Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
farafero - помощник
Колеги привет, правя един проект и стигнах до инсталацията, занимавал съм се с тоци но предимно по автомобили 12волта, направил съм една пробна схема и искам да кажете мненние и дали е правилна.

В банята съм прекарал 2.5кв кабел за контакт и евентуално проточен бойлер (малък )
В хола и спалнята съм пуснал 2.5 кв кабел за контакти (няма да се включват печки, има водно подово)
В кухнята за уредите съм сложил 2.5 кв кабел
В коридора съм сложил 2.5кв за контакти

Осветлението в коридора, банята, спалнята, хола и кухнята съм пуснал към всяка отделен кабел 2.1 кв

Ако може да ми кажете също, за осветлението какъв предпазител трябва да купя за да отговаря на 2.1к кабел
За контактите предпазител, според кабела 2.5кв
За кухнята предпазител за уредите 4кв
Главния предпазител на цялото табло също колко ампера да бъде?

Прикачен файл

моя.jpg
моя.jpg (109.25 KиБ) Видяна 2476 пъти
Последна промяна от farafero на чет мар 05, 2020 9:17 pm, променено общо 1 път.
tzetz009 - специалист
чет мар 05, 2020 8:50 pmfarafero написа:
Колеги привет, ........ 2.25кв кабел...... 2.5 кв.........2.4 кв кабел..... 2.25кв за контакти ......кабел 2.1 кв.......... 2.1к кабел..... кабела 2.5кв..........2.4кв .......
:? :? :? На теб шублера ти е зарастнал за ръката !!!!!

Има стандартни сечения . Знаем , че си прав , но трябва да си говорим със стандартни стойности !

:partyman: :partyman: :partyman:
Последна промяна от tzetz009 на чет мар 05, 2020 9:18 pm, променено общо 1 път.
stoy@n - специалист
Ще следя с интерес темата! И аз се занимавам с тоци по автомобили амa 24V...

:-D
tzetz009 - специалист
Тоя чертеж е за двупроводна инсталация . Към днешна дата всичко ново и за реновиране се изпълнява като три-проводна инсталация ! Със или без ДТЗ - няма значение !!! Само ти можеш да си я направиш двупроводна .

:partyman: :partyman: :partyman:
iliya_i - майстор
Тия 5 бушона (от общо 9, ако правилно съм разбрал) за осветление са напълно излишни. Максимум 2 - комбинирай ги. Няма да осветяваш стадион.
Не виждам да си пуснал отделна линия за кухненска печка???? :? (а тя евентулано ще ти е най-големия консуматор). Ако не сте суровоядци, разбира се :)
На мястото на спестените бушони за осветление бих направил контактите в хола на 2 кръга.
Казваш, че няма да има ел. отопление, ама добре е да си предвидиш и контакти за такова, че никога не се знае какво ще става след 3 - 5 - 10 -15 години. Това "водно подово" сигурно е абсолютно безотказно и безаварийно. А нови клонове не се пускат всеки ден. Пък може някой ден да се сетиш и за охлаждане.
Колко да ти е главния - ами виж този до електромера. Ако той е 63 А си слагаш 50А в таблото. Ако е по-малък - с една стойност по малък от него. Но не по-малко от 35А.

И разбира се, обърни внимание на предния пост преди моя!
farafero - помощник
ами вече всички проводници са прекарани и няма как да се пускат нови кабели. Иначе осветлението може да го направя по 2ки но какви предпазители да взема за осветлението и какви за другите предпазители за които попитах. Схемата я намерих в нета и просто я препипах малко и за това я качих, да видя дали ще стане
kozl - майстор
чет мар 05, 2020 8:50 pmfarafero написа:
В банята съм прекарал 2.5кв кабел за контакт и евентуално проточен бойлер (малък )
Главния предпазител на цялото табло също колко ампера да бъде?
"Евентуално проточен бойлер (малък)" каква мощност е? И аз съм имал подобен в баня 6,5kW и за него си трябваше 32А АП.
Главния предпазител следва да е = или по-малък от този в електромерното табло.
farafero - помощник
Ами проточния бойлер е номинална мощност (kW) 6,5. и го дават с 31А предпазител
tzetz009 - специалист
пет мар 06, 2020 9:27 pmfarafero написа:
Ами проточния бойлер е номинална мощност (kW) 6,5. и го дават с 31А предпазител
:? 31A няма такива .

Щом си малко наясно с тоците , значи вече си сметнал , че "малкия" 6,5kW проточен бойлер ще "дърпа" 28,26 ампера ток . Като се захрани по жици 2,5mm² се получава плътност на тока 11,3 A/mm² . Като се захрани по жици 4mm² - 7,1 A/mm² . По жици 6mm² - 4,7 A/mm² . Ако искаш извади пак шублера и го сметни по-точно ! Тези стойности правят ли ти някакво впечатление ?!

:partyman: :partyman: :partyman:
muhala - майстор
Всички кабели с изключение на осветлението са 2х2.5 мм2. Сечението е наред. На тези кабели се слагат предпазители 16А. Кръговете вече са обособени. Няма как да се променят. За осветлението слагаш един предпазител 6А и ви готов.
За главен предпазител... според сечението на кабела захранващ таблото. Ако е 6мм2 слагаш 32А, някои хора слагат и 40А.

Като зануляваш контактите БЕЗ да прекъсваш нулевия проводник, първо минавап през заземителните пластини и после до клемата за нула. Фазата директно в клемата.
Целта е предпазния проводник от контакта към уреда да е приоритетно свързан с нулата.
Ако вържеш нулата в контакта директно на клемата и от там с мост към земята има опасност при разхлабване да се повдигне потенциала на земните клеми в контакта, както и да се вдигне импеданса.

В таблото стягай яко нулите, като гледаш да не прецакаш кабелите от спрягане. Марковите табла имат шини на които болтовете са коносовидни.
Входящата нула я прекарай през две дупки на нулевата шина и отново здраво стягане.

Ако живееш в къща можеш да си направиш допълнително заземяване в двора и да го обединиш с нулата в таблото.

Успех и ако има въпроси, не се притеснявай да питаш.

Тема "свързване на табло с предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: