• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
naistor - специалист
Здравейте,

Трябва да прекарам СВТ 5х6м2 в гофрирана HDPE тръба по проект ф40/ф32 вкопана в земята от ел. стълб до къщата. Разстоянието е около 30м2. Понеже ще копаят и без това за водопровод мисля да прекарам тази тръба в същия изкоп и предполагам е добре да сложа и СВТ-то вътре, че има 3 завоя и после да не се окаже трудно.

Мисля да взема една по-голяма гофра ф63 от https://tashev-galving.com/product/118% ... 20Konti%20 , за да имам място за cat5 и/или коаксиал за камери на стълба. Предполагам няма да е проблем. Ще ги прекарвам в последствие обаче, не при полагане на тръбата - моля за съвет да оставя в тръбата въже или корда или някаква купешка работа за целта ако има?

Отделно на стълба имам и оптичен интернет ама кабела е много тънък и се чудя дали да го прекарвам в отделна някаква гофра (в ташев не намирам тънки) извън тази ф63 или вътре в нея? Защото ако тези големи кабели предполагам могат да го скапят, той е съвсем тънък и крехък.

Но най-големият ми проблем е, че се по средата на пътя имам и осветление и се чудя дали може да се направи отклонение от гофрата ф63 така, че да не се пълни с вода вътре или друг боклук? Или няма как и е по-добре да пускам отделна тръба за това?
Не намирам да има разклонения/щурцове или подобни фитинги както при пвц за канализация или hdpe за водопроводните..
iliya_i - майстор
Съвета ми е, да не се опитвате изобщо да положите всичко в един изкоп - ел и ВиК - поотделно, в различни изкопи и на разстояние. Защото след време, ако се наложи да се копае някоя инсталация аварийно, ще се наложи да смените всичко.
И всеки кабел в отделна тръба.
нед мар 15, 2020 12:52 pmnaistor написа:
Отделно на стълба имам и оптичен интернет ама кабела е много тънък и се чудя дали да го прекарвам в отделна някаква гофра (в ташев не намирам тънки) извън тази ф63 или вътре в нея? Защото ако тези големи кабели предполагам могат да го скапят, той е съвсем тънък и крехък.
Имат 672 метра. Ще Ви стигнат! https://tashev-galving.com/product/117% ... DN%20320N
naistor - специалист
Благодаря за отговора!
нед мар 15, 2020 1:01 pmiliya_i написа:
Съвета ми е, да не се опитвате изобщо да положите всичко в един изкоп - ел и ВиК - поотделно, в различни изкопи и на разстояние. Защото след време, ако се наложи да се копае някоя инсталация аварийно, ще се наложи да смените всичко.
И всеки кабел в отделна тръба.
А защо ще трябва да се сменя всичко ако авариата е само в едната система/кабел/тръба?

Идеята ми е да се минимизира разхода за копане, а и другото е, че по-голямата част от участъкът е една тънка ивица от 50см и няма възможност за втори изкоп.
MamaMy - майстор
Аз пусках в един изкоп. Знам, че не е добре, но зависи как се направи. Все пак не е канализация, а водопровод. Няма снадки както едно време и шанса да протече е много по-малък. След изкопаването си насипи пясъчна възглавница и си пускай гофретата едно до друго с тръбата. Не прекъсвай, не снаждай и не разклонявай нищо. Пусни си една тел във всяко гофре за да си теглиш кабелите после и като правиш завои ги прави възможно най-плавни. Тръбата за водата по същия начин. Дори да ти казват, че трябва да се ползват колена за завоите не ги слушай, а си ги направи плавни и без прекъсване. Зариването пак с чист пясък. Поне 4-5 см и отгоре лента. Дори лентата я остави 20 см над тръбите. Така доста по на време ще се внимава при изкопни работи.
Последна промяна от MamaMy на нед мар 15, 2020 3:39 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
нед мар 15, 2020 2:34 pmnaistor написа:
А защо ще трябва да се сменя всичко ако авариата е само в едната система/кабел/тръба?
Като дойдат ВиК с багера ще разбереш.
sts - специалист
ВиК с багера няма да работят в двора му.
Отстоянието от тръбата на ВиК мрежата е 30 см до кабела.
Необходимо е да се положат отделни тръби за видовете комуникации.
Кабел СВТ е за директно полагане в изкоп.При вход и изход в изкопа се изтегля в тръба.
Ако се търси ремонтнопригодност да се положи в тръба в изкопа.
Относно схемата на заземяване да се прецени СВТ 5х6.0 мм2 или СВТ 4х6.0 мм2.
Последна промяна от sts на нед мар 15, 2020 3:55 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
нед мар 15, 2020 3:38 pmsts написа:
Отстоянието от ВиК мрежата е 30 см.
naistor написа:
Разстоянието е около 30м2.
Последно - метри или сантиметри? Квадратни метри със сигурност не е.
nikolov333 - майстор
Същото упражнение го правих есента с двуслойна гофрирана тръба фи седемдесет+ и 5*25 САВТ 45м от стълба с ел.мера до таблото в парцела.. Отделно защитих гофрето в железни тръби където минава в земята на входа за парцела, за да не се деформира от тежките машини по време на строежа.. В ел.мерното се уредих да ми сложат моя ДТЗ 80А/300мА за защита от пожар по инсталацията. Повторното заземяване на стълба с ел.мерите е направено както трябва, понеже от него се захранва вилата на един от бившите шефове на енергото в региона..

Прикачен файл

IMG_20190713_195226 (1).jpg

Прикачен файл

received_2246492752064413 (1).jpeg
naistor - специалист
нед мар 15, 2020 3:47 pmiliya_i написа:
нед мар 15, 2020 3:38 pmsts написа:
Отстоянието от ВиК мрежата е 30 см.
naistor написа:
Разстоянието е около 30м2.
Последно - метри или сантиметри? Квадратни метри със сигурност не е.
30м от ел. стълб до къща при мен; 30см колегата е предложил между ВиК и ел тръбите
naistor - специалист
нед мар 15, 2020 3:00 pmMamaMy написа:
Аз пусках в един изкоп. Знам, че не е добре, но зависи как се направи. Все пак не е канализация, а водопровод. Няма снадки както едно време и шанса да протече е много по-малък. След изкопаването си насипи пясъчна възглавница и си пускай гофретата едно до друго с тръбата. Не прекъсвай, не снаждай и не разклонявай нищо. Пусни си една тел във всяко гофре за да си теглиш кабелите после и като правиш завои ги прави възможно най-плавни. Тръбата за водата по същия начин. Дори да ти казват, че трябва да се ползват колена за завоите не ги слушай, а си ги направи плавни и без прекъсване. Зариването пак с чист пясък. Поне 4-5 см и отгоре лента. Дори лентата я остави 20 см над тръбите. Така доста по на време ще се внимава при изкопни работи.
За пясък питах водопроводчика вече - той не практикувал :)
Каза, че заравнява добре отдолу и нямало нужда и така само се оскъпява - трябва да вика и бобкат да разнася пясъка. Знам, че е по-добре с пясък, но предполагам не е фатално и без. Евентуално водопроводната и нея в гофра допълнително дали има смисъл?
  • 1
  • 2

Тема "Разклоняване гофрирана HDPE тръба за проводници от ел.стъл до къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: