• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
Е, отваряй и гледай за мръсотия. В стара система трябва да се гледа редовно.
1115 - специалист
Я да попитам нещо.
ZPD67KCE-TFD-532 - има ли смисъл от тия компресори за самоделна машина, че гледам се продава един за има няма 300лв.
Ще е икономичен ли или само ще харчи ток, че нещо не ми изглежда много енергоефективен?
Взех си преди време една осака с "модерните" напоследък JT160BCBY1L и ако тоя е по-ефективен бих го сменил.
1115 - специалист
Е нали нещо могат да променят дебита си и от там да регулират мощността си или нещо не съм разбрал.
a_stoev - майстор
Имаш ли контролер който да го прави? Имаш ли трв което да може да работи в голям диапазон на мощността? Тея компресори съм ги виждал само във VRF, с електронно ТРВ, и шума на превключване е дразнещ.
шоп - майстор
ср мар 04, 2020 7:21 am1115 написа:
Я да попитам нещо.
ZPD67KCE-TFD-532 - има ли смисъл от тия компресори за самоделна машина, че гледам се продава един за има няма 300лв.
Ще е икономичен ли или само ще харчи ток, че нещо не ми изглежда много енергоефективен?
Взех си преди време една осака с "модерните" напоследък JT160BCBY1L и ако тоя е по-ефективен бих го сменил.
Не се смятам за голям спец, но и двата компресора поред мен са от един дол дренки.
Скрул компресори. Единия на дайкин от преди почти 10 год модел с минерално масло и фреон R22. Морално остарял с много китайски ментета клонинги.

Копеланда за мен е желязна машина, която не блести с качества, но работи дори при нескопосано направени машини. Не е капризен от хидравлични удари, маслен глад и т.н. или поне доста трябва да се помъчи човек за да го увреди. Работи с екологичния и лесен за намиране фреон R410A

Последното поне за мен е минус, защото маслото е силно хидроскопично, температурите на кондензация високи, което автоматично означава по-скъп топлообменник.


П.П. за три години няколко пъти от не знание се опитах да блокирам компресора на моята ТП ( Копеланд), но не успях.
Една цяла нощ компресора работи на 2-3 фази ( трифазен е) вибрираше, тресеше, шумеше, но аз му изключих фазовата защита и той оцеля при липсваща една фаза.
Една нощ въртя наобратно пак заради мен. Не грееше, работеше като ЮМЗ, но пак оцеля :supz:
tupalka - специалист
Здравейте, имам нужда от съвет, за избор на машина въздух-вода за отопление на моето жилище. Етаж от къща в София, 65кв.м. чиста площ, с изградено цялостно водно подово. Изолация 6 см.ЕПС външно, на горния етаж също се отопляват изцяло с водно подово, хубава дограма с троен стъклопакет. От долу мазе където се намира и котела на твърдо гориво, използван седма година в комбинация с подовото. Един 120л. с две серпентини бойлер, едната към солара, другата към котела. Искам да заменя котела с ТП въздух-вода, вързана към подовото и серпентината на бойлера. Ще се използва само за отопление. Първоначално котела няма да го махам, да стои в резерва при някой сериозен студ и докато машината се докаже.
https://daricclima.bg/art/termopompa-mo ... deg-eu-8kw
https://daricclima.bg/art/termopompa-gr ... 10pd-nab-k
Това се двете машини които гледам, Самсунга е моноблок и ще е необходимо да напълня системата с пропилен-гликол, Грии-то е сплит, но пък 10KW ми се виждат много. Има и 6KW моноблок.
Какви са предимствата и недостатъците на двете машини, възможности на управленията. Отворен съм и на други предложения, като по възможност да са в този ценови диапазон.
speka_rs - майстор
чет юли 02, 2020 8:59 amtupalka написа:
Здравейте, имам нужда от съвет, за избор на машина въздух-вода за отопление на моето жилище. Етаж от къща в София, 65кв.м. чиста площ, с изградено цялостно водно подово. Изолация 6 см.ЕПС външно, на горния етаж също се отопляват изцяло с водно подово, хубава дограма с троен стъклопакет. От долу мазе където се намира и котела на твърдо гориво, използван седма година в комбинация с подовото. Един 120л. с две серпентини бойлер, едната към солара, другата към котела. Искам да заменя котела с ТП въздух-вода, вързана към подовото и серпентината на бойлера. Ще се използва само за отопление. Първоначално котела няма да го махам, да стои в резерва при някой сериозен студ и докато машината се докаже.
https://daricclima.bg/art/termopompa-mo ... deg-eu-8kw
https://daricclima.bg/art/termopompa-gr ... 10pd-nab-k
Това се двете машини които гледам, Самсунга е моноблок и ще е необходимо да напълня системата с пропилен-гликол, Грии-то е сплит, но пък 10KW ми се виждат много. Има и 6KW моноблок.
Какви са предимствата и недостатъците на двете машини, възможности на управленията. Отворен съм и на други предложения, като по възможност да са в този ценови диапазон.
Хубави машини, ама ако ще се ползват само за отопление според мен за половината от тези парички може да се направи някоя самоделка и да върши не лоша работа. Така и така си има котел за спокойствие.

п.с. Инъче от двете по ми харесва Грии-то, защото е сплит система.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 02, 2020 8:59 amtupalka написа:
Един 120л. с две серпентини бойлер, едната към солара, другата към котела. Искам да заменя котела с ТП въздух-вода, вързана към подовото и серпентината на бойлера.
Този бойлер просто няма как да го вържеш към ТП
tupalka - специалист
Да, за бойлера съм попадал на доста твой препоръки, за обем поне 200л. и серпентина с увеличена площ (над 2кв.м.). Ще се съобразя с това условие и ще добавя още един, последователно свързани, но за сега стои въпроса с избор на ТП. Благодаря!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Дискусия за ТП Въздух-Вода - отцепена тема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: