• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kalin7 - специалист
@a_stoev
Сметката не е толкова сложна
3 машино смени по 500лв = 1500лв.
1500-1600м тръба ф32 (х 1,00-1,10) = 1600-1700лв
Труда си е мой ... трябва да има и нещо направи сам.
3200 + 200-300лв за фитинги, кранове, и др. = предполагам ще стъпи до максимум 4000лв със шахти и колектори.
Разнообразие на машини не ми е нужна за Вода-Вода имам връзка с човек, който ги прави и се занимава професионално с това. Така че избора там е ясен. Разхода ще е отново около 4-5к.
Инвертори Въздух-Вода с БГВ под 9-10к не мога да намеря примерно Дайкин. При това без водосъдържател, защото такъв вече си имам 350л с колектор за топла вода и имам свободна серпентина в него.

@шоп
За пореден път благодаря. Няколко пъти си ми помагал и винаги чета с внимание твоите мнения. Натрупал си не малко опит.
Мислех за вариант с DX, но човека с термопомпите вода-вода е доста зает и не знам дали ще има възможност да се нагърби да смята система с DX.
Другото e че за да се направи на етажи е доста по-сложно. Вярно е че черпиш от различни слоеве, което би повишило пиковото потребление в подълъг период, тези на по-плитко ще стават все по неефективни.
А реално под 2.4 първо, че ще е по-трудно и скъпо да се слиза, също така става и доста по опасно.
Преливна система, много не ми се прави от чисто морална гледна точка, но това също е вариант.
шоп - майстор
чет мар 12, 2020 10:59 amkalin7 написа:

Мислех за вариант с DX,
не съм предлагал ТП с директно изпарение. Просто снимката която приложих е от такова изпълнение.
Макар, че да си призная, аз харесвам DX изпарението, което има доооста +:
висок КОП, без разход за стотици литри пропилен гликол, без цирклационна помпа...
чет мар 12, 2020 10:59 amkalin7 написа:
Другото e че за да се направи на етажи е доста по-сложно. Вярно е че черпиш от различни слоеве, което би повишило пиковото потребление в подълъг период, тези на по-плитко ще стават все по неефективни.
Само давам съвет да помислите и върху този вариант. Дали е по-сложно или не зависи от геологията.

Комбинирането на плитко и дълбоко заровени контури има и + има и -

Не цялата геотермална енергия идва от земята. Голяма част от безплатната енергия идва от слънцето и когато имаме контур заровен на 1 или 1,2м ( задължително обаче под нивото на замръзване, което за Бг е около 80 см) рано напролет имаме много бърза регенерация на целия геоконтур.
Ако всичко е закопано на 2,5м може и май месец да имаме подаване на пропилен гликол да кажем с Т 2 градуса, а същевременно на 1,5м над този контур имаме 10 градуса.
Изобщо границата е много тънка, но на мен ми хареса идеята за омокрянето на геоконтура. Това носи само +
С този ход няма да сгрешите. Мокрия грунд има в пъти по-добра топлопроводимост спрямо сухия.
Успехи!
a_stoev - майстор
И ся от къде тръгна да сравняваш цена на Дайкин със правена машина? Да позная ли защо твоя човек не прави друго освен вода-вода?

отг:
Щото компонентите за вода-вода са най-евтини.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет мар 12, 2020 10:14 pmшоп написа:
рано напролет имаме много бърза регенерация на целия геоконтур.
Да бе, точно - ако спреш консумацията на топлина през март, за има-няма и месец, контурът ще се регенерира на 70-80% и през април и май пак ще можеш да го ползваш пълноценно :-D . А пък по същото време въздушната машина ще работи на 15-20*С и ще пее. Не знам как си го представяте слънцето да стопли земните маси на дълбочина 1.2м, при положение, че продължавате да ги охлаждате? Да, вярно е, че климатът се промени и слънцето пече цяла зима и температурите са високи, но това се усеща най-много на повърхността, където работят въздушните машини и са най-облаготелствани от този факт. И няма нужда да си унищожаваш двора, като превръщаш в буца лед, вместо да му се радваш. Слагаш едно въздушно тяло и не пречиш нито на себе си, нито на комшиите - въздух има за всички :) .
kalin7 - специалист
пет мар 13, 2020 12:42 ama_stoev написа:
И ся от къде тръгна да сравняваш цена на Дайкин със правена машина? Да позная ли защо твоя човек не прави друго освен вода-вода?

отг:
Щото компонентите за вода-вода са най-евтини.
За мен крайният резултат е важен. Как да постигна най-ефективно (в тази сметка влиза и цената на съоръжението) отопление на къщата.
Сигурен съм че има много скъпи и също толкова ефективни решения, но не съм съгласен, че трябва задължитено да платя повече, за да постигна същия краен резултат.
Това, че агрегат вода-вода излиза евтино, си има своята цена. Сондажи, помпи, риск от липса на вода ... това е и причината да причислявам към цената на агрегата и всичката съпътстваща инфраструктура.

Аз не отричам въздух-вода! Напротив, това седи на дневен ред. Опитвам се да направя за себе си следния извод.
Сравнявам двете системи : въздух-вода и вода-вода.
Колко дни въздух-вода, ще работи при твърдо минусови температури и копа ще ми е близко или дори под 2. Дали инвестицията във вода-вода, ще ми донесе една по-голяма стабилност и предвидимост, тъй като и при -20 навън, водата ще е с положителни температури (Надявам се. За това беше и основното питане).
Дали изобщо да се захващам с всичкото това нещо, ако тези дни са 3 ... определено НЕ.
Но серпентината закопана в земята ще е там и след 10 и 15 години а защо не и 20+ години ... т.е. мога да подменям с по ефективни машини.
Докато при въздух-вода, всеки си идва с цялата система. Плащаш винаги всичко.
При Вода-Вода дето се вика, докато човека се занимава с това ако нещо се случи, може да се подмени някой компонент. Пък дори и да не е той, може компресор да се смени, топлообменник. Включително и управлението, тъй като е значително по простичко.
Дали по простичкото успява от всички компоненти да извади 100% от тяхната възможност ... със сигурност не, но разликата межу 90 и 95% при заводските инсталации където работят десетки проектанти се постига с цената на изделието, което не е никак малка, за да покрие всички разходи по проектиране и производство.

Е точно тук е разликата, не се чуствам достатъчно богат за да отида в магазина и да си взема това което ми е на сърце.
Опитвам се да направя възможно най-правилният избор.
Питах тук, защото смятам, че има хора които знаят и могат да помогнат.
Мненията на всички са важни за мен, дали съм съгласен или не това както аз така и другите преценяват сами. Но се опитвам да си направя извод от всяко едно.

Поздрави.
davidzvezdata - специалист
пет мар 13, 2020 9:54 amkalin7 написа:
пет мар 13, 2020 12:42 ama_stoev написа:
И ся от къде тръгна да сравняваш цена на Дайкин със правена машина? Да позная ли защо твоя човек не прави друго освен вода-вода?

отг:
Щото компонентите за вода-вода са най-евтини.
За мен крайният резултат е важен. Как да постигна най-ефективно (в тази сметка влиза и цената на съоръжението) отопление на къщата.
Сигурен съм че има много скъпи и също толкова ефективни решения, но не съм съгласен, че трябва задължитено да платя повече, за да постигна същия краен резултат.
Това, че агрегат вода-вода излиза евтино, си има своята цена. Сондажи, помпи, риск от липса на вода ... това е и причината да причислявам към цената на агрегата и всичката съпътстваща инфраструктура.

Аз не отричам въздух-вода! Напротив, това седи на дневен ред. Опитвам се да направя за себе си следния извод.
Сравнявам двете системи : въздух-вода и вода-вода.
Колко дни въздух-вода, ще работи при твърдо минусови температури и копа ще ми е близко или дори под 2. Дали инвестицията във вода-вода, ще ми донесе една по-голяма стабилност и предвидимост, тъй като и при -20 навън, водата ще е с положителни температури (Надявам се. За това беше и основното питане).
Дали изобщо да се захващам с всичкото това нещо, ако тези дни са 3 ... определено НЕ.
Но серпентината закопана в земята ще е там и след 10 и 15 години а защо не и 20+ години ... т.е. мога да подменям с по ефективни машини.
Докато при въздух-вода, всеки си идва с цялата система. Плащаш винаги всичко.
При Вода-Вода дето се вика, докато човека се занимава с това ако нещо се случи, може да се подмени някой компонент. Пък дори и да не е той, може компресор да се смени, топлообменник. Включително и управлението, тъй като е значително по простичко.
Дали по простичкото успява от всички компоненти да извади 100% от тяхната възможност ... със сигурност не, но разликата межу 90 и 95% при заводските инсталации където работят десетки проектанти се постига с цената на изделието, което не е никак малка, за да покрие всички разходи по проектиране и производство.

Е точно тук е разликата, не се чуствам достатъчно богат за да отида в магазина и да си взема това което ми е на сърце.
Опитвам се да направя възможно най-правилният избор.
Питах тук, защото смятам, че има хора които знаят и могат да помогнат.
Мненията на всички са важни за мен, дали съм съгласен или не това както аз така и другите преценяват сами. Но се опитвам да си направя извод от всяко едно.

Поздрави.
Тип "мека зима", както са всички в Стара Загора - най-изгодно е въздух-вода.....
speka_rs - майстор
Искам само да попитам има ли и някакав друг източник на топлина освен тази машина. Има няколко човека от форума, който комбинират машини въздух вода със разни котли само за много студеното време .
Аз бях пред твоя избор. Направих си машна за да мога да направя ветиланите сондажи, но се оказа че почвата при мен е насип и няма нищо стабилно и като стигна едни 15 метра почвам да не мога да копая. Та след всички перипетий говорих със един човек от форума и той ми каза за такива 8-10 кв, вообще не се занимавай със глупости вземи си един климатик преправи го на машина въздух - вода. И си гледай кефа.
davidzvezdata - специалист
пет мар 13, 2020 10:11 amspeka_rs написа:
Искам само да попитам има ли и някакав друг източник на топлина освен тази машина. Има няколко човека от форума, който комбинират машини въздух вода със разни котли само за много студеното време .
Аз бях пред твоя избор. Направих си машна за да мога да направя ветиланите сондажи, но се оказа че почвата при мен е насип и няма нищо стабилно и като стигна едни 15 метра почвам да не мога да копая. Та след всички перипетий говорих със един човек от форума и той ми каза за такива 8-10 кв, вообще не се занимавай със глупости вземи си един климатик преправи го на машина въздух - вода. И си гледай кефа.
Много правилно ти е казал... Цените са необосновано високи за фирмените машини.... Ако си наблизо до Стара Загора, мини да се насочиш и си направиш сам....
шоп - майстор
пет мар 13, 2020 7:20 amLazarGanev написа:
чет мар 12, 2020 10:14 pmшоп написа:
рано напролет имаме много бърза регенерация на целия геоконтур.
Да бе, точно - ако спреш консумацията на топлина през март, за има-няма и месец, контурът ще се регенерира на 70-80% и през април и май пак ще можеш да го ползваш пълноценно :-D . А пък по същото време въздушната машина ще работи на 15-20*С и ще пее. Не знам как си го представяте слънцето да стопли земните маси на дълбочина 1.2м, при положение, че продължавате да ги охлаждате? Да, вярно е, че климатът се промени и слънцето пече цяла зима и температурите са високи, но това се усеща най-много на повърхността, където работят въздушните машини и са най-облаготелствани от този факт. И няма нужда да си унищожаваш двора, като превръщаш в буца лед, вместо да му се радваш. Слагаш едно въздушно тяло и не пречиш нито на себе си, нито на комшиите - въздух има за всички :) .
Вадиш ми думите от контекста.
За който му се чете и разбира руски мога да дам линк към форум в който има раздел за многоетажен геоконтур, където без заяждане на доста високо ниво са обсъдени множество реални геоконтура с множество целогодишни графики от монтирани датчици заровени през 50 см по вертикал.
Фактите сами по себе си говорят, че има сериозна регенеразия на геоконтура от ранното пролетно слънце.

Всеки може да си направи сметка какви ползи би имал, като знае колко цената на изкопните работи и цената на фитингите и тръбата.
Допълнителният + е, че е много трудно да замразим ударно геоконтур с дължина на тръбата 500м ( пример) който е положен на кота -2,5м и черпи енергия от 500м3 грунт и същия геоконтур 500м разположен на кота -1,5 и кота -2,5м използващ геотермалната енергия от 1000м3 грунт.

Разбира се има и друга негативна крайност: тръби разположени през 30-40 см, но информация има за който му се чете.
a_stoev - майстор
пет мар 13, 2020 9:54 amkalin7 написа:
Колко дни въздух-вода, ще работи при твърдо минусови температури и копа ще ми е близко или дори под 2. Дали инвестицията във вода-вода, ще ми донесе една по-голяма стабилност и предвидимост, тъй като и при -20 навън, водата ще е с положителни температури (Надявам се. За това беше и основното питане).
Дали изобщо да се захващам с всичкото това нещо, ако тези дни са 3 ... определено НЕ.
Но серпентината закопана в земята ще е там и след 10 и 15 години а защо не и 20+ години ... т.е. мога да подменям с по ефективни машини.
Трябва доста да се постараеш да накараш копа да слезе под 2. Е ти търговското ръководство, на стар модел е , ама не ми се търси. Има ги COP при различни температури. https://gree-bulgaria.com/wp-content/up ... 2013.8.pdf
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: