От мобилни телефони до цифрови камери
krasiorocknroll - специалист
съб мар 14, 2020 2:08 pmhidrazin написа:
съб мар 14, 2020 1:57 pmkrasiorocknroll написа:
Стига до 30 градуса и изключва :( Какво да променя в схемата за да вдигна температурата?Не става с тримера!
В какво положение е тимера - макс съпротивление или нула при 30 градуса?
:partyman:
Потенциометъра е безконечен т.е. няма начало и край и за да измеря показанията/съпротивлението/ му трябва да го демонтирам! :(
hidrazin - майстор
За къв чеп ще го демонтираш? Отпой единия крак на резистора 1к дето е последователно.
Ако при 30 градуса тримера е около максимума си 3,3к то ще трябва да го увеличиш примерно на 4,7к или 6,8к
:partyman:
kozl - майстор
Ами не знам какви проби правиш за опеделяне на Т (температурата), но ако можеш шунтирай (R=0 ома) СП5-2 (променливия резистор) и отчети каква Т ще се получи. Ако пак стига до 30 гр. и изключва - намали съпротивлението (1 кОм) до СП5-2, примерно наполовина.
Иначе аз предварително тествам терморезистора, ако нямам диаграмата (Т-R) и измервам съпротивлението в необходимия температурен диапазаон. Тогава сбора на съпротивлението на СП-2 + резистора до него (1кОм) трябва да може да се регулира в границите на съпротивлението на термистора в измерения температурен диапазон.
ср мар 04, 2020 12:24 pmkrasiorocknroll написа:
В момента съм сложил 2,4колоома, но изключва при по-малко от 35 градуса.Ще видим дали ще може да бъде регулирата температурата.
2,4 кОм е при 20 гр. по С. А при 36 гр. колко е?
Ами вземи го само този термистор, свържи го към омметъра, изолирай с найлон или изолирбанд и като квачка го загрей под мишницата и отчети какво му е съпротивлението. После действай според написаното в синьото в диапазона 20 - 36 гр. като приспаднеш 15% от съпротивлението на резистора (1 кОм по схемата) до пром.резистор.
А може би пък да свържеш един резистор 500 Ома последователно на термистора. Може и да не е до него, а примерно на платката и после към проводника до термистора. Предполагам, че пак ще стане да се вдигне Т.
Но повече ме притеснява това:
съб мар 14, 2020 9:26 pmkrasiorocknroll написа:
Потенциометъра е безконечен т.е. няма начало и край и за да измеря показанията/съпротивлението/ му трябва да го демонтирам! :(
Инженер Ганев - напреднал
От толкова много коментари по тази схема не видях забележка по главния недостатък, няма галванично разделяне от мрежата. Много идиотизми съм видял в "съвецката" електроника - неща на които се чудиш как е възможно да работят. Така и тука, защо не сте сложили един "ТРАНСФАРМАТАР" бе дарагие таваришчи? Поне в това отношение братушките са много добри, защо са го икономисали? И тези колеги от форума , които са се ровели доста по платката, не са ли подскачали :rolleyes: понякога, или всеки път след включване на щепсела са мерили с фазомера? Та този недостатък е твърде съществен и води до = слаба надеждност на инкубатора.
MamaMy - майстор
нед мар 15, 2020 8:27 amkozl написа:
Ами вземи го само този термистор, свържи го към омметъра, изолирай с найлон или изолирбанд и като квачка го загрей под мишницата и отчети какво му е съпротивлението.
Да бе и да се окаже че е с висока температура, по шъ го подгонят да го коронясват... :lol:
нед мар 15, 2020 9:09 amИнженер Ганев написа:
От толкова много коментари по тази схема не видях забележка по главния недостатък, няма галванично разделяне от мрежата. ... защо не сте сложили един "ТРАНСФАРМАТАР" бе дарагие таваришчи?
Не съм сигурен, че е недостатък. Надеждността пък съвсем не се влияе. Който се рови по схемата и не знае какво прави, значи не му е работата да пипа там. Масово всички китайски термостати, терморегулатори, таймери и подобни са с безтрансформаторно захранване. Не съм забелязал да са ги забранили за продажба дори.
kozl - майстор
нед мар 15, 2020 9:09 amИнженер Ганев написа:
От толкова много коментари по тази схема не видях забележка по главния недостатък, няма галванично разделяне от мрежата. Много идиотизми съм видял в "съвецката" електроника - неща на които се чудиш как е възможно да работят. Така и тука, защо не сте сложили един "ТРАНСФАРМАТАР" бе дарагие таваришчи? Поне в това отношение братушките са много добри, защо са го икономисали? И тези колеги от форума , които са се ровели доста по платката, не са ли подскачали :rolleyes: понякога, или всеки път след включване на щепсела са мерили с фазомера? Та този недостатък е твърде съществен и води до = слаба надеждност на инкубатора.
Дрън, дрън. Ти калко терморегулатора си направил?
Трансформатора е класика. Но когато се търси тираж и цена, се избира по-икономичния вариант. А класическия траф е ресурс. Сега може да бъде заменен с импулсно захранване, но с каква цел :? Та в съвременната индустрия всичко се програмира на остаряване, а не за удобно и безопасно ремонтиране :roll:
Да класическия траф, ако не е правен за китайски ватове е много по времеустойчив от гасящ кондензатор или вентилатор. Ама в случая инкобатора без вентилатор си губи смисъла.
Иначе и аз съм правил терморегулатори с класически траф, ама нагревателя в яквариума пак на 220V. Та ква файда от от тоя келепир като нема полза :? В аквариума пак има галванично снързано напрежение с мрежата на 220V. Значи безопасността не е постигната.
Но от как се появиха импулсни захранвания за цени под 20 лв. и мощност над 100W. Вече е по-възможно за обезопасяване на аквариума.
Но за пилците ще требат по-големи мощности, та не знам дали си заслужава галваничното разделяне :?
tzetz009 - специалист
:? Мен по ме притеснява , че "Красьо" не знае как да се оправи с "калибрирането" , "центровките" и "специалните настройки" на един мно'о проссссс мост на Уитстън . Б@сиии и нерегулируемия мост :shock: !!! Четири цифри за смятане !!! Две "двойки" резисторни групи !!! Т'ва се учи със закона Ом плюс/минус три урока !

:partyman: :partyman: :partyman:
MamaMy - майстор
Въпроса е дали въобще го е учил. Има хора дето са учили различни неща от нас. :)
krasiorocknroll - специалист
Благодаря на kozl за помощта!/Няма да кометирам другите постове.../Шунтирах 3,3к тримера,намалих 1к с 500ома и свързах последователно тример 1к към него.След много часове настроих инкубатора с точен термометър.СЪС СМЯТАНЕ НЕ СТАВА!Иска си точна настройка. :)
hidrazin - майстор
нед мар 15, 2020 11:28 pmkrasiorocknroll написа:
...Няма да кометирам другите постове...
Абе то и твоята тема трябваше да се подмине.
Ба си, kozl не ти е обяснил ами направо ти е държал ръцете... :-D
А ти що не си купи готов инкубатор или поне управлението?
Поне мъките щяха да са доста по-малко.
:partyman: :partyman:

Тема "Схема за инкубатор въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: