имаш наистина много хубава Z ос.
За толкова дълъг печат никакви артефекти по страната на кутията.
Ако затвориш и принтера независимо че работиш прдимно PETG
цена няма да има.Марлин подържа такава опция за работна температура в кутията като
използва термистор за датчик.
Аз за сега съм решил да затворя големия Voron с плексиглас тъй като той има отзад и един
120 мм. безшумен вентилатор с филтър от активен въглен за изсмукване на въздуха особено когато се
работи с ABS и други подобни не дотам здравословни материали.
Какво ще споделиш за леглото което използваш?
Поздрави
Хубавата ос Z идва от управлението с тринамик дарайверите. Уникални тихи и много прецизни драийвери до 2A. А самият принтер вече е на последни напъни. Трябва да се сменят прътите, лагерите, ремъците и зъбните колела. Започнал съм един CoreXY принтер но за последните 4 месеца ми седи само рамката. Нямам много време а ми се иска да успея да завърша новият принтер.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: