Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Някой да е забелязал дали пък височината на запалката не може да се регулира? За един преател питам :cool:
jangeloff - специалист
ср мар 04, 2020 10:28 pmLazarGanev написа:
... дали пък височината на запалката не може да се регулира ...
На камина 10кв. мисля, че не може, челото на запалката влиза в огнището през отвор и после в кошника.

Разрових темите и интернет, чипа за RS232 на платката (npbc-v4c-g2), не е запоен. На негово място има женски куплунг rj11. А той вече е изведен на гърба на камината, за връзка със стаен жичен термостат.
От сайта на Натурела за контролери NPBC-V4C/NPBC-V3C:
Готова е новата web базирана система за дистанционен мониторинг и управление на контролера през Интернет. За Миграция от стария вариант на системата, използваща приложения за Windows към новия е необходима смяна на софтуера в терморегулатора и модема. За съдействие при смяната, можете да се обръщате към нас!
......
За да свържете Вашите уреди със системата, контролерите имтрябва да могат да работят с WiFi модула NRM-W3
С други думи, "приложения за Windows" са минал етап, сега всичко към WEB... :?
jangeloff - специалист
чет мар 05, 2020 1:28 amjangeloff написа:
... има женски куплунг rj11. А той вече е изведен на гърба на камината, за връзка със стаен жичен термостат...
Здравейте,
Има ли някой представа, какви сигнали присъстват на куплунга rj11 (NPBC-V4C-G2)?
На него, може да се свърже NRC-6 SV - стаен термостат и изнесен контролен модул. Като термостат и контролен модул, за горелка по-става, макар, че да правиш настройки и да не си до устройството ... Докато за камина, контролния модул е достъпен, и втори такъв е излишен...
Остава да работи само като термостат... но вързан жично. :(

В крайна сметка, определяща е цената.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами той е достъпен, но може да е в друго помещение. А вторият (изнесеният) работи и като модулиращ стаен термостат
filmatoplo - майстор
:wink: Зависи какво искаш да правиш дистанционно с кабел ,прилича на играчка и ще ти омръзне .Стаен термостат с връзка с телефона няма ли да те кефи повече.
jangeloff - специалист
пет мар 06, 2020 9:34 amfilmatoplo написа:
... Зависи какво искаш да правиш дистанционно с кабел ,прилича на играчка и ще ти омръзне ...
Филме,
На първо време ми е интересно разхода на пелети. Сега има само за 4 дена назад. Доколкото разбирам NRC-6 SV се свързва през rj11 с кабел (изведен на гърба на камината). С него получавам управление и стаен термостат(Ст.Т), статистика няма. Вариант за включване на друг Ст.Т-т, например от безжичните, ми е нужно да знам как се връзва. Статистика също няма, или може аз да не знам.
Според Инструкцията на Грейко, rj11 е за връзка със Ст.Т , според Натурела, rj11 е за връзка с NRC-6 SV, а за Ст.Т. има извод на платката. Ха сега де?
Разбирам, че с Wi-Fi модула на Натурела, получавам статистика и управление, но самата идея, за външни сървъри, не ми харесва.
При минимум вложения и приоритети, за мен най-удачно би било Ст.Т. + RS232 към РС. Знам, прогреса не стои на място, идват нови неща, други отпадат...
Стаен термостат с връзка с телефона няма ли да те кефи повече.
Това предполага камината да стане IT :-D ...

Сега в топлото време, нагласих камината да работи по таймер + Т на водата =58, (това е минимума), Рано или късно, ще трябва Ст.Т, но това ще бъде на есен.
filmatoplo - майстор
Колко ще те интересува разхода ,2 седмици и ще спреш да го гледаш ,тоест ще си вече наясно с него ,както и за настройките -ще ги правиш наблюдавайки огъня :wink: .Остава да си улесниш режима на работа на камината с евентуален дистанционен пуск,стоп и температурен мониторинг .В забързаното ни ежедневие едва ли ще мислиш постоянно колко гори ,но всичко се случва човек да закъснее и да може да пусне камината от разстояние и да види колко градуса е в къщи всеки един момент .Бях скептичен отначало ,че на камина да се слага стаен термостат ,за сега където е приложено -дава положителен резултат .Опасенията ми бяха относно надеждността на камините да палят и работят без надзор ,по принцип още си го мисля де ,но леко полеко гледам напред. :wink:
jangeloff - специалист
пет мар 06, 2020 3:51 pmfilmatoplo написа:
... Колко ще те интересува разхода ,2 седмици и ще спреш да го гледаш ...
Филме,
Много си прав, но ако е възможна връзка чрез RS232, бих си направил труда, дори за седмица, две...

Колкото до:
пет мар 06, 2020 3:51 pmfilmatoplo написа:
... дистанционен пуск,стоп и температурен мониторинг ...
Имам някаква идея, но както казваш: "забързаното ни ежедневие" внася корективи във желания и възможности, и тяхното осъществяване.
Приоритетно бих заложил на Ст.Т. пред дистанционен пуск/стоп, пускането с таймер за сега ме устройва.

P.S.
Използвам "Филме", за по кратко, надявам се не те обижда.
filmatoplo - майстор
Постоянно излизат нови продукти ,аз ползвам от стайните термостати -Салус , и модела им с връзка с телефон е модел Salus 310i .

Прикачен файл

2323.jpg
2323.jpg (7.2 KиБ) Видяна 1383 пъти
пет мар 06, 2020 8:09 pmjangeloff написа:
P.S.
Използвам "Филме", за по кратко, надявам се не те обижда.
Споко, свикнал е и на други обръщения, а ти слушай ко ти пей радиото!
Чрез RS232 трябва да оставиш някъф комп, до котелката. Сичко си има + и -.
За ориентация- избрал съм онлайн контрол над отоплението си, ама ако спре тока, ко прайм?! Имам и мноо як ЮПС, с мноо яки акумулатори, дето се зареждат и от слънцето даже. Супер-дупер. Ми ако спре нета или пък жената е забраила да плати?!!!
Е, колко пъти ползвах услугата? По скоро, похарчих пари за гъдела да го имам и да мога.
При мен са и двата варианта. Избрах два облака.
При последното ми отсъствие просто изгасих всичко и пет дни по късно ударно затоплих къщата. Час, айде два или три да са, при по сурова зима и къщата топла, гореща вода на корем. Мога и по ударно, разполагам с общо около 50 киловата мощност, за под 100 квадрата.
Айде, няма нужда чак толкос да му са чудиш! Ако толко го искаш, искачаш от джоба и са кефиш две седмици.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет мар 06, 2020 9:30 pm, променено общо 1 път.

Тема "Пелетна камина Грейко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: